Секс, наркотики та бійка з братом: чим приваблює книга мемуарів принца Гаррі

Альбіна Євладенко

Опубліковано: 07-10-2023

Розділи: Огляди, аналітика.

0

Лише через кілька днів після виходу, книга принца Гаррі “Запасний” розлетілася тиражем понад 1,4 мільйона екземплярів. Тепер перед нами відкривається непересічний погляд на життя принца, його дорослішання, період вживання наркотиків, службу в Афганістані та складні стосунки з дружиною Меган Маркл. Ця книга буквально розкриває всі сторони його життя, включно з інтимними подробицями.

Щодо назви книги, вона може викликати симпатію через свою іронію. Термін “запасний” був використаний для Гаррі після його народження, означаючи, що він міг би стати королем, але лише в разі, якщо щось станеться з принцом Вільямом (а тепер уже з дітьми принца Вільяма). Однак роль симпатичного аутсайдера принцу Гаррі не вдалася.

На думку критиків, неабияка популярність книги принца Гаррі складається з двох ключових факторів. По-перше, ніколи раніше жоден член королівської родини не був настільки відкритим та не ділився з громадськістю стількома деталями зі свого життя в дворі. Насправді, “Запасний” є найбільш відвертою автобіографією в королівській родині після мемуарів принцеси Діани “Життя, розказане нею самою”. Та важлива різниця полягає в тому, що мемуари Діани були опубліковані після її смерті, коли загибла принцеса стала об’єктом загальної прихильності, і критика двору сприймалась зовсім інакше.

Другий важливий аспект полягає в тому, що британська королівська родина переживає значні зміни в цей перехідний період. Замало часу пройшло, щоб можна було з точністю сказати, наскільки популярним стане король Чарльз та наскільки приймуть саму ідею монархії наступні покоління. Тому будь-яка подія, особливо така важлива, як публікація книги принца Гаррі, викликає особливий інтерес і увагу, оскільки вона стає однією з важливих ланок в цьому процесі змін.

Статистика однозначно підтверджує, що королівська монархія володіє надзвичайною стійкістю, і випуск лише однієї книги не може завдати їй серйозної шкоди.

Протягом першого дня було продано 400 тисяч копій мемуарів “Запасний”, а на вихідних ця цифра зросла майже до півтора мільйона.

Згідно з даними соціологічної компанії YouGov, однієї з найбільших у Великій Британії, після виходу книги симпатія британців до принца Гаррі впала до мінімального рівня за всю історію спостережень з 2011 року.

У теперішній час лише 26% опитаних відчувають позитивні емоції від принца Гаррі, в порівнянні з 80% п’ять років тому. Також важливо відзначити, що негативні емоції спостерігаються у 64% опитаних, що відзначає зростання на сім відсоткових пунктів порівняно з груднем минулого року.

У грудні 2022 року, згідно з опитуванням, принц Гаррі відзначався високим рівнем симпатії серед молоді, яка становила 49% опитаних. Проте, з приходом січня 2023 року, ці показники раптово змінилися. За результатами нових досліджень, у січні 2023 року, лише 41% молодих респондентів висловили позитивне ставлення до принца Гаррі.

Для порівняння, слід відзначити, що після публікації одкровень принца Гаррі, рейтинг симпатії до принца Вільяма також зазнав спаду. Якщо раніше цей рейтинг становив 77%, то тепер він склав 69%. Це свідчить про те, що обговорення та події, пов’язані з одним членом королівської сім’ї, можуть мати вплив на сприйняття інших членів родини.

Реакція світових ЗМІ та критиків

Оглядач відділу культури газети The Guardian, Шарлотта Гіґґінс, відзначила, що книга “Запасний” є спробою принца повернути свою ідентичність. Вона описала цей літературний твір як той, що викликає співчуття, відчуття абсурду і роздратування, але водночас мемуари, які вкрай захоплюють читача.

Герцог Сассекський також у своїй книзі розповідає про переслідувачів із таблоїдів, для яких, за його словами, член королівської родини – не людина, а комаха.

– Боги у версії Гаррі – це не олімпійці й не королі, а папараці та репортери, так що коло замкнулося, – пише Шарлотта.

Автор рецензії з Financial Times, Генрі Манс, відзначив, що на його думку, книга принца Гаррі є “найбільш терпимим” твором від нього, особливо у порівнянні з інтерв’ю Опрі Вінфрі, серіалом про герцогів Сассекських на Netflix та різними подкастами.

– Гаррі постає чесним і вдумливим, а ще – розгніваним, тонкошкірим, втраченим, – зазначає Генрі.

Причина цього, за словами оглядача, криється у дитячих травмах Гаррі, особливо втраті матері.

Генрі Манс відзначає, що недоліком мемуарів є надмірна кількість особистих подробиць та оприлюднення приватних розмов між членами родини Віндзор.

Ясмін Алібай-Браун, колумністка британського порталу INews, описує книгу Гаррі як помсту бунтівника, який не може відмовитися від монархії. З одного боку, вона виправдовує герцога, з іншого – критикує.

– Він здається складним і важким для класифікації – привабливий і непостійний, розумний і необачний, смішний, лютий і часто страшенно вразливий… Все звучить правдоподібно. Спостереження підтверджують одкровення Діани про віддалених родичів її чоловіка, любовний трикутник і психологічні потрясіння… Вона – серце цієї книги, – написала Ясмін.

Автор також зауважує, що найбільше страшить принца – це повторення історії. Після того, як він завершить цю книгу, він має намір повернутися до свого приватного життя і більше нічого не розповідати. Щоб знайти спокій, йому необхідно буде віддалитися від своєї складної родини та цих бурхливих островів.

З книги принца Гаррі громадськості став відомий ряд цікавих інформаційних деталей:

  • Принц Гаррі різко висловлював негативне ставлення до нинішньої королеви-консорта Камілли, звинувачуючи її у заграванні з пресою. Гаррі навіть звертався до свого батька, короля Чарльза III, з проханням не одружуватися з нею.
  • Гаррі розповів, що втратив цноту у полі за пабом та відчував, що його використовують.
  • Принц визнає, що в минулому вживав алкоголь, курив марихуану і навіть нюхав кокаїн.
  • Гаррі розповів, що під час служби в армії в Афганістані він брав участь у бойових діях та вбивав талібів. Ці зізнання викликали сувору критику військових, які вважають, що такі слова можуть наражати на небезпеку як Гаррі, так і британських солдатів загалом.
  • Відносини принца Гаррі та принца Вільяма були неідеальними з підліткового віку, а дорослому віці під час сварки через Меган Маркл та її поведінку Гаррі навіть накинувся на свого брата.
  • Гаррі відчував глибоку тугу за своєю матір’ю, принцесою Діаною, і навіть зустрічався з ясновидицею, яка передала йому “послання” від Діани про те, що він живе тим життям, яке вона не змогла прожити.

Важливо відзначити, що усі ці зізнання, разом з публікацією самої книги, королівський двір залишив без коментарів, але вони стали об’єктом великого суспільного обговорення.

Альбіна Євладенко, студентка факультету журналістики ЛНУ ім. І. Франка

Comments are closed.