Чи є місце благодійності на українських телеканалах?
Карина Ляшенко
Опубліковано: 29-12-2018
Розділи: Огляди, аналітика.
0
Щодня жителі мегаполісів стикаються з тим, що в метро, підземних переходах, біля та церков та просто посеред вулиці у них просять грошей. Нібито на операцію сину/матері/чоловікові з АТО. Хтось через поспіх чи жадібність ховає докори сумління під спрямованим в ноги поглядом і мовчки проходить повз, хтось з доброї ласки вишкрібає з кишень дрібні купюри і кидає у прозорий ящик, а хтось застигає перед питаннями: не шкода п’яти гривень, але чи справді їх використають за призначенням?
Як перевірити справжність медичних документів? Як взагалі дізнатись подальшу долю цих грошей? Можна спробувати самостійно з’ясувати, куди насправді підуть гроші, але це вимагає відповідних навичок і допоміжних ресурсів. Проте можна взяти участь у вже перевіреній фахівцями благодійності. Зокрема, таку можливість надають популярні телевізійні канали України. Які саме з них розвинули гілку благодійності найкраще?
Національна рада України з питань радіомовлення та телебачення оприлюднила результати переглядів телеканалів у ІІ кварталі 2018 року. У десятку найпопулярніших каналів увійшли: «1+1», «Україна», «СТБ», «ICTV» та «Інтер».
Серед них найбільше уваги людям, які потребують допомоги, приділяє «1+1». На офіційному сайті «ТСН» є окрема рубрика “Допомога” (її виведено в головне меню). У цій рубриці можна знайти достовірну інформацію про людей, які потребують фінансової підтримки для лікування тяжких хвороб. Тут є інтерв’ю з цими людьми, їхні фото та коментарі лікарів щодо діагнозів.
За такою ж схемою працює і «5 Канал». Він хоч не має великої аудиторії, порівняно з вищеназваними каналами, але на сайті є аналогічна рубрика під назвою “Потребують допомоги”.
Телеканал «Україна» у 2014 році в рамках інформаційної програми “События”запустив спеціальний проект “Допомога єднає”. Цей проект був створений як публічний майданчик для вирішення проблем людей, які стали жертвами гуманітарної катастрофи під час війни на Донбасі. У прямому ефірі глядачі бачать основну інформацію про те, як можна допомогти потерпілим в АТО. «Ми хочемо створити всеукраїнський медійний майданчик для обговорення та вирішення проблем людей, <…> котрі прагнуть виїхати з неспокійних регіонів, і тих, хто хоче чи змушений залишитися. Особливо допомога важлива для тих, чиї рідні чи близькі постраждали або загинули» – так характеризує програму директор телеканалу «Україна» Марина Миргородська. Цікаво те, що одним із партнерів сперпроекту є благодійний фонд власника каналу Ріната Ахметова «Розвиток України», і журналісти не забувають згадувати про це в кожній передачі.
«СТБ» та «ICTV» закликають громадян до благодійності через телесюжети, в яких головними героями є тяжко хворі українці, і подають ці сюжети в ефіри вечірніх новин («Вікна» на «СТБ» та «Факти» на «ICTV»). На сайті канали не виділяють окремої рубрики для благодійності, але на сторінках тих же «Вікон» і «Фактів» іноді можна натрапити на замітки про допомогу.
«Інтер» звузив коло допомоги і створив фонд, який стосується конкретно дітей – “Інтер-дітям”. У цей фонд канал збирає гроші для покупки дитячим лікарням необхідного обладнання, і робить це у досить цікавий спосіб. Було запущено аукціон, у якому відомі артисти, спортсмени, теле- й радіоведучі, кулінари, художники і стилісти продають свої речі або послуги глядачам, а виручені кошти віддають на благодійність. Ціна лотів коливається від 50 гривень до 10,5 тисяч, тому така допомога по кишені широкому колу глядачів. Ви не тільки віддаєте, а натомість і отримуєте щось від знаменитостей.
Отож, перевірених способів для допомоги тим, хто цього дійсно потребує, на українських каналах достатньо. Сюжети, тематичні проекти, рубрики і статті на сайтах – усе це робить процес благодійності прозорішим та простішим. Невідомо, чи це створено з метою збільшення довіри до каналу, чи виключно з міркувань людяності, але факт залишається фактом – ми маємо вдосталь достовірної інформації, залишається тільки знайти бажання нею користуватись.
Карина Ляшенко, студентка факультету журналістики ЛНУ ім. І. Франка