Сексуальна об’єктивація: як журналісти УНІАН пишуть про знаменитих жінок
Анастасія Диняк
Опубліковано: 23-01-2021
Розділи: Еротизація та сексизм, За що критикують медіа?.
1
Незважаючи на те, що вже не перший рік увесь цивілізований світ бореться з сексизмом, в Україні залишається багато творців медіаконтенту, які подають жінку лише як привабливу ляльку. Сексуальна об’єктивація окремих частин тіла досить поширена у фільмах, журналах, рекламних роликах. Здавалося б, авторитетні масмедіа мають допомагати подолати цю проблему, проте деякі журналісти ставляться до неї цілком лояльно та й самі не втрачають можливості наголосити на жіночій сексуальності там, де це, м’яко кажучи, недоречно. І серед таких «професіоналів своєї справи» не тільки автори жовтих видань, а й журналісти інформаційного агентства УНІАН.
Серед усіх рубрик, де розміщені серйозні тексти про війну, пандемію, політику, економіку та ще багато всього, є й «УНІАН лайт». У цих, так званих, «легких новинах» журналісти розмірковують про нові публікації в соціальних мережах зірок, про їхні стосунки та інші сфери життя. І, ніби, все добре, прихильникам ж цікаво як живуть їхні кумири, але з одних лише заголовків стає зрозуміло, що зараз ви будете читати не зовсім інформаційний текст.
«Крем, глазур і груди: Кім Кардашьян цікаво анонсувала нову колекцію косметики». Як вам таке? Тяжко було б після такого сприймати інформацію про успішну жінку, яка створила власний бренд і потрапила в список найбагатших людей світу за версією Forbes. А вам і не довелось би, адже авторка статті не написала ані слова про успіх Кім, або, хоча б, про її косметику. Адже важливіше наголосити на тому, що Кардашьян в 40 років чудово виглядає в бікіні, будучи мамою чотирьох дітей.
«Ріана засвітила соски в напівпрозорій майці». Якщо не зважати на таку інформаційну назву статті, то можна сказати, що співачці, все ж таки, пощастило трохи більше, ніж Кім Кардашьян. Авторка не полінилась написати про досягнення Ріани: «В Instagram з’явилося фото відомої у всьому світі співачки», – на цьому й все. Далі журналістка на два абзаци розписала про одяг, макіяж та зачіску зірки. При цьому авторка використовувала зменшено-пестливі форми слів. «Тоненька маєчка», – таке враження, ніби дівчина писала не інформаційний матеріал, а сценарій для відвертої розмови по телефону.
І таких матеріалів чимало. Згадайте будь-яку сучасну відому жінку: швидше за все на УНІАН вже є експертна думка і повний розбір її фотографій з соціальних мереж, але, звісно, без згадок про ії досягнення та історії успіху. «Джей Ло вразила фанатів нарядом з глибоким декольте», паралельно ставши однією з найуспішніших співачок та актрис. «Відома супермодель блиснула апетитними формами в мікро-бікіні», а перед цим Белла Хадід у свої 24 роки стала послом та обличчям найвідоміших модних будинків.
Якщо ви подумали, що під роздачу потрапляють тільки світові зірки, то мушу розчарувати. Українським дівам не вдалося залишитися без уваги журналістів інформаційного агентства.
«Тіна Кароль у сукні від улюбленого бренду оголила стрункі ноги». Не те, щоб ноги були єдиним досягненням співачки, проте ця стаття більше нагадувала рекламу бренду чи топ причин, чому варто подивитись «Танці з зірками».
«Леся Нікітюк сіла на стіл і розсунула ніжки в міні-сукні». Авторка зазначила: «Телеведуча вміє здивувати своїх шанувальників». Хоча, здається, більше ніж журналісти, які пишуть такі матеріали, вже ніхто не здивує. І коли спадає на думку, що гірше вже не буде, то саме тоді ви дочитуєте до речення, яке стає вишньою на торті: «Добре, що хоч “полуничку” прикрила». А Леся Нікітюк лише хотіла поділитися новою світлиною зі своїми шанувальниками.
У цивілізованому світі захищають права жінок, кричать про те, що дівчина – не лялька і у неї є власні почуття, цілі, амбіції, думки. Прикро, що в Україні досі існують начебто поважні медіа, в яких «журналісти» готові перетворити кожну героїню свого тексту на звичайний шматок м’яса. На величезну аудиторію розмірковувати про те, наскільки сильно розведені ноги на фото чи як декольте підкреслює груди – це явно не те, до чого має прагнути професійний журналіст. Та, мабуть, найгірше те, що авторами більшості таких текстів є жінки. Тобто, поки одні відстоюють права жіночої статі, її представниці самі ж пхають палки в колеса, даючи зелене світло прибічникам патріархату.
Анастасія Диняк, студентка факультету журналістики ЛНУ ім. І.Франка
Відгуки (1)
|
|