«Гера недаремно пролила молоко»: як медіа пишуть про Чумацький Шлях
Вікторія Лаврунова
Опубліковано: 06-07-2020
Розділи: Огляди, аналітика.
0
Ми живемо у гіперболізованому і частково правдивому світі. Здогадки наших пращурів щодо походження всесвіту лягли в основу назв космічних тіл. Не з’ясувавши походження, а також і достовірність будь-якого факту про космос, суспільству кортить розказати історію своєму сусідові, кумові, братові, сватові, щоб досягти «вау-ефекту». І такі плітки поширюються країною, світом, а космічні мешканці лише насміхаються з нас через брак раціональності у «гомосапіенсів».
Науковці намагаються спростувати міфи, розповісти свою версію походження Галактики, поширити серед людей цікаві факти, щоб батькам було не соромно зацікавити своє чадо у космічній тематиці. З’ясуємо, як медіа подають інформацію про нашу галактичну оселю.
Джерело: http://www.kagayastudio.com/english
«Друже мій, легенда правдива. І я не знаю, що нам робити далі» (із книги «Імперія. Спадщина владик» Івана Лебедина)
Легенд у світі дійсно багато. Взявши до уваги походження назви Чумацький (Молочний) Шлях, можемо дізнатися чимало версій з різних джерел. Багато медій не відкидають цікаві гіпотези, а навпаки – поширюють серед охочих дізнатися більше. Так, за однією з них назва «Молочний» виникла через те, що богиня Гера пролила молоко, коли годувала немовля Геракла. У різних народів своя історія, і шукаючи походження назви важко не заплутатись. Індіанці розповідатимуть про «Кістяк Небес», про шлях, що посипаний попелом, а угорці доводитимуть, що це насправді борошно. Скільки народів – стільки й версій.
Джерело: http://universe.zp.ua/?p=19371
До прикладу, український спеціалізований ресурс astroport.net, який публікує багато цікавої інформації про нашу Галактику, опирається на версію походження назви завдяки легенді про похід чумаків по сіль до Криму. Свого часу і factday.net оприлюднив різні думки з цього приводу, описуючи варіанти походження назви. Всі наведені у матеріалі версії досить цікаві, але аж ніяк не вичерпні.
«Галактичні» ляпи Земних журналістів
Варто зауважити, що медіа часто грають з читачами у таку собі гру «Вірю-не вірю», подаючи чимало інформації лише для привернення уваги, а не задля поширення цікавих та пізнавальних фактів. Прикладом таких несумісних з реальністю пліток є поширена фотографія, де найяскравіші зірки розташовані на плоскій поверхні галактичного диску, хоча наша Галактика аж ніяк не є плоскою, а навпаки – викривлена і перекручена. Тобто подається одна версія як єдина правильна, тоді як версій у вчених досі залишається чимало. Отже, перш ніж повірити у щось – варто фактчекінг матеріалу. Це допоможе уникнути проблем з ненадійністю джерела, некоректністю чи недостовірністю поданої інформації.
Джерело: science.howstuffworks.com
Українські ЗМІ часто репостять новини про космос із американських ресурсів. Наприклад, Корреспондент.net повідомляв про те, що вчені університету Арізони зробили ще один вагомий внесок у дослідження Галактики, визначивши масу Молочного Шляху. Вона становить 960 мільярдів мас Сонця. З офіційного повідомлення Astrophysics of Galaxies, на яке ресурс посилається, зауважуємо, що це дійсно фактична маса без врахування Карликової сфероїдальної галактики Стрільця, яке називають Sgr dSph – Sagittarius Dwarf Spheroidal. Робимо висновок, що інформація цілком правдива і не перебільшена.
Людям – терпіння, вченим – натхнення
Вчені Варшавського університету довгий час вивчають і популяризують дослідження нашої Галактики у медіа, наголошуючи, що внутрішня структура та історія розвитку Чумацького Шляху досі суттєво не вивчені, бо нелегко виміряти відстань між зорями у настільки віддалених ділянках. Матеріали подаються досить якісні й виконані із дотриманням журналістських стандартів, а саме достовірності, коректності, надійності.
Варта уваги й медіапродукція британських астрономів Даремського університету, які акцентують увагу на спіральній формі Чумацького Шляху. Діаметр нашої Галактики, за їхніми підрахунками, становить близько 1,9 млн світлових років, і щоб зрозуміло пояснити це глядачам, вони створили відеоролик тривимірної структури, на якому добре видно як приблизно виглядає галактика.
«Все, чого тут бракує, це лише те, чого тут немає» (з книги «Всьо ясно» Джонатана Сафрана Фоєра)
Чого часто бракує матеріалам у ЗМІ про нашу галактику, так це чіткої й зрозумілої довідкової інформації. Суха, незрозуміла новина проходить повз свого читача, натомість навіть коротке доповнення допоможе уникнути викривлення інформації і сприятиме розумінню наукових термінів серед користувачів. Наприклад, щоб зрозуміти масштабність Молочного Шляху, варто дізнатися, що означають астрономічні одиниці виміру. Насамперед, світловий рік – це близько 10 трильйонів кілометрів (якщо точніше – 9460800000000 км), і сприймати такі числа доволі складно. Тому насправді простіше повідомити про те, що, наприклад, зірка Сіріус віддалена від нас на відстані 8 світлових років. Безперечно, важливо розуміти й базові речі про космос, як от відмінності між поняттями «галактика» і «система».
Джерело: https://www.eso.org
…І пам’ятати, що нашу Галактику досліджено аж ніяк не повністю, і зважаючи на масштаби тих чи інших космічних об’єктів та їхню недосяжність задля вивчення, наразі існують лише наукові гіпотези, а не беззаперечні факти. Інформацію про Чумацький Шлях постійно доповнюють, оновлюють і подекуди спростовують. Лише час дасть змогу достовірно пізнати космос.
Вікторія Лаврунова, студентка факультету журналістики ЛНУ ім. І.Франка