Соратники білоруської пропаганди: як працює дезінформація під час народного гніву

Дар’я Сенишин

Опубліковано: 27-08-2020

Розділи: За що критикують медіа?, Маніпуляція, пропаганда.

0

Ми часто дивуємось, чому в світі так багато брехні та маніпуляції, але й самі нерідко потрапляємо у тенета обману, коли втрачаємо пильність. Нинішня пропаганда білоруських ЗМІ зіграла зі своїми краянами злий жарт – дезінформація під час масового гніву громадян стає для багатьох настільки абсурдною, що викриває сама себе. Однак маса людей і досі залишається в тумані підміни понять та фальсифікації. Розглянемо декілька яскравих прикладів дезінформаційної пропаганди, яку використовують провладні білоруські ЗМІ.

«Гуляй, дядя, по улицам и проспектам»

Джерело: https://www.radiosvoboda.org/

12 серпня 2020 року Олександр Лукашенко у своєму повідомленні на офіційному інтернет-порталі президента заявив, що основними ініціаторами мітингів проти нинішньої влади є люди із кримінальним минулим та безробітні. Таке твердження є, мабуть, для того, аби поставити під сумніви врівноваженість та ідейність тих, хто протестують у Мінську та інших містах країни. Президент Білорусі закликає громадян до негайного пошуку працевлаштування заради гідного функціонування економіки країни, цитата: «И хочу предупредить некоторых наших, мягко говоря, обуржуазившихся граждан: не дай бог кто-то кому-то будет выдавать липовые справки о трудоустройстве. Все должно быть честно и порядочно». Чи не нагадує це історію соціальної практики боротьби з «тунеядцами» у часи СРСР? Та чи доцільна така «боротьба» з дармоїдством у нинішніх реаліях Білорусі?

«Висновки робіть самі»

 

Джерело: скріншот із сюжету

Телеканал «Беларусь 1» у новинах показав сюжет про «кольорові революції», у якому відбувається порівняння українського Майдану та протестів у Білорусі. Про цей ролик повідомляє видання «Media IQ». Відео має очевидний пропагандистський характер, адже у ньому присутні елементи маніпуляції та, певною мірою, залякування. У цьому сюжеті були порівняні кадри, де кандидатка у президенти Білорусі Світлана Тіхановська заявляє, що «Нам не потрібне кровопролиття на вулицях наших міст», а наступний кадр – Юлія Тимошенко та її слова: «Це буде той унікальний випадок, коли мирна революція не з’їсть своїх дітей». Далі зіставляють живі ланцюги, вигукування патріотичних гасел, дарування квітів силовикам та масові зібрання народу. Останнім «Беларусь 1» показали жорстокі сцени зіткнень у Києві, однак вони пропустили один ключовий момент – у цьому відео не показали кадрів насилля на вулиці Мінська 9–12 серпня.

«Допоможемо, якщо ввічливо попросите»

 

Джерело: https://www.belta.by/

Невипадково після початку протестів у Білорусі з державних ЗМІ почали масово звільнятися журналісти. «Детектор Медіа» розповідає, що через насильство щодо протестувальників та небажання афішувати брехню та фейки, щонайменше 22 працівники державних засобів масової інформації залишили свою роботу. А згодом і білоруське радіо та співробітники каналів СТВ та ОНТ вийшли на протест. 21 серпня Олександр Лукашенко визнав, що російські журналісти приїхали завдяки «ввічливому проханню від держави» працювати на білоруському ТБ, щоб замінити журналістів та ведучих, які залишили свій пост заради страйку. Тепер телеканалам не залишається нічого, аніж транслювати архівні матеріали, а радіо – замість ефіру вмикати музику.

Лайфхак: як швидко змонтувати фейк для головного каналу країни

 

На фото – Марія Колеснікова. Джерело: https://gomel.today/

Співробітники «Білорусь 1» безперечно володіють яскравим талантом монтувати сюжети у вигідному для державної пропаганди ракурсі. На державному каналі Білорусі вийшов матеріал, у якому соратниця кандидатки у президенти Світлани Тіхановської Марія Колеснікова приїхала до міста Жлобін, аби підтримати протестувальників Білоруського металургійного заводу, але у відповідь отримала лише скандування народу «Уходи!». Однак, насправді, відео змонтували таким чином, аби здавалось, ніби натовп проганяє опозиціонерку, та наклали звук, який стосується зовсім іншої ситуації. Вигуки обурення були адресовані діючому президентові Олександрові Лукашенку – про це можна довідатись у повному відео з місця події.

Іронія долі пропаганди або розмите поняття чесності

Джерело: «Varlamov»  

Російський журналіст та відеоблогер Ілья Варламов у своєму YouTube каналі оприлюднив відео із прикладами пропаганди на білоруському телебаченні, які демонструють, наскільки сильно їхня інформація є відірваною від реальності. Цей ролик є прикладом боротьби з дезінформацією, що висміює і викриває провладну пропаганду у Білорусі. У відео зображені нарізки ефірів від білоруських телевізійних служб новин про начебто мирне життя країни, а між ними контрастують жорстокі кадри побиття посеред вулиць мирних жителів міст Білорусі. Тут ми можемо побачити, як каральні органи нещадно поводяться із підлітками, а на фоні звучить голос ведучого новин, який розкриває сюжет про підготовку до нового навчального року: «Школа несе в собі важливу роль не лише у здобутті знань, але й у вихованні дітей. Держава створює для молоді усі необхідні умови для здобуття якісної освіти та самореалізації, щоб вони стали справжніми патріотами нашої країни та самі визначали свою долю та долю держави…».

На цьому ж каналі «Varlamov» було опубліковано відео, у якому проводили опитування щодо того, кого підтримують білоруські села: президента Лукашенка чи його противників. Кореспондент вирушив до декількох сіл Білорусі та довідався, за кого народ голосував під час президентських виборів та чи знають люди правду щодо подій, які відбуваються в містах країни. Як повідомляє журналіст: «Унікальні кадри – люди підтримують Лукашенко!». Проте, не всі. Так, і справді – безліч людей дезінформовані щодо нинішніх подій у своїй країні, адже здебільшого інформацію сільчани черпають із телебачення, яке від голови до п’ят насичене пропагандою. Однак є й ті, хто мають доступ до інтернету та володіють критичним мисленням, аби віднайти правду серед великої кількості фейків.

І справді, чи не найпростіший метод пропаганди – орієнтир на тих людей, які не мають можливості (або самі цього не бажають) перевірити правдивість інформації, яку подають провладні медіа у Білорусі. Водночас, така пропаганда є не лише найпростішою, але й, мабуть, «найдешевшою». Вимкнення у країні доступу до мережі, прихована маніпуляція, залякування та підміна понять наразі є головним соратником пропаганди у білоруських ЗМІ.

Дар’я Сенишин, студентка факультету журналістики ЛНУ ім. І.Франка

Comments are closed.