ТСН і Арестович або дещо про симбіоз “головного” медіа та головного нарциса країни

Ярина Самарик

Опубліковано: 10-10-2023

Розділи: Огляди, аналітика.

0

Олексій Арестович – український актор, блогер, колумніст, політичний та військовий діяч, організатор психологічних тренінгів та семінарів, творець благодійного фонду психологічної підтримки військових АТО. Окрім цього, з його слів – розвідник в полі, старший лейтенант, “льотчик”, крадій гранатомета, вцілілий після підриву ОЗМ 72 та головний нарцис країни.

Усі ми пам’ятаємо, що на початку повномасштабного вторгнення Олексій був всюди, навіть відбій повітряної тривоги у застосунках озвучував. Багато українців захоплювалися його постаттю та вірили кожному слову (чи хотіли вірити). Проте згодом ставлення громадян змінилося, що доволі закономірно,зважаючи на те, що почав говорити Арестович у своїх зверненнях. Проте чи змінилася риторика його симбіозу із “головним” ЗМІ країни “ТСН” – сьогодні з’ясуємо.

Нагадаємо, що від 1 грудня 2020 року Арестович працював позаштатним радником з питань стратегічних комунікацій у сфері нацбезпеки та оборони очільника Офісу президента України Андрія Єрмака. Проте чому ж він “добровільно пішов” з цієї посади?

14 січня 2023, коли війська РФ завдали по Україні чергового масованого удару, в Дніпрі російська ракета влучила у житловий будинок. Військові кажуть, що це була крилата ракета Х-22, випущена з бомбардувальника Ту-22 з Курської області РФ. Влада припускає, що військові РФ цілилися у Наддніпрянську ТЕС, а влучили у будинок, загинули понад 40 людей.

Того ж дня радник ОПУ Олексій Арестович на YouTube-каналі юриста Марка Фейгіна заявив, що ракету, ймовірно, збили українські сили ППО. Це повідомлення розтиражували багато російських ЗМІ.

Після цього інциденту Арестович у своєму Фейсбуці написав таке:

«Написав заяву про звільнення з посади. Хочу показати приклад цивілізованої поведінки: принципова помилка, отже, – у відставку».

Взагалі-то, таке рішення він мав би ухвалити набагато швидше, адже ще до цього він робив фатальні помилки у власних висловлюваннях на інтерв’ю з Фегіном та не тільки.

“Людина довгі роки дуже успішно працювала у сфері маніпулювання інформацією і психікою непідготовленої аудиторії (так, я в тому числі про “екстрасенсорику” та “дистанційний масаж”). Його специфікою був саме контакт із публікою, абсолютно позбавленої критичного мислення. Тобто, він міг нести будь-яку маячню (і ніс – кеш не горить) – але проникливим тоном, і йому вірили, в нього вірили як у “фахівця”, – висловився політтехног Олексій Голобуцький.

 ТСН про Арестовича на початку повномасштабного вторгнення

Варто розпочати з того, що новин про Олексія у 2022 році виходило дуже багато, щомісяця ТСН висвітлювало його постать по декілька десятків разів на місяць, проте вже у 2023 році новини з його участю стало виходити дедалі менше.

Перша новина від ТСН після повномасштабного вторгнення за участі Арестовича опублікована 24 лютого 2022 року. В ній, ще тодішній радник президента, розповідає про втрати росіян у зоні ООС.

“За попередніми оцінками, понад 350 убитих за добу у росіян, під 400 вже. 7 літаків збито в зоні ООС, декілька вертольотів російських, взято десятки полонених”, – сказав Олексій.

Далі виходять десятки новин з гучними заголовками:

“Зараз, тварюки, почнеться зовсім інша війна”: Арестович пригрозив окупантам за бомбардування пологового у Маріуполі

“Нещасна збірна солянка”: Арестович розповів про плани російських окупантів захопити Київ

“Кадирова вирішили утилізувати”: Арестович розповів про конфлікт між ФСБ та очільником Чечні

– вже починається створення культу Арестовича, в котрому щоденно виходять по декілька статей, де він заспокоює українців та прогнозує перебіг війни.

Та вже 7 березня 2022 року виходить стаття від ТСН, в котрій вони розповідають детальну біографію нового ідола.

“Олексій Миколайович Арестович – радник з інформполітики очільника української делегації в Мінській групі, спікер ТКГ (Тристороння контактна група), екс-радник голови Офісу Президента, актор, блогер, військовий та політичний оглядач. Організував благодійний фонд для надання психологічної підтримки військовим у зоні АТО”, – ось так його персону описують на самому початку статті, окреслюючи всі його регалії.

З цікавого можна виділити те, що зі слів журналістів ТСН, Арестович є прихильником Ілона Маска: “Також йому близькі погляди на майбутнє людства Ілона Маска”, – невідомо наскільки це твердження правдиве, проте враховуючи наскільки суперечливою персоною для України є Маск, не дивно, що Арестович сповідує його риторику.

І ось вже 4 березня з’являється новина про оптимістичне марення Арестовича щодо подальшого перебігу війну: “В Офісі президента заявили про “стриманий оптимізм” щодо перспектив розвитку наступу росіян”. В ній Арестович не сказав про 2-3 тижні, проте переконливо пояснив, що ворог зупиниться на всіх лініях фронту найближчим часом.

Коли 14 січня 2023 року настав переломний момент в кар’єрі Олексія через його заяву про ракету в Дніпрі, ТСН чомусь не сказали про це жодного слова. Проте вже 17 січня, після того, як Арестович подав у відставку ТСН опублікували статтю “Скандали с Арестовичем та Ілащук: як народне обурення може спричинити втрату посади”. В ній вони розбирають те, як народне обурення може обернутися для політиків та лагідно називають висловлювання Олексія “помилкою”.

Потішила теза ТСН про те, що Арестович любить провокувати скандали навколо своєї персони, проте аргументація таких вчинків доволі дивна:

Арестович останнім часом неодноразово втрапляв у скандали через свої висловлювання. Деякі з заяв він пояснював свідомими провокаціями, оскільки “люди засинають або не хочуть обговорювати якісь теми, які варто обговорювати”.

Надалі ТСН продовжили публікувати новини з Арестовичем:

Чому не помирає Путін та коли очікувати перемоги України – інтерв’ю з Олексієм Арестовичем

“Злив” секретних даних про контрнаступ ЗСУ: Арестович пояснив мету РФ

Арестович розповів про дві важливі зміни на фронті

Що дуже дивно, оскільки вже тоді більшість свідомих українців були негативно налаштовані проти нього і навіть ТСН це визнали, опублікувавши статтю в якій студенти просять скасувати лекцію з Арестовичем.

Новин з фігурацією Олексія виходить дедалі менше, проте ТСН продовжує, не зважаючи ні на що, висвітлювати його безглузді (а мабуть, і шкідливі) роздуми на всю країну. Цікава тенденція: в останні місяці здебільшого виходять новини, де він потрапляє в черговий скандал, а між ними публікують матеріали з його “пророцтвом”. Схоже на те, що журналісти ТСН пробують всидіти на двох стільцях чим лише викликають недовіру до себе. Вочевидь якійсь частині аудиторії ТСН він цілком до вподоби.

Ярина Самарик, студентка факультету журналістики ЛНУ ім. І. Франка

Comments are closed.