Підрив Каховської ГЕС: наслідки та фейки у місцевих телеграм-каналах

Христина Меліневська

Опубліковано: 06-06-2023

Розділи: Огляди, аналітика.

0

Ранок 6 червня 2023 року почався з новини о 05:19: «Зруйновано Каховську ГЕС». Рашисти підготовлювали нас ще о 03:48 своїми розгонами про підрив ГЕС, про що повідомляв місцевий телеграм-канал «Х*евий Херсон».

Дотримуватися емоційно-нейтральних стандартів журналістики стає викликом, коли трагічна подія стосується тебе особисто.

До початку повномасштабної війни Херсон був для мене домівкою, тою затишною ковдрою в дощову погоду. Коли поверталась додому з навчання, розуміла, що це моє місто, де я хочу прожити все життя. Воно не було мегаполісом або супер розвиненим, тим не менш, кожен знав один одного й радий був допомогти, було повне життя, розуміння та солідарності. А зараз його руйнують, і сьогоднішній ранок мене розбив.

Прокинулась від дзвінка о 05:39: дзвонив тато. Спочатку я незрозуміла його слова «Херсон затоплять», відкривши новини побачила, що Каховську ГЕС підірвали і тоді зрозуміла, що ось знов нас знищують морально. Наступний дзвінок о 10:19 пролунав від дяді зі словами: «Ваша дача на островах пішла під воду».

Скільки ще треба доводів того, що рашу треба зупиняти? Майно то таке, а скільки зараз людей потонуло у своїх домівках, скільки тварин загинуло?

Так починалися повідомлення у місцевому телеграм-каналі про підрив греблі.

Вже приблизно о 7 ранку телеграм-канали почали оприлюднювати фейкове відео, на якому, наче, видно момент удару ЗСУ по ГЕС. Де вони його взяли? Відповідь проста: забули, що це саме відео публікували у 2022 році, коли ЗСУ перебивали шляхи відступу окупантів. До всього цього ще зазначали, що мер Нової Каховки уточнив: «Саме в результаті обстрілів виникла ця катастрофа». Але згадавши про далекий 2022 рік, швиденько все повидаляли. Телеграм-канали зручні, але завжди чекайте на офіційну інформацію та не розповсюджуйте фейки.

Також о 06:45 у своєму телеграмі гола ОВА Прокудін Олександр виклав звернення до херсонців, що за 5 годин вода дістане критичного рівня. ДСНС, поліція — всі служби працюють. Починається евакуація небезпечних районів. Просив зібрати документи, речі, та очікувати на автобуси евакуації. Мешканцям тимчасово окупованого лівобережжя зробити все можливе, аби убезпечити себе і врятувати своє життя.

Найбільш оперативно публікують наслідки такі Телеграм-канали, як «Х*евий Херсон», «Типовий Херсон», «Лачен пише» і телеграм-канал воєнного «Тирен сказал». Вони відіграють важливу роль у відображенні наслідків катастрофи та поширенні інформації про потребу у допомозі. Це допомагає привернути увагу до масштабу катастрофи. Основний меседж: люди залишилися без домівок, гинуть тварини , а скільки горя ще нам принесуть ці «визволителі»… Але наші українці залишаються людяними і при таких умовах, забирають своїх тварин, поліцейські рятують собак, звичайні люди рятують диких тварин, які раніше жили у заповідниках Херсона на островах. Відео про врятовану косулю розлетілося всіма телеграм-каналами. Такі вчинки відображають солідарність та піклування про інші форми життя, які також потерпають від рук загарбників.

Фото, що облетіли місцеві телеграм-канали:

Христина Меліневська, студентка факультету журналістики ЛНУ ім. І. Франка

 

Comments are closed.