Піти красиво: як «Медведчуківська Трійця» реагує на санкції

Ярослава Прадід

Опубліковано: 09-02-2021

Розділи: Огляди, аналітика.

0

Обурливі пости у соцмережах, пафосні звернення до глядачів, спам «хейтспічем» та навіть погрози влаштувати імпічмент президентові – що підготували проросійські канали у відповідь на санкції від Володимира Зеленського? З’ясуймо, про що говорить інформаційний шум «Медведчуківської Трійці» та розгляньмо найголосніші заяви щодо закриття телеканалів у новому матеріалі.

На початку лютого президент Володимир Зеленський несподівано для всіх запровадив санкції проти «правої руки» Віктора Медведчука – Тараса Козака. Під санкційні заходи потрапили компанії, які володіють проросійськими телеканалами 112, ZIK та NEWSONE. Тож від 3 лютого етери цих телеканалів недоступні для перегляду по Україні, проте досі функціонують на YouTube.

Реакція представників проросійської сторони

Чи не одразу після блокування етерів на телебаченні, на каналах 112, ZIK та NEWSONE на YouTube з’явилася низка коротких відеоповідомлень з промовистими назвами:

Зрозуміло, що ці ролики швидко стали з’являтися у пропонованих до перегляду, а голосні цитати заповнили інфопростір українців. Короткі ролики з динамічним монтажем трагічно транслюють одну й ту саму думку:

«Наші канали розповідають ПРАВДУ про владу, брехню, корупцію та порушення законів. В цьому Зеленський побачив загрозу для свого рейтингу та самолюбства».

Найчастіше у відеороликах з’являється чинний президент та наближені до нього особи – здебільшого з чорно-білою обробкою та підписами на кшталт:

«Влада Зеленського робить все, щоб знищити незалежні телеканали. Вони хочуть годувати українців відосіками та порожніми обіцянками.»

Вранці 3 лютого з трибуни Верховної Ради України разом з усією партією «ОПЗЖ» виступив Вадим Рабінович, який виголосив гнівну тираду щодо рішення влади та пригрозив Володимиру Зеленському імпічментом.

“Дорогая Украина! Сьогодні ми прокинулися в іншій країні… Сьогодні вночі, а чорти завжди діють вночі, вперше за весь час існування незалежної України, було здійснено вимкнення одразу трьох провідних інформаційних телеканалів».

Далі Рабінович звинуватив владу у співпраці зі злочинністю, а також зазначив, що Сергій Стерненко, активіст та жертва неодноразових нападів, очолить групу, яка «вбиває журналістів»:

«Скажу більше: влада, яка зрослася зі справжніми злодіями, дала команду вбивати незалежних журналістів – для цього утворили групу так званих патріотів, а вбивця Стерненко спеціально звільнений декілька днів тому, щоб очолити цю групу».

Яких журналістів «вбивця Стерненко» готовий вбивати, Рабінович не уточнив. Проте цю фразу одразу ж підхопили так звані «експерти» в етерах «Медведчуківської Трійці». За останні дні на проросійських та навіть російських каналах (де вже встигли виступити представники «ОПЗЖ» з’явилася рекордна кількість зневажливих згадок про Сергія Стерненка.

Та повернімося до промови Рабіновича:

«Усе це означає одне – Зеленський кинув виклик народу України, він кинув виклик європейському майбутньому України, оскільки фашизм – це не майбутнє і не європейський вибір, а коли забороняють та спалюють книги, закривають канали та вбивають журналістів – це справжній фашизм. І ми бачимо, що цей фашизм Зеленського сьогодні вийшов на наші вулиці».

Окрім того, Рабінович зазначив, що невдовзі відбудеться з’їзд партії, на якому «ОПЗЖ» узгодить свої подальші дії. Наостанок він повідомив, що «ОПЗЖ» ініціює процедуру імпічменту президентові, «… що познущався над виборцями та Україною»:

«Сьогодні фашизм в нашій країні отримав свій колір – зелений. Але як наші діди та батьки свого часу зупинили і перемогли фашизм, ми, їх нащадки, зробимо те ж саме й переможемо. Но пасаран, фашизм не пройдет! И вы все погибнете, потому что вы дьявол, фашистский дьявол!»

Не обійшлося і без коментарів Віктора Медведчука – як завжди, з гарним фото на обкладинці відеоролику:

«Господин Зеленский нарушил Конституцию – и не первый раз, в очередной раз, но сейчас – в отношении средств масовой информации. В этих действиях Зеленского есть признаки ряда состава преступления. Это является фактом юридическим, и поверьте мне, и моим знаниям, и моему профессиональному опыту – президент не имел права делать то, что имеет чётко выписанную правовую процедуру».

Свою думку висловив і безпосередньо Тарас Козак, якого внесли до санкційного списку. У його заяві він дякує журналістам та людям, які його підтримували, а також звертається до Зеленського та РНБО:

«Я хочу звернутися до президента Зеленського, Ради національної безпеки та оборони, Служби Безпеки України. Скажіть, будь ласка, звідки у вас дані про те, що я фінансую тероризм? Звідки у вас дані, що я співпрацюю з бойовиками? Я хочу від вас відповіді. Відповіді мені, відповіді суспільству. А я вам відповідаю – у вас нічого немає. Це все – фейк».

Нові «експерти», нові вислови ненависті

Щодня на YouTube-каналах «Медведчуківської Трійці» з’являються нові й нові обличчя, які в етерах підтримують телеканали та партію. Серед них є і депутати, і журналісти, і пропагандисти, які зарекомендували себе, як максимально необ’єктивних осіб.

Наприклад, коментар телеканалу NEWSONE дав нардеп з «ОПЗЖ» Олег Волошин, який отримав майже 11 хвилин етерного часу. Протягом чого часу Волошин встиг розповісти все, що він думає про Зеленського:

«Я думаю, что это будет абсолютно логичный финал комика, который возомнил себя способным быть политическим лидером. А его партия «Слуга Народа» вернется торговать дальше на рынке, делать фотографии на свадьбах, и заниматься прочими делами, которыми занимались эти ноунеймы, кроме там редких там исключений, которые войдут там, очевидно, в какую-то новую партию «соросят», которые из этой среды вышли. А остальные просто вернуться заниматься всякой той ерундой, которой они занимались до того, как они почему-то решили, что человек из ларька на рынке способен управлять государством».

Також Волошин розповів про рейтинги «ОПЗЖ» та «страх» Зеленського щодо його успішності:

«При следующих президентских выборах проголосуют за кого угодно, но не за Зеленского, потому что считают его клоуном. Клоуном, который, як вони вважають, «ухвалив правильне, патріотичне рішення».

Олег Волошин, який раніше стверджував, що український суверенітет «відданий повністю зовнішньому управлінню», а «країна, в якій немає суверенітету, не може відновити суверенітет над Кримом», є народним депутатом партії «ОПЗЖ», членом редакційної колегії телеканалу «112 Україна» та колишнім пресаташе Посольства України в Росії. Відомий скандалом, під час якого невідомі облили його зеленкою.

Не обійшлося і без сумнозвісного Анатолія Шарія, який щочастіше з’являється в етерах «Медведчуківської Трійці». Цього разу він, як запрошений експерт, обговорює «беспредел» влади та висловлює підтримку проросійським каналам та критикує президента:

«Я уверен, що он [Володимир Зеленський] психически больной человек. Я абсолютно уверен, что этот человек психически заболел. Я полагаю, что заболел он кесаревым безумием, потому что от полноты власти, от того, что ему вокруг все зад лижут. Но то, что сделал, выходит за рамки всего, это незаконное решение».

Шарій навіть записав відеоролик на підтримку «Медведчуківської Трійці», де закликав журналістів та зокрема партію «триматися». Проте 2019 року той самий Шарій гостро критикував ці телеканали та стверджував:

«Я вам так скажу, сволочи. Когда вас закроют, я не буду радоваться. Я вообще этого не замечу».

Чому Анатолій Шарій так кардинально змінив думку щодо проросійських медіа, здогадатися неважко. А тим часом він продовжує фігурувати на етерах «Медведчуківської Трійці» та критикувати владу.

На підтримку проросійських каналів виступив і нардеп «ОПЗЖ», заступник голови по роботі зі ЗМІ «ОПЗЖ» Володимир Кацман:

«Я сюда прихожу, потому что здесь пролягает фронт, передовая борьбы за свободу слова. И бабушки спрашивают: «За что нас лишили возможности смотреть то, что мы хотели смотреть, кого наказали в результате?»

До речі, про бабусь. В етері ще одного проросійського телеканалу «НАШ», який не підпав під санкції, до студії зателефонувала жінка, яка плакала та питала ведучу, коли увімкнуть канали:

«Почему эти каналы отключили, нам вечером вообще смотреть нечего. Ну помогите, как это, это же вообще беспредел»,
– бідкалася жінка.

Цю ситуацію зараз активно використовує «Медведчуківська Трійця», щоб запевнити громадян, що саме їх телеканали дивляться, що влада використовує санкції не тільки проти партії та її членів, а й безпосередньо проти українців.

Тож Кацман також робить акцент на нещасних, збіднілих телеглядачах:

«А зрителей вы за что наказали? Миллионы зрителей, если взять суммарно три канала, это, на минуточку, под десять миллионов каждый день».

Окрім того, на телеканалах виступила і часта гостя «Медведчуківської Трійці» – псевдосоціологиня та політологиня, яка нерідко піарить Медведчука та його наближених:

«Виключити телеканали – найлегше, вони думають, що таким чином вони повернуть голоса українських громадян. Але таким чином вони голоси не повернуть. Поведінкою Зеленського було розчаровано багато громадян. Он определённо рассчитывает на праворадикальные силы, хочет быть приятным и этим товарищам»,
 – стверджує Кушнір.

На введення санкцій зреагувала і пропагандистка Олеся Медвєдєва, часта гостя на телеканалах Медведчука. Саме вона активно просуває тему «свободи слова» та критикує попередню владу. Цього разу вона заявила, що готова підтримати журналістську спільноту «Медведчуківської Трійці», якщо буде така необхідність:

«Если будет такая необходимость – выйти на акции протеста, поддержать журналистское сообщество, заявить о том, что свободу слова невозможно попирать, кем бы ты ни был, хотел бы ты быть диктатором, хотел бы ты быть президентом, войти в историю. Зеленский действительно входит в историю как человек, который дальше всего за всю историю независимой Украины зашел за границы цензуры, и я уверена, что это ему обязательно аукнется».

 

Нагадаємо, що саме Олеся Медвєдєва, яка свого часу підтримувала втікача Януковича, закликала людей не виходити на мітинги під час Революції Гідності. Тепер її погляди, як і у Анатолія Шарія, кардинально змінилися.

Найкращий захист – це напад

Після указу Зеленського на каналах «Медведчуківської Трійці» почали з’являтися матеріали, що цілеспрямовано критикують президента та його діяльність.

Наприклад, на каналі NEWSONE з’явилася рубрика «Зеленократия» – особистий збірник мемів від проросійського телеканалу. В цю рубрику входять відеоролики на 10-20 секунд, де репліки Володимира Зеленського критикуються вирізками з фільму «Ідіократія» (звідси і назва рубрики).

На одному з відео фразу Зеленського щодо проживання у резиденціях дітей NEWSONE використав вирізку з натяком на зґвалтування.

На тому ж NEWSONE з’явилися короткі відеозвернення до Зеленського з питаннями на кшталт: «Пане президенте, тож чому зростають тарифи на послуги ЖКГ?», «Господин президент, продажа «Лиги смеха» – это бизнес на войне?» та інші.

Для чого ж це робиться?

Звернімося до відомого вислову – «Найкращий захист – це напад». Цим принципом скористувалася «Медведчуківська Трійця», щоб відвести увагу від закриття каналів та дискусій, пов’язаних із цією ситуацією. Людям легше дивитися короткі «відосики», сміятися з «клоуна» та жаліти нещасні телеканали, які стали жертвами недолугого диктатора.

Чи буде така тактика успішною?

Навряд чи. Хоч відео є невеличкими та легкими до сприйняття, вони не набирають більше кількох тисяч переглядів. Тож єдина функція цих роликів – забивати інфопростір українців.

Чи це – кінець для проросійських каналів?

Навіть після введення санкцій проти телеканалів Тараса Козака боротьба з проросійськими медіа продовжується. На інформаційну арену виходить нова платформа – телеканал «НАШ». Він, хоч і належить Євгену Мураєву, прибічнику Медведчука, ще не заблокований, тому проросійські сили форсовано переходять на етери цього медіа.

Також не варто забувати, що інтернет-агенції «Медведчуківської Трійці» досі функціонують та продовжують пропаганду, а на YouTube канали все ще ведуть прямі включення. І поки їх шум забиває інфопростір громадян України, варто бути пильними та не піддаватися на голосні тиради та проросійські провокації.

Ярослава Прадід, студентка факультету журналістики ЛНУ ім. І.Франка

Comments are closed.