Скандали, прокляття, материнські сльози. Чим нас дивує новий сезон «Битви екстрасенсів»?

Анастасія Лубенська

Опубліковано: 09-11-2018

Розділи: Фальсифікація, містифікація.

0

Вже одинадцятий рік поспіль телеканал СТБ вражає українців новими  пригодами магів, медіумів та ясновидців, які демонструють свої, так би мовити, надлюдські здібності у телешоу «Битва екстрасенсів». Цієї осені українці переглядають вже 19-й сезон проекту, й часто задумуються над справжністю тих, хто змагається за звання найкращого у своїй надприродності. Цілком очевидно, творці програми стверджуватимуть, що їхні чаклуни справжні, і всі містичні події на кшталт дерева, що впало на автівку, пташки на плечі матері, яка горює за донькою, в жодному разі не є постановкою. Чи справді їхні слова правдиві, чи це всього лише солодка брехня, щоб зберегти позитивний імідж проекту в очах довірливої аудиторії? Спробуємо розібратись.

Весільні черевики у задзеркаллі або брат проти брата

Перший етап відбіркового туру розпочинається не з ширми, як було декілька сезонів тому, а з окремого кастингу магів, який зовні нагадує шоу «Мастершеф» того ж СТБ. Тільки, на відміну від кухарів, які приносять суддям страви на дегустацію, екстрасенси мають будь-яким чином відгадати, тобто побачити, що ж сховано у чорному ящику. Однак автори не показали, як саме учасники проходять перший етап конкурсу. Судді разом з ведучим реаліті-шоу Павлом Костіциним лише ставили запитання «ясновидцям» щодо їхніх «магічних здібностей».

Єдине проходження конкурсу глядачі побачили лише у Ніколаса Петросяна, який працює з «білим шумом».  Саме з цим учасником стався перший скандал, бо двоюрідний брат Ніколаса – Сурен Джулакян, він же суддя проекту у 19-му сезоні, суворо заборонив з’являтися на «Битві екстрасенсів» і почав бійку. Складається враження, що продюсери від самого початку «тягнутимуть» Петросяна у шоу через те, що по-перше, є він є героєм драматичної історії з кузеном, яка підніме рейтинги; по-друге, Ніколас вгадав, що в тому ящику сховані весільні черевики судді Олени Курилової, тому його презентують як «сильного екстрасенса».

Варто відзначити, що цей експеримент із «ясновидцями» у першому випуску виглядає доволі переконливо, хоча ще три сезони тому порушення процедури проходження були помітні неозброєним оком. Суть у тому, що коли в 16 сезоні учасники «Битви» проходили схоже випробовування, дзеркальним був не тільки ящик із захованим предметом, а й стіни позаду суддівських крісел. І це порушує чистоту експерименту, бо таким чином, «екстрасенс» міг би розгледіти невідому річ за допомогою не містичного третього ока, а звичайних людських двох. У 19 сезоні цей недолік дещо виправили, однак не варто забувати про інші дзеркала, які залишаються за кадром. Інакше навіщо організаторам проекту робити внутрішню дзеркальну поверхню ящику?

Метелики за ширмою

Щойно почався другий етап відбіркового туру, як на знімальному майданчику сталося одразу три бійки між ясновидцями, до того ж, дві з них — з однією і тією самою дівчиною. Ймовірно, вона увійде в топ найсильніших «екстрасенсів» лише завдяки скандалам. Та й вони на камеру виглядають доволі непереконливо. Наприклад, один маг, який вступив в конфлікт з іншим через «підклад» (вид зурочення). Ця сцена мала вигляд, відверто кажучи, жалюгідний: чорний маг зіграв конфлікт із суперником на рівні студентського, ба навіть, шкільного театру. Послідовниця культу Феміди, яка припинила сварку, теж була не найкращою — якби українське телебачення ввело місцевий аналог американської премії «Золота малина», обидва вищевказані «екстрасенси» однозначно були б у номінаціях на гіршу чоловічу і жіночу ролі.

Що стосується випробовування, то й тут можна помітити серйозні порушення правил. Зазвичай, всі учасники разом водночас проходять випробовування ширмою, і це перше серйозне порушення. Учасники проекту можуть висловлювати свої здогадки про страшенний біль чи метеликів, і решта учасників «Битви» могли підхопити ці версії як найбільш вірогідні. Що стосується пекельного болю, то цими словами можна описати практично все, що завгодно, оскільки люди можуть хворіти, психологічно страждати, бути в горі через втрату близьких — усе це входить до категорії «біль». Варто відзначити, що екстрасенсам дуже пощастило, адже за ширмою ховався хлопчик із серйозним захворюванням, відомим як «синдром метелика». До речі, щодо версії про метеликів, то про це запросто могли підказати редактори шоу, які постійно перебувають у кадрі з «екстрасенсами».

Перед початком другого випробовування ведучий Павло Костіцин за кадром заявив про те, що задумане творцями «Битви екстрасенсів» є небезпечним і забороненим для проведення у столиці. Як згодом виявилося, автори телепрограми збиралися лише здійснити мрію тендітного підлітка та його подруги, яку теж називають «дитиною-метеликом» — полетіти на гелікоптері. Здійснення дитячої мрії та привернення уваги до рідкісної хвороби дітей — це, мабуть, єдиний плюс, який є у цьому випуску. Емоційна розповідь про юнака-«метелика», у поєднанні зі сльозами батьків може запросто знайти відгук у серцях глядачів і позитивно вплинути на збір коштів для операції.

Чорний кіт у ящику

Третій етап відбіркового туру «Битви екстрасенсів» — пошук живої енергетики в одному із чотирьох ящиків. Йдеться про людину. Ще одна особливість цього експерименту полягає в тому, що «ясновидці» показують свої «надздібності» перед натовпом людей, які просто прийшли побачити зйомки шоу (цікавим є те, що глядачами у своїй більшості були жінки похилого віку, у яких доволі часто брали інтерв’ю).

Проте навіть тут не обійшлося без порушень. Ведучий обирав добровольця із натовпу, який міг вербально чи невербально підказати «екстрасенсові», де перебуває жива людина, а де — вибухівка з фарбою. Тож було б значно краще, щоб це був сліпий, чи, навіть, подвійний сліпий експеримент, при якому правильну відповідь не знає ані ведучий, ані жодна людина з натовпу. По-друге, порушення було зафіксоване з боку ведучого проекту, який підходив до людини в ящику, і саме в цей момент вже міг підходити учасник “Битви” і побачити здалеку, який ящик варто обрати. За допомогою монтажу цей недолік майже непомітний, але якщо згадати, що “ясновидці” приходять на знімальний майданчик здалека, з боку розташування самих ящиків, факт підглядання є очевидним.

Що не конкурсний етап, то постійно відбуваються конфлікти та інциденти. Так, дівчина, яка заходить в обраний ящик, виявляється могутньою відьмою та має неприємну історію з доволі колоритною учасницею із Норвегії, що постійно носить маску та кольорові дреди (от іще одна фаворитка телепродюсерів, яка має драматичну історію заради рейтингів, разом із чорнявою суперницею). Не дивно, що натовп вмовив ведучого та організаторів взяти «випадкову ясновидицю», яка одразу ж не сподобалася суперникам. Згодом на майданчику стався раптовий напад «темних сил» у дівчини, який злякав глядачів по обидва боки екрану. Звісно ж, «екстрасенси» вже тут як тут: проводять із нею класичний сеанс екзорцизму, що закінчився успішно. Редактори та телепродюсери й справді роблять усе, щоб утримувати  наймістичніше шоу країни в ефірі аж 19 сезонів поспіль.

Зачарована супербілявка

Фінальний етап битви — традиційний конкурс «Містер Ікс», роль якого зіграла відома українська поп-діва Оля Полякова. Оскільки учасників відбору стає дедалі менше і менше, на останньому конкурсі вже можна визначити для себе, хто потрапить в остаточний склад 19-ї «Битви»: брат скандального судді шоу,  жриця культу Феміди і чорний маг, за якими плаче «Анти-Оскар», брутальний чаклун, що постійно розмахує ножем, чим налякав відому «Леді Ікс». Не менш лячними були подробиці смерті родича співачки та її роману з олігархом з 90-х (за словами Олі, він став народним депутатом). Цікавим було проходження конкурсу загадковою ясновидицею у масці, якій замість самої Полякової підставили елемент її костюму — корону.

Щодо процедури проведення конкурсу, перше порушення одразу впадає в око: ведучий Павло Костіцин постійно ставить «екстрасенсам» уточнювальні запитання, які автоматично наводять їх на правильну відповідь. Наприклад: «Що сталося з цією людиною?», «Хто заважав нашій гості?» тощо. В минулих сезонах «Битви» поверх чорної пов’язки на «екстрасенсів» одягали спеціальні маски, аби повністю закрити очі. В цьому сезоні масок немає, лише пов’язки, через які, насправді можна легко підглядати через щілини під очима. Хоча і з маскою забезпечити повну сліпоту «ясновидців» неможливо.

Ще один ключовий момент випробовування — у ролі Містера Ікс має виступати не відома особистість, інформацію про яку можна запросто відшукати у мережі, а менш відома людина, з перевіреними фактами про життя, і яку організатори шоу мають обрати в останній момент, щоб гарантувати збереження інформації про людину до початку випробовування. В іншому випадку, цей конкурс не має ніякого сенсу, окрім, власне, п’яти хвилин піару «супербілявки».

У підсумку, глядачі телеканалу СТБ мають черговий сезон розважального псевдомістичного шоу, із масовими порушеннями проведення дослідів та не меншою кількістю конфліктів та скандалів. І все заради рейтингу і збереження іміджу «наймістичнішого шоу країни». Про «Битву екстрасенсів» можна довго розповідати, а якщо дивитися цей випуск більш прискіпливо, можна знайти значно більше ляпів і невідповідностей (один уважний глядач на YouTube побачив аудіо-апаратуру на одній дівчині з натовпу на третьому випробовуванні).

Декілька років тому в ефірі СТБ вже існувало схоже шоу під назвою «Феномен», в якому брали участь саме фокусники, а не так звані «маги» та «медіуми». Але, зважаючи на короткий термін існування програми з ілюзіоністами, люди й досі відмовляються вірити у феноменальний талант фокусників, й надають перевагу самообману зі звичними квазі-магами, медіумами та ясновидцями, а телевізійники завжди готові підтримувати цю солодку оману.

Анастасія Лубенська, студентка факультету журналістики ЛНУ ім. І. Франка

Фото – телеканал СТБ

Comments are closed.