Від нашоломних об’єктивів до камер-павуків: як нові технології інтегруються у спортивну журналістику
Максим Білоконь
Опубліковано: 20-08-2019
Розділи: Нові технології медіа, Огляди, аналітика.
0
Щороку перегляд спортивних подій стає дедалі видовищнішим. І річ навіть не в тім, що спортсмени демонструють максимум у своїх дисциплінах. Організатори змагань та ЗМІ роблять усе для того, щоб привернути до себе увагу якомога більшої кількості глядачів та вболівальників.
Сьогодні шанувальники спорту, які спостерігають за змаганнями через екрани, прагнуть отримати максимум задоволення від перегляду. І це стає можливим завдяки інноваціям у медіатехнологіях. Згадаємо найбільш яскраві приклади таких технологій та з’ясуємо, як вони застосовуються.
Камера-павук
Цей пристрій з незвичною назвою був вперше застосований на чемпіонаті світу з футболу у Південно-Африканській Республіці у 2010 році.
Ця камера рухалась за допомогою тросів, розтягнутих вздовж всього стадіону. Фіксуючи гру під різними кутами, режисери використовували фрагменти запису для того, щоб урізноманітнити трансляцію. На своєму каналі в YouTube FIFA у окремому відео дає детальне пояснення стосовно того, як працює ця камера та які ракурси можна фіксувати з її допомогою.
Технологія камери-павука здобула успіх на турнірі у ПАР, тому тепер її активно застосовують у більшості матчів як у чемпіонатах всередині країн, так і на міжнародній арені (Ліга Чемпіонів, Ліга Європи тощо).
Технологія Intel або кінематографічні повтори у Ла Лізі
Будь-який футбольний вболівальник скаже, що ніщо не замінить перегляд поєдинку двох команд, перебуваючи на стадіоні. Емоції, враження та атмосфера завжди будуть на найвищому рівні, особливо коли поруч знаходяться такі ж віддані фанати, що підтримують улюблений колектив.
Але прогрес технологій наблизився до того моменту, коли перегляд футболу з екранів телевізорів виглядає не менш видовищно, ніж у реальному житті. Особливо це помітно у чемпіонаті Іспанії, де віднедавна почали застосовувати особливу технологію повторів від Intel.
Суть цієї технології полягає в тому, що режисер обирає яскравий момент з гри та показує його у динаміці з усіх можливих ракурсів. У цей момент глядач може роздивитися буквально все у кадрі – від положення гравців щодо м’яча і до міміки глядачів у перших рядах на трибуні.
Все це стає можливим завдяки спеціальним камерам Intel. Вони закріплені за усім периметром стадіону та мають кут огляду 360 градусів. У потрібний момент сигнал від камер спрямовується до режисера, який обирає найкращі ракурси.
Компанія Intel випустила окреме відео на YouTube, де швидко та лаконічно розкривається принцип роботи системи.
Нашоломні камери, об’єктиви та зйомки з висоти у перегонах
Іноді важко буває зрозуміти людей, які отримують задоволення від перегляду Тур Де Франс, перегонів Ралі Дакар або інших дисциплін за участі гонщиків. Монотонний та довготривалий процес, метою якого є виявлення найбільш умілого та підготовленого спортсмена може не сподобатися пересічному глядачеві, який не є фанатом цих дисциплін. Але технології занурення у видовище впроваджуються і тут.
Завдяки невеличким, але потужним об’єктивам у салонах спортивних автомобілів можна не тільки відчути, з якою швидкістю долається дистанція, але й як розмовляють пілот і штурман, як водій керує своїм транспортним засобом та слідкує за дорогою, чи що робить команда під час аварії та як повертається на потрібний маршрут у разі помилки.
Зрозуміло, що ніхто не обмежується лише одним ракурсом з кабіни авто або фрагментів фільмування операторів на трасі. Глядач прагне побачити щось особливе, щось таке, що змусить його і далі слідкувати за перебігом подій. Саме тому всі транспортні засоби, які беруть участь у заїздах, облаштовані відеокамерами.
Популярними у цьому виді спорту став також формат знімання з гелікоптерів та дронів. Об’єктиви камер можуть охоплювати як увесь потік учасників, так і сфокусуватися на окремому спортсмені, коли коментатори трансляції акцентують на ньому увагу.
Що далі?
Нові розробки дедалі активніше застосовують під час висвітлення спортивних подій. Тепер аудиторія може не просто переглядати зображення на моніторі – у глядачів є змога відчути себе поруч з футболістом, який б’є по м’ячу або сісти на велосипед разом з атлетом, який здійснює велопробіг у триатлоні або іншій дисципліні. Хто знає, можливо скоро ми побачимо зовсім інший рівень відображення спортивних подій за допомогою спеціальних гаджетів, про які зараз навіть не здогадуємося.
Максим Білоконь, студент факультету журналістики ЛНУ ім. І. Франка