У португальському стилі

Любомир Федоришин

Опубліковано: 11-08-2018

Розділи: Огляди, аналітика.

0

Ці спостереження за португальськими ЗМІ та загальною суспільною атмосферою писалися під час футбольного мундіалю, хоча, з технічних причин, публікуються лише тепер.

Цьогорічний мундіаль за своїм пафосом нагадував фінал Уімблдону чи останню гру Супебоулу. Шуму навколо ігор було настільки багато, що трансляції проводилися навіть на Таймс-Сквер, а матч “Франція-Хорватія” відвідали такі суперзірки як Уіл Сміт та Конор Макгрегор. Останній навіть зробив фото з Путіним, на пам’ять. Не відставали від зірок і звичайні фанати. В той час як у Росії відбувалася істерія в честь виходу збірної до чвертьфіналу,  такі країни як Німеччина, Аргентина та Бразилія –  були розчаровані виступом своїх збірних, окрім Португалії, португальці завжди задоволені футболом, і от, власне, чому.

“У нас є найкращий гравець планети!” Гасло, яке чути від Лісабону до самої Мадейри, звідки родом Крішітану. Це вже привід для гордості, а головне – причина любові цілої нації до культової гри в м’яча. Роналду – Бог, Роналду – в президенти, Роналду – та просто, дякую! Португальські медіа розриваються від різноманітності од присвячених тепер уже національному надбанню Португалії та Італії. І хоч сам футболіст оголосив про завершення свого виступу за національну збірну, від цього любов співвітчизників

не втратив. Його хет-трик у матчі проти Іспанії, гол забитий зі штрафного, на останніх хвилинах гри, зробив з футболіста ікону, а ЗМІ поставили його в ряд із Президентом та Ісусом. І це навіть не жарт. Кількість дітей з іменем Кріштіану зросла, номер 7 став найпопулярнішим в лотереї, а Ювентус відкриває філію в Португалії. Що з цього погано, а що добре вам не відповість навіть самий Роналду. Але факт залишається фактом, гол транслюється в кожному випуску новин, ім’я футболіста згадується до нудоти  часто, а радість потихеньку переростає в безумство.

Попри те, що збірна виступила не зовсім добре — будьмо реалістами, від чемпіонів Європи ми чекали значного більшого, ніж простого виходу з групи — самих гравців зустрічали як героїв. Так, саме з таким заголовком національний  телеканал транслював прибуття команди в аеропорт Лісабону. Люди вишикувалися в чергу щоб привітати героїв, що прийшли “зі щитом”. Очевидці кажуть, що учасників акції прийшло більше ніж фанів на Євробачення, яке проводилось тут на кілька місяців раніше. Любов до жахливої поп-музики здатна перебороти тільки любов до жахливо дорогих футболістів. Стає очевидним, що свято розуму та здорового глузду не стосується країни, що має в арсеналі найкращого гравця планети. Сам Роналду прилетів окремим літаком, окремо від збірної та окремо від фанів. Ніхто його в цей день так і не побачив, але це так, до слова.

Якщо вам здається, що більшої любові до футболу країна проявити вже не може, то ви глибоко помиляєтесь. Зараз буде цілком серйозна інформація, не вигадка і не “фейк”, як тепер модно казати. Так от, робітничий клас, який формує основний електорат Португальської Республіки, в дні, коли Португалія грає на футбольних чемпіонатах – має вихідний, або ж скорочений робочий день. І запитавши в простого будівельника, чому той посеред тижня не на робочому місці,   отримаєте коротку і лаконічну відповідь:  “футбол”. Вдумайтась на скільки все серйозно. Економіка цілої країни певною мірою залежить від дюжини мільйонерів у шортах. День вихідного посеред тижня – мільйони скасованих людських годин роботи, а відтак і мільйони збитків в різних галузях.

Усього цього не було ще кілька років тому, не було до того  моменту, поки Португалія не взяла Єврокубок. Доки Роналду не став найкращим гравцем планети. Тобто, зараз Кріштіану перестає виступати за збірну, сама збірна вкотре зганьбилася, отже й істерія в країні повинна б закінчитися. Це виглядало б логічним, але ви мабуть вже помітили тенденцію, що обдумані й здорові рішення зовсім не в португальському стилі.

Comments are closed.