0
Сприймаючи інформацію з телеекранів, ми практично не замислюємося над тим, як вона впливає на нас. Простежимо за цим процесом. Отож, що сьогодні нам пропонує телеефір?
Увімкнімо телевізор у рейтинговий час – з 18 до 24: детективи, трилери, бойовики з вибухами, перестрілками, вбивствами, ще – брутальна лайка, яка лунає з вуст як негативних, так і позитивних героїв. Доводилось чути, що фільми з насильством не чинять негативного впливу на психіку дорослих. Доводилось також чути й протилежну думку. Однак те, що вони утверджують стереотип, що лише за допомогою сили можна розв’язати будь-яку конфліктну ситуацію, і, що, без ножа нічого в житті домогтися не можна – на жадь, однозначно.
Для психологічної розрядки телебачення на кожному кроці (найчастіше в рекламах, фільмах) пропонує нам куріння та алкоголь. Щоб зняти будь яке напруження, підлітки вдаються до сигарет, а, втікаючи від буденних проблем – до алкоголю, так як це демонструє ефір. А потім ми дивуємося: “Звідки така молодь?”
Популярні молодіжні серіали (“Беверлі Хілз”, “Район Мелроуз”) будуються за принципом “Роби, що тобі подобається!”, і затирається довічна істина, що за все в житті треба платити. Більше того, інколи ми намагаємося наслідувати наших “героїв”, і довести чи то собі, чи то комусь, що ми не гірші. Наслідки – переважно негативні.
Сьогодні телебачення пронизане низькопробною еротикою, порнографією. Інтереси споживача зіштовхнулися з грошовими інтересами рекламодавців. На їхню думку, насильство і непристойності найкраще привертають увагу глядачів.
Величезним успіхом увінчався найдорожчий проект сучасного українського телебачення – “Останній герой”. Глядачам пропонують через екрани своїх телевізорів спостерігати за “живим” життям реальних людей. А це дуже полюбляє наша публіка. Ще давньоримський досвід показав, що позбавлення натовпу видовищ рівносильне позбавленню хліба, а тому викличе масові невдоволення. Підглядання за чужим особистим життям приносить неабияку насолоду глядачеві. Тут присутній так званий “ефект співучасті” з героями.
Подібне шоу-видовище “За склом” – ще більш відверте. Тут – все на виду. На одному з каналів кабельного телебачення його транслювали цілодобово. “Вікна” із Дмитром Нагієвим виставляють на показ сімейні ситуації, переступаючи будь-яке табу. І хоча багато глядачів критикують цей проект, мовляв, дуже все “награно”, проте з цікавістю продовжують його дивитися.
Український ефір зробив усе, щоб позбавити телеглядача високих ілюзій. Значну його частину вибудували на “жовтих інтересах” публіки. Створена інформаційна система шукає скандальних героїв і демонструє їх публіці. Публіка начебто насолоджується видовищем.