BBC у даркнеті. Для чого ідеал журналістики поринув у «темряву»?

Христина Фроляк

Опубліковано: 26-12-2019

Розділи: За що критикують медіа?, Свобода і цензура.

1

Відтепер проінформованим британською телерадіомовною корпорацією може стати будь-хто, адже її інформаційні потоки дісталися темних просторів інтернету – даркнету.

У власному повідомленні корпорація заявила, що запускає версію свого сайту для dark web. А все заради того, щоб боротися зі цензурою у таких країнах світу, як КНР, Іран, В’єтнам, де працюють спеціальні системи фільтрації контенту.

Джерело: https://www.bbc.com/news/technology-50150981

До прикладу, в Китаї цією роботою займається так званий «Золотий щит» («Великий китайський фаєрвол»), який обмежує доступ місцевих користувачів до тих чи інших інтернет-ресурсів – це може бути звичайне блокування сторінки або ж сповільнення швидкості завантаження сайту.

Як пише TAdviser, за заявами китайської влади, всі заходи, що вжиті в їхньому процесі інтернет-цензури зумовлені передусім інтересами національної безпеки та соціальної стабільності, а також – запобіганням поширення контенту «для дорослих» та повідомлень «підривного характеру».

Що ж до самого даркнету – це…

Журналісти медіа Impact Lab називають це нелегальним інтернетом, де не існує функції відслідковування, як користувачів, так і адреси сайтів завдяки захищеності проксі-серверів та інтернет-з’єднання загалом. Його алгоритми роботи аналогічні звичайному інтернету.

Проте, щоб сюди потрапити необхідні ще певні зусилля, а саме спеціальне програмне забезпечення – браузер із таким ж анонімним з’єднанням. Найпопулярніший – Tor (The Onion Router), що абсолютно приховує вашу відвідуваність та інших.


Так виглядає браузер Tor

Доступним сайт є за цим посиланням, але тільки за допомогою браузера Tor. Використовуючи звичайний браузер, ви доступу не отримаєте.

На офіційній сторінці корпорація запевняє, що наповненість обидвох версій буде ідентичною, але деякі сервіси корпорації, призначені тільки для Великої Британії. До прикладу, BBC iPlayer не будуть доступні у даркнеті через права на трансляцію.

Додатково окрім англомовної версії сайту доступними стануть арабська, російська і перська мови.

А тепер пропонуємо порівняти обидві версії:

Звичайна версія ВВС: https://www.bbc.com/ 

І даркнет-версія ВВС: https://www.bbcnewsv2vjtpsuy.onion/

Рубрики, які є аналогічними на ресурсах – це новини, спорт, погода, телебачення, радіо, музика. На першому – присутні ще подорожі, майбутнє, культура, про працю тощо. Натомість на іншому – їжа, мистецтво, CBBC (різні шоу, ігри, вікторини), дегустатор (проект із експериментами), місцеві новини, для наймолодших, також рубрика про можливість вивчення різних предметів.

Новинна та спортивна стрічка

Варто зазначити, що контент головних сторінок та кожної рубрики зокрема все-таки відрізняється. Віднаходимо публікації як відмінні, так і, звичайно, одинакові за своєю наповненістю. Ті ж рубрики, які є спільними на обидвох ресурсах містять абсолютно ідентичні матеріали.

Щодо оперативності: опісля розміщення публікації на основному сайті вона одразу з’являється і в даркнет-версії. Таким чином прогалин у швидкості немає, що важливо саме у миттєвому поширенні так званих «breaking news».

Однак, звернімо увагу, що на противагу такому рішенню BBC, ресурс «habr» зауважує про те, що раніше видання регулярно дописувало матеріали про даркнет і мережу Tor, але здебільшого у негативному контексті, зокрема про такі явища, як «наркотики, злочини, торгівля зброєю, педофілія і таке інше». Тому і виникає питання, як аудиторія цього британського ЗМІ реагуватиме на неочікуваний перехід до темної мережі, яку до цього день за днем BBC ще більше «затемнювала».

При запиті dark webна офіційному сайті BBC

Коментарів користувачів щодо цього на офіційному сайті BBC поки що немає, проте, зі свого боку, редакція аргументує власне рішення ще й тим, що воно безпосередньо відповідає одній з місій ВВС – наданні надійних новин у всьому світі без обмежень. Натомість постає питання: чи таки вдалося BBC перехитрити цензуровані країни такою альтернативою та який новий неочікуваний поворот далі чекатиме користувачів сайту? Нам залишається тільки прогнозувати.

Христина Фроляк, студентка факультету журналістики ЛНУ ім. І.Франка

Відгуки (1)