Політичний Зодіак на замовлення

Ірина Наумець, Школа журналістики УКУ

Опубліковано: 04-11-2012

Розділи: За що критикують медіа?, Фальсифікація, містифікація.

1

Політично-астрологічні прогнози перед парламентськими виборами 2012 року – розвага чи завуальована пропаганда?  

До початку 2012 року, коли Верховна Рада заборонила рекламу ворожок та трансляцію програм, у яких надаються послуги з ворожіння та платного знахарства, ніщо не заважало ЗМІ заробляти на забобонності українців. Відкриваєш газету, а зі шпальт на тебе дивляться очі всемогутніх Олен, Вікторій і Олександрів, які обіцяють зняти уроки, налагодити стосунки в родині та посприяти кар’єрному зростанню. По радіо рекламують поїздки до цілителів та екстрасенсів. Люди, що вважають себе наділеними надприродними здібностями, змагаються в телевізійному реаліті-шоу «Битва екстрасенсів».

1995 року Держстандарт України включив астрологів, ворожок і хіромантів до класифікатора професій; тепер виключити їх звідти намагається чинний уряд. Але не може, адже професії затверджені Міжнародною організацією праці. Астрологів в Україні навчають десятки шкіл, університетів і навіть академій, хіба що державних дипломів не видають. Хоча, за словами голови Спілки астрологів України Олени Калантарової, документація, необхідна для акредитації цієї професії, вже готується.

Попри спроби влади обмежити їхню діяльність і закрити дорогу в медіа, передбачення астрологів залишаються запитаними. Зокрема й у сфері, традиційно цікавої українській аудиторії – результатів прийдешніх виборів та майбутнього політичних сил і лідерів.

Щоб розібратись у феномені політично-астрологічного прогнозування, ми проаналізували матеріали онлайн-видант ТСН.ua та «Сегодня» за 2010-2012 роки. Порівнюючи прогнози одного й того самого астролога, опубліковані в різні часи, можна оцінити їх достовірність, знайти суперечності і, що найцікавіше, простежити зв’язок між політичною орієнтацією видання та змістом опублікованих передбачень.

Аналізуючи публікації, що містять астрологічні прогнози, неважко скласти перелік астрологів, ядо яких ЗМІ звертаються найчастіше. Зокрема, сюди можна включити астролога давньоарійської традиції Влада Росса, екстрасенса Людмилу Жукову, астролога Олену Калантарову та Ігора Нікішина, директора Українського астрологічного інституту Павла Глоби, рідше зустрічаємо прізвища Олени Осипенко та Людмили Петрової. Зупинімося на двох із них – Владові Россі та Людмилі Жуковій, що складали політичні гороскопи для України на сайтах «Сегодня» та ТСН.ua.

Видання «Сегодня» надавало Россу й Жуковій змогу передректи майбутнє України на 2012-2013 рік аж двічі – 24 серпня й 18 жовтня цього року. До першого з цих двох прогнозів долучилась також маг Людмила Петрова. Їхні прогнози результатів виборів здебільшого сходились. Тон у передбаченні майбутнього здебільшого задавав Влад Росс, а Жукова й Петрова здебільшого або підтверджували, або доповнювали його прогнози. Вони прогнозують наступний рік – від 24 серпня 2012 по 24 серпня 2013 року – життя країни.

Першість на виборах у серпневому прогнозі Влад Росс передрік «партії влади», яка мала здобути більшість у Верховній Раді. Крім того, він передбачив проходження до ВР об’єднаної опозиції, комуністів і Віталія Кличка. А ось із двома іншими політичними силами не вгадав: побачив у парламенті Наталію Королевську, натомість щодо Олега Тягнибока астроситуація склалась погана, тому в його перспективі астролог засумнівався.

«Успіх буде супроводжувати партію влади, непоганий результат може бути і в Кличка», – підтримала колегу Людмила Петрова. А ось Людмила Жукова, враховуючи передбачуваність перемоги ПР, прорекла, що «со стороны иностранцев будут попытки не признать результаты выборов, в частности, со стороны Германии и Америки».

У жовтневому прогнозі Влад Росс точно називає три партії, які мають пройти до ВР – Партію регіонів, УДАР і «Батьківщину», яка, втім, має посісти третє місце і сприйняти свій результат як поразку. Політична кар’єра першого номера «Батьківщини» Арсенія Яценюка у 2013 році, як розповіли Владові Россу зірки, має піти на спад. «Очень тяжелый день ждет Арсения, я вижу нервы и крики», – підтвердила слова колеги Людмила Жукова.

В обох прогнозах Влада Росса, опублікованих «Сегодня», Тимошенко мали б випустити навесні 2013 року. Ув’язненка лідерка «Батьківщини» також має бути розчарована результатами виборами. Людмила Жукова, втім, із колегою не погоджується: «Никто ее не выпустит, а все акции перейдут в редкие единичные выступления». В усякому разі, зірки в Юлію Тимошенко не вірять.

У серпні Влад Росс також спрогнозував, що в Україні побільшає безробітних, а гривня знеціниться. Втім, у порівнянні з кризою 2008 року все має пройти «вдвічі спокійніше». Компенсацією за лихоліття стане зниження цін на житло та інтенсивне будівництво. Водночас, кінець року, за прогнозом Влада Росса, має запам’ятатись масовими заворушеннями.

За жовтневим прогнозом, Королевська мала потрапити до Ради, хоч і розчарована своїм результатом (із останнім Влад Росс, як бачимо, таки вгадав).  Людмила Жукова припускає, що Королевська, не пройшовши, весь рік проведе у безуспішних апеляціях. Зауважмо, що бодай одна з цих версій із високою ймовірністю мала справдитись, таким чином ніби виправдовуючи хибність іншої. А ось щодо Тягнибока Росс у жовтні більш упевнений: «Йому не вистачить буквально пів відсотка!». Людмила Жукова прогнозує, що в день виборів лідер ВО «Свобода» закликатиме людей до оскарження результатів виборів.

Прогнози, які Влад Росс складав у 2012-му для «Сегодня» – видання Ріната Ахметова – мають цілісний і послідовний вигляд… Якщо не знати, що ще торік зірки провіщали астрологові зовсім інше. 1 грудня 2011 року в прогнозі для ТСН астролог передбачав не успіх «партії влади», а об’єднання помаранчевого табору в потужну опозицію, яка з великою ймовірністю виграє вибори-2012. А Тимошенко, яку в прогнозах для «Сегодня» Влад Росс списує з рахунків, він ще кілька місяців тому передрікав шанси стати президентом у 2015-му.

Сам одеський астролог наголошує: він не має нічого проти Януковича й 2010 року передбачив його перемогу, однак зірки віщують не надто вдалий для президента рік. «2012 рік для Віктора Федоровича – критичний, – стверджує Влад Росс. – Все може бути не так, як він хотів. Це буде найважчий рік з останніх десяти, і якщо він його подолає, я зніму капелюха». Крім того, рік тому астролог говорив, що Партія регіонів ризикує програти вибори, якщо не оновиться. Але оновилась не партія, а прогнози.

Арсенію Яценюку – тоді ще не лідерові списку ВО «Батьківщина» – у грудні 2011-го Влад Росс радив відмежуватись від політики й зайнятися бізнесом, адже 2012 – «несприятливий для виборів рік». Зате Кличкові віщував зоряний час і в 2011, і 2012-го. Цікава ситуація з передбаченнями долі ув’язненого Луценка: 2011-го Влад Росс назвав арешт лідера «Народної самооборони» розплатою за гріхи, але передрік, що навесні або влітку 2012-го його випустять. Коли цього не сталося, прогноз повторився – лише час його здійснення змістився на рік уперед.

Можливо, зірки тут ні до чого, а просто автор прогнозів «передбачає» те, що приємно й вигідно почути конкретному виданню? Наприклад, «Сегодня», власник якого Рінат Ахметов зацікавлений в успіхові Партії регіонів і партії Наталії Королевської, отримує однозначний прогноз – ПР перемагає, «Україна – вперед!» проходить.

Характерно, що «Сегодня» посилається на конкретних астрологів, використовуючи їхні передбачення. Натомість, ТСН поводиться з астрологічними прогнозами вільніше, подекуди подаючи їх узагальнено й без зазначення джерела. Наприклад, 9 грудня 2010 року видання повідомляє: «На думку астрологів, 2011 рік буде сприятливим для Віктора Януковича та зірковим часом для Миколи Азарова». Яким був 2011-й для Азарова, ми вже знаємо, але кому висловлювати претензії, якщо прогноз був анонімний?

Можна припустити, що частина медіа використовують астрологічні прогнози як інструмент розважання аудиторії, використовуючи її цікавість до потойбічного, містичного та незбагненного, а частина – як інструмент пропагандистської маніпуляції. Зрештою, тепер, коли події, результат яких спрогнозовані в публікаціях «Сегодня» й ТСН, уже відбулися, виникає питання: чи справді необхідно вивчати астрологію, щоб із такою «точністю» передбачити майбутнє? Видається, що для цього достатньо трохи тямити в українській політиці.

Що ж до реакції аудиторії, то під однією з астрологічних публікацій «Сегодня» бачимо такий коментар: «РЕДАКЦИИ И ГЛАВРЕДУ. Зря вы эту чепуху печатаете!!! Познавательной информации АБСОЛЮТНЫЙ НОЛЬ, а всё словесный мусор, только зря заняли газетную площадь!!!! Не опускайтесь до АСТРОЛОГИИ, НУМЕРОЛОГИИ И прочей бредятины!!! Читающая публика вас больше уважать будет!!! Бувайтэ!!!». Залишається хіба що нагадати: майбутнє залежить не від зірок, а від нас самих.

Відгуки (1)