Мімікрія під українське: як працює прихована російська пропаганда в телеграм-каналах

Христина Березяк

Опубліковано: 02-02-2023

Розділи: За що критикують медіа?, Маніпуляція, пропаганда.

0

Сьогодні, майже за рік повномасштабної війни Росії проти України, громадяни нашої держави цілком здатні помітити російську пропаганду неозброєним оком. Проте чим краще українці розпізнають пропаганду, тим більше способів її поширення з’являється. Відкриту пропаганду сьогодні створюють радше для росіян, ніж для українців. Водночас проти нас використовують приховану пропаганду під маскою українських медіа.

Прихована російська пропаганда існує в нашому інфопросторі вже давно, і хоча про неї писали й говорили багато, кількість її споживачів зростає. Однією з платформ, сприятливих до такого виду пропаганди, є Telegram.

За даними опитування Internews, 60% користувачів розглядають Телеграм як платформу для новин. У грудні 2022 року “Детектор медіа” провели дослідження та опублікували список з 300 телеграм-каналів, що поширюють російську пропаганду. Більшість з каналів, що мімікрують під українські були оприлюднені ще в липні 2022 року Центром стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки при Міністерстві культури та інформаційної політики, однак на кількість підписників більшості каналів це майже не вплинуло.

Сьогодні розглянемо контент таких телеграм-каналів, як “ЗеРада”, “Open Ukraine” та “Женщина с косой”. Це канали з аудиторією від ста тисяч, що позиціонують себе як українські “опозиційні медіа для людей з критичним мисленням”, хоча якщо описати коротко – це канали “борців з нацизмом”, “злим Заходом” та “бандерівцями”. Інколи ці тези поширюють завуальовано, а подекуди – прямо, видаючи стандартні російські наративи.

Найцікавішим з них є канал “Open Ukraine” з аудиторією майже 200 тисяч підписників. Власники каналу вважають свою спільноту “сектою однодумців”, які прагнуть довести, що не всі українці такі, якими нас намагається показати Зеленський.

“Ми намагаємось донести вам нашу, українську точку зору на навколишній світ. Намагаємося не людожерствувати і всіляко відмовляти вас від цього. Але світ жорстокий і насправді не обійтися без жорстких рішень. Тому потрібно вміти відрізняти жорсткість від жорстокості” – говориться в одній з публікацій телеграм-каналу.

Автори каналу називають війну Росії проти України громадянською, стверджують, що в Україні є велика кількість проросійських громадян, аргументуючи це їхньою втечею за кордон.

“Судячи з того, що в Росію втекли 2 852 395 людей, в Польщу 1 529 355, а в Німеччину 1 021 667, то стає очевидно, що відсоток людей, які довіряють Росії дуже великий” – сказано в публікації.

Тобто якщо так звану “втечу” до Росії ще можна вважати симпатією до неї, то яким чином автор зробив такі висновки щодо українських біженців за кордоном, які втекли через напад російської армії на Україну?

“Женщина с косой” – канал з такою ж концепцією, що показує “реальну приховану сторону залаштункового життя” в Україні. Їхній контент в основному базується на плітках, джерело яких звісно не вказується. Однак, канал з аудиторією 97 355 підписників активно ширить російську пропаганду.

Телеграм-канал “ЗеРада”– понад 325 тисяч підписників. Цей канал, як і його аналоги, базується на “критичному мисленні” тобто в кожній публікації розкриває “справжній” прихований сенс кожної з висвітлених подій. Попри це, канал “ЗеРада” є найактивнішим у поширенні російської пропаганди, публікує новини своїх телеграм-колег, яких також можна знайти у цьому списку.

Перейдемо до головних тез, які активно поширюють на просторах телеграму. Для аналізу ми обрали період з 23 січня по 31 січня та оглянули контент каналів “ЗеРада”, “Open Ukraine” та “Женщина с косой”. За останній тиждень ці канали активно ширили декілька цікавих наративів.

Перший з них – “справжня влада над Україною в руках США”. До такого висновку автори дійшли з низки причин, одна з яких – це створення гарячої лінії Генерального інспектора США для повідомлень про правопорушення. Саме з цього автор публікації робить висновки, що тепер усім офіційно керуватимуть США. Також стверджується, що саме Сполучені Штати керують усіма відставками політичних діячів. За невідомими “їхніми даними”, Україною спочатку керувала Британія, проте тепер, коли за кермом США, розпочинається процес усунення від влади усіх, хто їм не вигідний.

За ще однією версією, США займаються пошуком кандидата, який займе крісло Президента. “По нашей информации в США после праздников серьезно занялись подбором кандидата на место Зеленского. В шорт листе было 3 кандидата: Залужный, Кличко и Порошенко”, – пише “ЗеРада”.

Звичайно ж, джерела такої інформації не розголошуються. Зокрема, телеграм-канал стверджує, що США займаються створенням іміджу Залужного в медіапросторі, що не надто влаштовує теперішню владу. Які-небудь признаки керування країною Заходом, окрім вищеописаних не вказуються, проте увага на цьому постійно акцентується.

Польща хоче відібрати Західні території України. Цей меседж активно просувався перші пів року повномасштабного вторгнення російськими пропагандистами, однак він і досі існує в інформаційному просторі українців. Однією з подій, яка сприяла поширенню цього наративу знову – це можлива поява ЗНО з польської мови. Як відомо, сьогодні в Україні можна скласти незалежне оцінювання з таких мов, як англійська, німецька, французька та іспанська. Проте рішення про ЗНО з польської мови критикують та називають “ополячиванием”, притягуючи сюди “інсайдерську інформацію” про можливий наступ Польщі на Україну.

США не прагне перемоги України, США прагне послаблення Росії. У своїх телеграм-каналах автори активно поширюють твердження, про те, що перемога України не потрібна Заходу. Їм байдуже переможе Україна чи програє, проте їм важливо, щоб Росія ослабла. Будь-яка допомога Україні несе в собі приховану вигоду чи то у військовій, чи то в економічній сфері.

Також активно поширюють дезінформацію про техніку, яку нам надали країни-партнери. Будуючи свої публікації знову ж таки на плітках та “інсайдерських” джерелах, у телеграм-каналах постійно стверджують про те, що техніка часто ламається та є в небоєздатному стані, танки в Україну постачатимуться лише інформаційно для підняття духу. Також “пішли плітки” про те, що Зеленський просить західних партнерів передати показово декілька літаків F-16 для підняття настроїв мас та армії.

Сучасна Україна – це колишній СРСР, тільки гірше. Проаналізовані нами телеграм-канали наповнені ностальгією за радянським союзом. Зокрема, канал “ЗеРада” опублікував порівняння сучасної української держави з СРСР, мовляв, тотальна цензура, заборона віри, одна партія, відсутність права на землю – це звичайно погано, АЛЕ: “Внаслідок декомунізації та знесення пам’яток Леніну Україна отримала, якщо обʼєктивно:
– Єдиний телемарафон;
– Тотальна цензура;
– Монобільшість партії “Слуга народу”;
– Гоніння УПЦ, перенесення свят (заборона віри загалом);
– Закупівля транснаціональними корпораціями за безцінь землі;
– Відсутність можливості поїхати за кордон;
– Вбивства, переслідування, незаконні стеження, викрадення від СБУ;
– Замість глобального ворога – США, новий ворог – РФ, який ближче.
Залишилося замість декомунізованих Леніних поставити Зеленських та готово!”

Лише з цієї публікації можна зробити висновки, що текст написаний не рукою українця. Автор демонструє відсутність знань з історії України та критичного мислення, ворожість та вигідну для Росії субʼєктивність, яку видає за обʼєктивність, не наводячи жодних доказів вищенаведеному. Такі та інші так звані “секти критично мислячих людей” – це чергова спецоперація ворога, спрямована на розкол українського народу. Читайте інформацію з офіційних джерел, аналізуйте її, довіряйте фактам, а не пліткам чи невідомим інсайдерським джерелам.

Христина Березяк, студентка факультету журналістики ЛНУ ім. І. Франка

Comments are closed.