Бородоманія: як українські ЗМІ реагували на результати «Євробачення-2014»

Опубліковано: 27-05-2014

Розділи: Огляди, аналітика.

0

Звістка про перемогу австрійської співачки-трансвестита Кончіти Вурст на міжнародному пісенному конкурсі «Євробачення» збурила медіапростір. У перші ж хвилини після оголошення результатів у соціальних мережах почали з’являтись нові жартівливі картинки, а також  запекла полеміка прихильників і противників епатажного виконавця.  Одні обурювались моральним занепадом Європи й сприймали перемогу Кончіти як знамення близького кінця світу. Інші ставали на захист переможця, наголошуючи, що в пісенному конкурсі важливим є насамперед голос.

Найстильніше перемога австрійки/австрійця фруструвала росіян. Їхнє обурення було безмежним: відразу після оголошення результатів почалася злива ксенофобських коментарів, зокрема в ефірі державного каналу «Россия 1». На цьому тлі реакція українських ЗМІ виявилася стриманою та об’єктивною. Звісно ж, без оригінальних епітетів та емоційно забарвлених зворотів і тут не обійшлися, однак мови ворожнечі на адресу травесті-співачки собі не дозволяли (якщо, звісно, не враховувати коментарів читачів під публікаціями).

До прикладу, «ТСН. Особливе» назвало Кончіту співачкою-бороданем, а інші онлайн-видання – бородатою леді або дівою. Проблемою виявилось означення Кончітиної статі: він чи вона? Наприклад, Еспресо TV вийшов із ситуації, вживши відразу два займенники.

Природно, зацікавило українські ЗМІ особисте життя та минуле Кончіти: який вигляд співак мав до конкурсу, яке вбрання носить, про що говорить і як до нього ставляться в Австрії. Еспресо TV опублікувало матеріал під заголовком «Як виглядає Кончіта Вурст без бороди та сукні», а в ТСН показали світлини співака у його природному образі. «На записі артистка постає в образі Томаса і співає у звичайних штанях та кофті. Про Кончіту у зовнішності артиста нагадують лише очі, ніс та губи», – змальовують тут Тома Нойвірта (спражнє ім’я Кончіти).

Найбільше говорили про Кончітине ставлення до Росії та Володимира Путіна. Адже на прес-конференції після завершення конкурсу, відповідаючи на запитання про гомофобію російського президента, Кончіта заявила: «Не знаю, чи дивиться він нас зараз, але скажу, що ми непереможні!».

Сайт ТСН повідомив, що Кончіта Вурст «засумнівалась в орієнтації Путіна». Співачка вирішила помститися за образи з боку Росії у особливий спосіб: сфотографувалась із плакатом «to Russia with love». Фото миттєво облетіло інтернет. «На плакаті поряд з надписом також зображений президент РФ на фоні прапора ЛГБТ-спільноти. Обличчя російського президента піддалося обробці – Путін постав у досить яскравому макіяжі», – так описано фотографію у матеріалі ТСН.

У продовження теми «Путін і Кончіта» українські медіа звертали увагу на реакцію російських політиків та московської церкви на перемогу трансвестита. Про стурбованість Російської православної церкви написали ВВС Україна та Еспресо TV, щоправда, давши лише невеликі коментарі глави синодального інформаційного відділу РПЦ Володимира Легойди.

А ось у матеріалі ВВС Україна під назвою «Бородата переможниця Євробачення розділяє Росію» йдеться про розбіжності в поглядах депутатів Державної Думи та громадян Росії, що віддали Кончіті Вурст третє місце. Зокрема, згадано про обурення депутатів Валерія Рашкіна, Володимира Жириновського, головних ненависників «Євробачення» Олега Нілова та петербурзького міського депутата Віталія Мілонова. Саме останній був автором закону, який обмежує поширення інформації про «нетрадиційні статеві стосунки» з метою не допустити в Росії «занепаду як у Європі». «Ми не повинні дозволити цьому хворому чоловікові проводити тут концерти, – говорить мені пан Мілонов. – Уся ця пропаганда гомосексуалізму огидна. Ви поховали “Євробачення”. Де раніше був пісенний конкурс “Євробачення”, тепер стоїть величезна могила з іменем Кончіти Вурст»», – цитує слова політика ВВС Україна. Попри це, йдеться в матеріалі, тріумф Кончіти на «Євробаченні» підбадьорив російську ЛГБТ-спільноту, що подала заявку на проведення в Москві «маршу бородатих».

Сайт «Сегодня» дуже стурбувала думка російських зірок та користувачів інтернету про Кончітину перемогу. «Короче в этом году победи не песня, а борода», – написала пользователь Twitter  Маринка:3», – один з коментарів,  який онлайн-видання використало у своєму матеріалі. У свою чергу гламурне видання Viva поцікавилось, що Кончіта вбрала на британське ток-шоу The Graham Norton Show, й опублікувало найвідвертіші її фото з коментарем: «Победитель конкурса «Евровидение 2014» Кончита Вурст – не из тех артистов, которые чего-либо стесняются. Предлагаем убедиться в этом воочию».

Кореспондентка «ТСН. Особливе» спеціально поїхала до Австрії, аби дізнатися думку Кончіти Вурст про конфлікт між українською співачкою Світланою Лободою та трансвеститом Монро. Раніше Монро виставила на своїй сторінці у фейсбуку фото Світлани й Кончіти й написала: «Причепи Лободі бороду, і їх не відрізнити». Ображена таким порівнянням Лобода виставила у соцмережі фото оголених чоловіків, у яких була Монро. За повідомленням ТСН, Кончіта була вражена красою Лободи та навіть почала комплексувати щодо своєї зовнішності, побачивши фото української зірки.

Gazeta.ua вирішила «згадати усіх “жінок” із чоловічим характером за всю історію Євробачення» та опублікувала матеріал про топ-5 травесті-артистів, а зміну сценічного образу Кончіти простежила в матеріалі «Від виголеного хлопчика з бой-бенду до бородатої переможниці Євробачення: еволюція образу Кончіти Вурст». Прагнучи скористатись ажіотажем навколо перемоги Кончіти якомога повніше, видання навіть опублікувало матеріал про гірсутизм (бороду в жінок) у світовій історії: «Жінки з бородою мали успішну кар’єру, їх часто показували в музеях і кунсткамерах Європи та Росії. Сучасний світ теж має своїх видатних бородатих жінок, які вже прославляють своє ім’я – це Том Нойвірт, більше відомий під псевдонімом Кончіта Вурст, перемігший на пісенному конкурсі Євробачення 2014». Щоправда, гірсутизм – це відхилення жіночої фізіології, тоді як Том є чоловіком і борода в нього цілком природна. Також у Gazetі.ua  з’явився матеріал, у якому продюсер Володимир Бебешко радить на наступний рік «готувати виконавця, в якого буде три ока і два члени і заздалегідь це все засвітити».

Не втратила нагоди написати про Кончіту й «Комсомольская правда» – у її матеріалі йдеться про амбітну мету травесті-співачки отримати «Оскар» до сімдесяти років та про походження її псевдо: «уже в 2011 году, использовав имя своей бабушки Кончиты Барбариды, а фамилию отца Альфреда Кнак фон Вурста, Нойвирт появился на публике с новым провокативным персонажем – Кончитой Вурст». Окремий матеріал присвячений чоловікові Кончіти, схожого на неї «и бородой, и пухлыми губами, и даже формой бровей».

Онлайн-видання mediananny.com у матеріалі з неоднозначним заголовком «Страсти по Кончите. Кому и чем не угодила австрийская Сосиска» зібрало кількадесят фото зірок із бородами, фото жаб і коментарів щодо Кончітиної зовнішності. До добірки потрапив і пост Мустафи Найєма з критикою людей, які «не мають про що поговорити, крім як про перемогу трансвестита, коли в країні лихо». .  «И как бы между строк не преминул намекнуть, что говорить нынче о чем-то, кроме трагических событий в Украине – моветон», –  зауважує Медіаняня.

Українці в інтернеті встигли покепкувати з українських політиків, зокрема з Юлії Тимошенко, причепивши їй бороду Кончіти з написом «Чого тільки не зробиш заради перемоги». Також на бородатих фотожабах опинився Путін та няш-прокурор Криму Наталя Поклонська. Для всіх охочих приміряти бороду або вчепити її комусь іншому мешканець Запоріжжя Ігор Хрипченко створив сайт Beard Generator, куди можна завантажити своє фото і отримати таку бороду, як у травесті-співачки. Фатальна борода не оминула і  героїв диснеївських мультфільмів. Білосніжці, Русалочці, Попелюшці та Жасмін також почепили бороди в тон із кольором їхнього волосся.

Цієї весни в Україні було, м’яко кажучи, не до пісенних конкурсів, тому обговорення «Євробачення» було не таким масштабним, як у попередні роки. Та все ж українців не оминула бородоманія: не бракувало ні захисників, ні охочих побідкатись про моральний занепад Європи. Разом із тим більшість українських ЗМІ склали іспит, утримавшись від надмірних емоцій та ксенофобських коментарів у повідомленнях про перемогу травесті-співачки. Це може свідчити про зростання толерантності та поваги до меншин, зокрема й до ЛГБТ, після буремних політичних подій останніх місяців. Адже, якщо ми хочемо колись бути в Європі, нам треба навчитись говорити на ці теми без агресії.

Надія Михалевич, Школа журналістики та медіакомунікацій Українського католицького університету

Comments are closed.