Пігулка від короновірусу або Як телеканали “112 Україна”, “Zik” та “NewsOne” піарили російську вакцину від Covid-19

Ольга Осіпова

Опубліковано: 14-11-2020

Розділи: За що критикують медіа?, Маніпуляція, пропаганда, Фальсифікація, містифікація.

0

На початку жовтня нардеп Віктор Медведчук звернувся до російського президента Володимира Путіна з проханням дати нам вакцину від “чуми” ХХІ ст. Ні, у цій статті не йтиме мова про правильність дій політика. Тут ми розглянемо телекомунікаційні канали впливу та пропаганди, які використовує Віктор Медведчук. Отож, чому “112 Україна”, “Zik” та “NewsOne” показали 14-хвилинний шматок скандального інтерв’ю та опинилися під загрозою закриття? Їхній контент – відверта джинса чи справді оптимальний шлях до миру? Спробуємо розібратися.

6-8 жовтня “112 Україна”, “Zik” та “NewsOne” оприлюднити відеозапис, на якому лідер “Опозиційного блоку – За життя” Віктор Медведчук та президент РФ Володимир Путін у Москві піднімають нагальні питання для України та Росії. Зокрема, під час інтерв’ю політики обговорили умови зняття санкцій та постачання російської “чудо-вакцини” від Covid-19 для українських громадян. Улесливий тон розмови став приводом для Національної ради України з питань радіомовлення та телебачення призначити позапланову перевірку трьох медведчуківських медіа. Цікаво, що Нацрада від початку 2020 року призначала вже чотири перевірки телеканалу “112 Україна”. Однак жодного разу так і не завітала. Причиною є, звісно ж, коронавірус.

«Росія – наша рятівниця, а українська влада – цинічна!»

 11 серпня В. В. Путін заявив про те, що його країна зареєструвала першу (!) у світі вакцину від Covid-19 (тільки на території РФ). Глава держави також повідомив, що російський винахід пройшов всі (!) необхідні перевірки. Хоча це не так. Вже неодноразово експерти в галузі охорони здоров’я висловлювати своє занепокоєння. Зокрема, лікар-анестезіолог та кандидат медичних наук Андрій MedGoblin каже, що від початку 2020-го року у світі на різних стадіях розробки перебувають десятки вакцин-кандидатів. Російська – лише одна з них. Жодна з вакцин не пройшла найголовнішу третю фазу клінічних випробувань. Росія офіційно зареєструвала свою розробку одночасно з початком тієї третьої фази.

Після оприлюдненого інтерв’ю російські і деякі українські телеканали, серед яких “112 Україна”, “Zik” та “NewsOne”, почали активно поширювати дезінформацію, що крім російської вакцини іншої альтернативи немає! Віктор Медведчук – представник України від політпартії “Опозиційний блок – За життя” і за сумісництвом кум В.В. Путіна не зволікав ані хвилини й поїхав до Москви просити допомоги “захистити український народ від страшного захворювання”, незважаючи на ті “кризові відносини”, які є зараз між нашими країнами. На таке прохання президент РФ відповів: “Такая возможность существует”.

Отже, Путін В. В. готовий допомагати Україні та її громадянам. Щоправда, додав, що для цього необхідно, аби українська влада особисто звернулася до РФ. Тільки тоді глава держави зможе розпочати перемовини щодо поставок вакцини українцям.

Медведчук – герой”, “Росія – рятівниця наша”, а “Зеленський не піклується про своїх людей через власний цинізм”, – ось такі меседжи нав’язують українцям медіа, які належать людині, що намагається встановити тісніші зв’язки з країною-агресором. Звісно, коли мова йде про життя людей, політичні непорозуміння повинні відходити на задній план. Така позиція стала вигідною для Віктора Медведчука напередодні місцевих виборів. Кум поїхав до кума говорити… Поговорили. Нацрада назвала їхнє спілкування намаганням сформувати позитивний образ Путіна, гуманізацією та популяризацією в Україні органу держави-агресора, що може створити загрозу національним інтересам та національній безпеці України в інформаційній сфері.

Фейки, маніпуляції та “експерти”

Якщо в жовтні ви вмикали хоча б один з трьох телеканалів пана Медведчука, то, ймовірно, могло скластися враження, що у Росії вже є “дієва” вакцина від Covid-19. От тільки українцям краще вмерти, ніж взяти у країни-агресора вакцину. Проте, як вже зазначалося, у світі є десятки вакцин-кандидатів, але російські ЗМІ та “112 Україна”, “Zik” та “NewsOne” переконують, що наразі “дієва” лише одна – “Супутник Ві”.

Віктор Медведчук запустив піар-кампанію істерії в Україні. Політик заявив, що, відпочиваючи в серпні в Криму, випробував російську вакцину на собі. Приїхав додому, здав аналіз крові, який показав наявність великої кількості антитіл. Чим він це підтвердив? Словами! Жодних довідок чи то інших офіційних документів. Звісно ж політик не забув вакцинувати свою дружину Оксану та сина Богдана. Доказів цього також немає.

Далі естафету піару підхопили його канали. Прибічники кума Путіна, проросійські експерти та просто однодумці говорили наскільки ж “патріотичним” є вчинок лідера “Опозиційного блоку – За життя”.

Зеленський натомість сказав, що не куплятиме російської вакцини, оскільки та ще не є надійною. Канали Медведчука скооперувалися і одночасно почали запрошувати відповідних гостей на свої ток-шоу, які обурювалися, що цинізму української влади немає меж, а Володимир Олександрович не думає про безпеку українців. Він відмовляється від доступної вже зараз російської і нібито надає перевагу стати  “піддослідними кроликами” для вакцини з ЄС.

Олександр Качний, народний депутат України від партії Медведчука, в ефірі “NewsOne Live” говорить, що «зрада – це не російська вакцина, а влада, яка відмовляється від неї».

Політолог Михайло Чаплига на своїй Facebook-сторінці засуджує президента нашої держави словами «поки він розгулював по Європі,  Віктор Медведчук домовився про постачання в Україну вакцини від коронавірусу і наблизив мир на Донбасі». Тобто у маніпулятивний спосіб поєднує в одному реченні меседж про «мир на Донбасі» та «надання вакцини». Zik, публікуючи його та схожі тезіси, повторює думку, що ця вакцина – шлях до миру на Донбасі.

Для того, аби переконати українську аудиторію в “дієвості” та необхідності російської вакцини, канали Медведчука надають слово “незалежним” експертам, які поширюють відверту дезінформацію. Так, Анатолій Шарій 8 жовтня для “112 Україна” сказав, що “40 тисяч росіян вже вакциновані і поки що ніхто не помер, і не захворів”. 12 жовтня  російське інформагентство “РИА-Новости” публікує новину, де повідомляє, що наразі в Росії вакциновані лише понад 12 тисяч.  Дані явно не збігаються.

Але виглядає все дуже привабливо. Медведчук, як і минулого року, їде до Москви напередодні виборів. Щоправда, цього разу говорить про зняття санкцій та постачання вакцини. Основним предметом дискусій стала саме російська розробка, яка начебто є “перевіреною та ефективною” у боротьбі з Covid-19. Громадськість поділилася на два табори: ті, хто вважають, що вакцину, чиєю б вона не була – треба брати; і ті, хто вважають, що допоки “Спутнік Ві” не пройде третю клінічну фазу лабораторних досліджень – не варто поспішати. Перших значно більше.

16 жовтня в ефірі “112 Україна” оприлюднили результати опитування, які показали, що 59,4% українців кажуть “ТАК” російській вакцині. Можна лише гадати, яка заслуга в таких результатах “112 Україна”, “Zik” та “NewsOne”…

Канали Медведчука змалювали справді привабливу перспективу. Казали, що вже в листопаді зроблять 800 тис. вакцин, в грудні 1,5 млн., у січні вже 3,5 млн., а від березня щомісячно виготовлятимуть 15 млн. доз! Звідки така впевненість у політиків – невідомо, адже нагадаємо, що ані “Спутнік Ві”, ані вже друга зареєстрована російська вакцина “ЕпіВакКорона” не пройшли третьої і найважливішої фази випробувань. Попри успішні випадки вакцинування, наразі нічого не можна сказати напевне. Серед учасників клінічного дослідження російської вакцини є випадки захворювання на коронавірус. За словами медичного експерта Андрія MedGoblina, робити якісь конкретні висновки з цього неможливо. Хоча б тому, що, можливо, ці пацієнти отримували плацебо (його дають половині добровольців під час третьої фази). Однак, новина РБК за 29 жовтня про те, що в Росії призупинили випробування російської вакцини від Covid-19 дає привід замислитися. Там пишуть, що причиною є нестача вакцин для подальших досліджень.

“Окей, я бачу 2 варіанти і жоден з них ти і жоден з них не на користь російської новинки: 1) Нас цинічно обманюють, і дослідження призупинили з міркувань безпеки, бо почало вилазити непередбачувано високе число побічок і ускладнень. 2) Партія вакцин для дослідження дійсно скінчилась. Це говорить дууууже багато про організаційні та виробничі аспекти рос-вакцин-прому. А яким чином Медведчук хотів поставляти 20 мільйонів доз для України, якщо запоребрики не можуть спланувати і вчасно виготовити кілька тисяч доз для дослідження ефективності вакцини? Ну, тобто, тут у них провал, але в подальшому для себе, України, Індії, Бразилії, Аргентини, половини Африки сотні мільйонів доз буде виготовлено і поставлено вчасно?? Чесно, не впевнений, який із варіантів позорніший”, – говорить Андрій MedGoblin.

Отже, з однією думкою Віктора Медведчука все-таки погодитись можна: коли постає питання «вберегти своїх громадян від страшної інфекції чи цинічно не брати вакцину у країни-агресора» – обирати варто перше. Проте чи варто заради власної політичної вигоди маніпулювати громадською думкою у нелегкий для усіх час – питання риторичне. Перш ніж піарити свій героїчний вчинок, слід переконатися, що така допомога не зашкодить ще більше.

Ольга Осіпова, студентка факультету журналістики ЛНУ ім. І.Франка

Comments are closed.