«Леон- кілер» і Ко або професійні баталії за кадром «Футболу»
Іларіон Паньків
Опубліковано: 28-11-2017
Розділи: Огляди, аналітика.
0
Цей матеріал стосуватиметься однієї страви з «фан-бару» спортивного телеканалу. Такі «заклади» напрочуд полюбляють шанувальники одного із найпопулярніших видів спорту. Хоч для інформаційного споживання вони часто подають різні відходи, одначе своєю доступністю приваблюють багатомільйонну аудиторію.
Мова йде про два умовні українські фан-бари з промовистими й «креативними» назвами «Футбол-1» та «Футбол-2», що належать одній і тій саме «мережі». На першому доїдають те, що не дожували на другому, та навпаки. І так протягом доби. В «меню» телеканалів «Футбол» є програма «Великий футбол». Це інформаційно-аналітична програма, над контентом якої в поті чола трудиться один вічний ведучий і тріо «експертів». Погодьтесь, про інформаційний продукт найкраще свідчать його рупори. А отже, зосередимо увагу саме на них.
Один із «гірників»
По-перше, це ведучий програми «Великий футбол» і, за сумісництвом, гендиректор каналу Олександр Денисов є вірним фанатом Ріната Ахметова і його дітища ФК «Шахтаря». Пан Олександр – людина «надзвичайно об’єктивна» та «неупереджена». Для нього усі біди у вітчизняному футболі пояснюються «проделками всем известного клуба». Не складно здогадатись, що під горезвісним клубом футбольний експерт має на увазі прямого конкурента донеччан ФК «Динамо» (Київ). Журналісту достатньо найменшого інфоприводу, аби піднести «гірників» та вкинути у болото їхніх одвічних опонентів. У спортивній журналістиці Денисов – битий вовк. Він чимчикував тернистою кар’єрною дорогою телеканалами Ріната Ахметова, коли змушували певні обставини, впускав у кадр навіть Віктора Януковича з братією, а також Бориса Колеснікова та інших зі свити свого кумира.
Нескоримий Віктор
Наступний персонаж із «шоу» про вітчизняну копанку – екс-футболіст і, за власною версією, найкращий футбольний гравець в історії України – Віктор Леоненко. Крім того що у вітчизняному спортивному світі він є надзвичайно колоритною та епатажною персоною, Леоненка можна вважати біженцем, ба ні, радше вигнанцем з єдиної і одночасно головної програми-конкурента «Профутбол» на «2+2». Історія вигнання Віктора з «Профутболу» оповита не одним скандалом, подейкують, що він час до часу приходив на ефіри «під градусом»…
Такий експерт – знахідка для телевізійників, бо знає і вміє все. Віктор Євгенович може оцінювати вдалі дії футболістів за власною чудернацькою схемою, яка майже завжди суперечить статистиці. Леоненко інколи придумує нові правила гри у м’яч: у матчі «Ворскла» – «Зірка» експерт вигадав неіснуючий термін «пасивний офсайд». Колишній нападник досконало володіє футбольним ораторським мистецтвом, і лайка в ефірі сходить з його вуст, як грім із ясного неба. Цей експерт колись захищав кольори Київського «Динамо», але сьогодні є його лютим ненависником через особистий конфлікт із власником клубу Ігором Суркісом. Людина, яка ще буквально вчора на телеканалі «2+2» розповідала, що Рінат Леонідович «може все купити і домовитись», тобто підкупити суддів, суперників і т.д. сьогодні працює на об’єкта своєї нищівної критики. Іронія долі, чи не так…
Голос волаючого у пустелі
Третій член команди «Великого Футболу» – Віктор Вацко. Він є головним футбольним голосом країни, хоч в перерві між матчами й рекламує оковиту. Він імпонує здебільшого усім любителям копаного м’яча. Порівняно з іншими, знає багато, тож і розповідає багато цікавого для поціновувачів футболу. Віктор Володимирович – такий собі антипод Леоненка. Заслужений журналіст України і багаторазовий переможець премії «Телетріумф» у номінації «Спортивний коментатор року» додає телепрограмі зваженості, об’єктивності й бодай якогось фактажу.
Типовий футболіст
Євген Левченко – ще один експерт «Великого футболу». Статний, симпатичний чоловік з хорошим відчуттям стилю, «типовий (стереотипний) спортсмен». На фоні своїх колоритних колег нічим не виділяється. Останнім часом рідко з’являється у студії. Тому глядачам, напевно, запам’ятався лише спокійною реакцією в моменти суперечок з Віктором Леоненком, коли останній не стримувався і грішно сварив опонента.
Про програму
Загалом «Великий футбол» виходить в ефір один раз на тиждень, в неділю, останній день чергового туру Чемпіонату України з футболу. В студії обговорюють усі актуальні проблеми вітчизняної копанки, виступ наших команд на єврокубках і, звісно, поєдинки Прем’єр-Ліги. Інколи до студії у гості запрошують різних футбольних діячів, тренерів та екс-футболістів.
Загалом, програма нагадує ток-шоу. Її сьогоднішня концепція побудована на конфлікті між двома Вікторами, а Олександр Денисов у постійних «битвах об заклад», виступає модератором, який наперед займає вигідну для керівництва каналу позицію. Ведучі та учасники у студії балакають про «навколофутбольні» теми і переповідають новини часто через призму редакційної політики. Хоч копаний м’яч – гра цифр і статистики, та жоден експерт не вивчає індивідуальні чи командні показники вдалих дій, а просто мусолить обрані теми: немов би світська бесіда за кухликом чаю, родзинкою якої є пан Леоненко.
Та, скажіть, навіщо інформаційно-аналітичній передачі про спорт аналітика, навіщо застосовувати новітні технології аналізу, як Packing, Impect, xG, якщо навіть кіт Віктора Євгеновича так добре «прошарений» у футболі, що наперед знає з яким рахунком завершиться матч! Домашня тварина дасть прикурити будь-якому експерту і технології, адже про те, як він злизує сметанку з тарілки знімають сюжети на спортивному телеканалі.
Погодьтесь, ми живемо в період постправди. Перед тим, як їсти те, що дають, треба обмізкувати для чого воно…
Іларіон Паньків, студент факультету журналістики ЛНУ ім. І. Франка