Що потрібно знати журналісту про інтернет-маркетинг?

Опубліковано: 30-10-2015

Розділи: За що критикують медіа?, Маніпуляція, пропаганда, Фальсифікація, містифікація.

0

Нещодавно на факультет журналістики завітав Роман Голубовський  – головний редактор сатиричного онлайн-видання «UaReview» та керівник відділу інтернет-маркетингу на телеканалі ZIK. Лектор поділився з молодими колегами своїм досвідом і дав декілька порад щодо майбутньої професії.

Роман не вважає себе класичним журналістом, хоч і в нього на меті типові цілі «четвертої влади»  – вкладати розум у голови читачів. Йому не цікаво дописувати у звичні друковані ЗМІ, він захоплений втіленням  власного проекту і розвитком реклами у мережі.

За освітою Роман Голубовський  програміст, закінчив Львівську Політехніку.  Протягом 6 років писав сайти, проте у якийсь момент йому захотілось не тільки їх створювати, а й наповнювати. Зараз робота на ZІK`у фактично є поєднанням медіа і ІТ. У сферу відповідальності гостя входить програмування, пошта і технічні аспекти роботи холдингу.

Як задум втілити у життя?

Роман вважає, що до створення власного проекту треба підходити комплексно. У випадку з «UaReview» для перших кроків необхідні були знання не стільки у журналістиці, скільки загалом у PR`і. Організаційне ведення сайту, при відсутності ресурсів, змушує самого автора ідеї розумітися на  тому, як популяризувати матеріали у соціальних мережах; дивитися, де з’являються статті і шукати джерело трафіку.

До стартапу треба підходити масштабно, стверджує лектор. Наприклад, коли Голубовський тільки розпочинав працювати з «UaReview», то він відразу витрачав гроші на логотипи, реєстрував сторінки у Facebook, Twitter і Вконтакті; міркував над тим, як поширювати публікації на сайтах.

Засновника сатиричного видання часто питали: «Як правильно рекламувати продукт?».  Секрет один – якщо ви зробили його якісно, друзі самі почнуть ділитися результатами вашої праці.  Перш за все, варто думати не про те, як просувати; а про те, як створити.

Що таке Інтернет-маркетинг?

Припустимо, що проект «народився». Що далі?  Як сподобатися споживачеві? Спочатку  людина оцінює зовнішній вигляд ресурсу і новин, які на ньому публікуються. Також важливо спостерігати за поширенням продукту у соціальних мережах (СММ), бо звідти сьогодні береться значна частина трафіку.  Не варто забувати про пошук партнерів, які просуватимуть ваші публікації (до прикладу, ukr.net) і про дослідження користі  та доступності матеріалів для читачів. Усі ці обов’язки як раз і  входять у компетенцію інтернет-маркетингу.  

Яку роль відіграє СММ в Україні?

Роман Голубовський стверджує, що СММ – це зброя, якою у майбутньому користуватимуться всі ЗМІ. Він вважає це логічним, бо у США чи Європі соціальні мережі скеровують третину читачів до Інтернет-видань.

Зараз в Україні приблизно від 3 до 10% аудиторії приходить на новинні ЗМІ через контакт, facebook чи twitter, але загалом ця тенденція змінюється.  Як мінімум, СММ є перспективною стратегією.  У випадку, коли молодий журналіст можете не тільки писати новини, а ще і їх красиво подавати, то на ринку праці на нього буде попит.

Особливості і секрети для соціальних мереж

Звичайно, поширення даних у соціальних мережах має свою специфіку. Кожен веб-сайт функціонує по-різному, тому для вдалої реалізації проекту підхід повинен бути особливий. Після років досліджень і спостережень Роман Голубовський створив власні правила щодо промоції матеріалів, якими по-секрету поділився з юними журналістами.

Вконтакті: аудиторія і трафік

Вконтакті кількість читачів не збільшується через публікацію інформації: якщо у тебе є конкретне число підписників, воно не збільшиться.

Ця мережа  є поганим джерелом для трафіку, адже люди не люблять виходити поза межі сайту. Їм вистачає лише короткої замітки у стрічці новин. Варто зауважити, що користувачі Вконтакті не є джерелами інформації, тому тяжко слідкувати за офіційними заявами представників політики, культури чи науки.

Інтенсивність публікацій

 Матеріали і статті можна виставляти кожні півгодини, тому що вони відразу потрапляють до читача.

Поширення публікацій

Інформація Вконтакті майже не розходиться, тому що реципієнти не дублюють її на своїх сторінках.

Відео- фото додатки

Юзери зазначеної соціальної мережі надають перевагу зображенням, часто гумористичного характеру.

Twitter: аудиторія і трафік

Користувачі Тwitter віддані і спраглі до новин. «Пташки» не тільки діляться корисною та оперативною інформацією, але так само багато читають. Виданню необхідно мати обліковий запис у цій соціальній мережі,  бо там підписники переглядають кожну опубліковану новину щогодини.

Інтенсивність публікацій

 У Тwitter функціонує оперативна стрічка, і, наприклад, якщо розпочнеться революція або десь станеться вибух, то першою зреагує саме ця Інтернет-спільнота.

Поширення публікацій

Twitter – найкраще місце для моніторингу новин, журналістам варто про це пам’ятати.  Користувачі активно діляться екстраординарними фактами та поширюють їх за лічені хвилини після публікації.

Відео- фото додатки

Уся термінова інформація у мережі зазвичай підтверджується фотографіями (від 1 до 4 світлин).

 

Facebook: аудиторія і трафік

Сьогодні в українських реаліях за кількістю трафіку Facebook є лідером. У користувачів немає проблем із переходом за посиланнями. Після прочитання  матеріалів, вони повертаються  назад до спілкування або моніторингу стрічки новин.

Інтенсивність публікацій

Інформацію варто оновлювати лише раз на годину, бо алгоритми Facebook влаштовані таким чином, що пости конкурують за увагу окремого читача не тільки зі ЗМІ, іншими читачами чи фотографіями; вони змагаються між собою. Якщо ви поділилися важливою інформацією зараз, а за 15 хвилин додали новий матеріал, то Facebook «вважає», що попередня новина не така вже і важлива і надає перевагу другій.

Поширення публікацій

 Специфіка поширення повідомлень полягає у тому, що, на відміну від Вконтакті, на сторінку може бути підписано менше людей, проте у випадку, якщо контент сподобається публіці, він може підвищити кількість читачів.

Відео- фотододатки

Останній тренд Facebook – це відео, які безпосередньо  завантажені у мережу. Зараз сайт фактично намагається подолати YouTube, який виступає монополістом у цій сфері.

Конкретний приклад: якщо одночасно поділитися на сторінці відео з Facebook і запостити посилання на той  самий запис у YouTube – перший випадок набере більшу кількість переглядів. Подібними трендами варто користуватися, щоб новини швидше доходили до аудиторії. Тримаються вони, щоправда, недовго – близько півроку. Раніше всі викладали фотографії, але сьогодні подібна тенденція вже забута.

«UaReview»: сатира чи брехня?

Відомим творінням Романа Голубовського є пародійний інформаційний портал у вигляді блогу, на якому публікуються вигадані новини. Звичайно, на головній сторінці інформація про фейковівсть новин зазначена, але не всі хочуть її бачити.  Сатиричне видання «UaReview» має на меті формувати критичне мислення у споживачів. Голубовський вважає, що, якщо абсурдна новина написана у серйозній манері, її визнаватимуть за істину.

Часто люди питали у засновника: «Навіщо ви обманюєте людей?!»  Але відповідь може видатися банальною. Головна ціль сайту – медіаграмотність, формування за допомогою цього різновиду журналістської сатири критичного мислення аудиторії і  боротьба зі справжніми фальсифікаціями. А також – створення гарного настрою постійним відвідувачам.

Реклама

Як,  може, скажімо, банк розміщувати свою рекламу на сайті неправдивих новин, якщо йому важлива довіра клієнтів? Такого роду проблеми виникають у спілкування з рекламодавцями. Роман Голубовський обґрунтовує доцільність реклами на сайті тим, що аудиторія ресурсу поділяється на дві групи:

  • постійні читачі, які заходять на «UaReview», щоб посміятися. Вони вже довіряють бренду і знають, який контент міститься на онлайн-сторінках видання. У цьому випадку банк не зазнає втрат;
  • люди, які не розуміють, куди вони потрапили і сприймають новини, як справжні. Для них не відіграє ролі, де вони побачили рекламу: чи є це банер на сайті з навмисною брехнею, чи випадковою.

Отже, робимо висновок, що інтернет-маркетинг відіграє важливу роль у формуванні громадської думки щодо окремого продукту. Необхідно розумітися на всіх тонкощах, аби успішно просувати і розвивати бізнес у Мережі. Якщо ви є публічною людиною чи журналістом, ставтеся до себе, як до окремого бренду, який постійно потрібно підтримувати і розвивати.

Записала Дарія Зубрицька

Comments are closed.