Справа QАnon: як теорія змови стає терористичною загрозою
Валерія Павленко
Опубліковано: 07-02-2021
Розділи: За що критикують медіа?, Огляди, аналітика, Фальсифікація, містифікація.
0
“Дональд Трамп рятує світ від педофілів, які торгують дітьми заради наркотику в їхній крові” – стверджує одна з провідних ідей QAnon, популярної у США теорії змови. Найяскравішого її прихильника світ побачив під час штурму будівлі Капітолію прихильниками Трампа – це був Джейк Анджелі, напівоголений чоловік з рогами та списом з американським прапором. Джейк, який називає себе “шаманом QAnon”, вже неодноразово відвідував мітинги підтримки цієї конспірологічної ідеї. Розберімося, як онлайн-прихильники сумнівної теорії змови стали учасниками мітингів і штурму Капітолію та чому ФБР вважає QAnon внутрішньою терористичною загрозою.
Піцагейт – початок історії
Історія QAnon розпочалась з іншої конспірологічної ідеї – “Піцагейт”. Ця теорія змови виникла ще у 2016-му під час перегонів перед президентськими виборами у США. Тоді WikiLeaks опублікував повідомлення зі зламаної електронної пошти Джона Подести. Подеста був головою штабу Гілларі Клінтон, конкурентки Дональда Трампа на виборах.
Серед злитих повідомлень було листування Подести з Джеймсом Алеафантісом, власником піцерії “Comet Ping Pong” у Вашингтоні. Джон Подеста обговорював можливий збір коштів, але користувачі інтернету побачили у листах дещо більше.
Юзери анонімного іміджборду 4Chan стверджували, що в листах були кодові слова, які зашифровували кримінальні плани. А підвал самої піцерії нібито використовують, щоб викрадати дітей та торгувати ними. Цю теорію змови пов’язали із самою Гілларі Клінтон та іншими впливовими демократами.
Кульмінацією цієї історії став арешт Едгара Медісона Велша, послідовника теорії Піцагейт. Велш прийшов до піцерії з гвинтівкою, щоб провести власне розслідування щодо причетності власника та працівників закладу до педофілії. Велш здався поліції, після того, як упевнився, що в закладі не було схованих дітей. Чоловіка засудили до 4 років в’язниці.
Перші кроки Q
Перші повідомлення від лідера руху QAnon з’явились вже після перемоги Трампа на виборах. У жовтні 2017 року 45-й президент США проводив формальну вечерю з воєначальниками. На фотосесії перед подією він зазначив: “Можливо, це тиша перед штормом”. На запитання журналістів, що таке “шторм”, 45-й президент відповів: “Ви побачите”. Дослідник теорії QAnon Тревіс Вью пояснює, що “шторм” у розумінні послідовників руху згодом став означати “велику подію, під час якої заарештують більше 100 000 людей – від високопосадовців до знаменитостей сфери розваг”.
28 жовтня на вже відомому нам іміджборді 4Chan з’являється перше повідомлення від анонімного користувача, який називає себе співробітником американських спецслужб. В ньому анонім Q, як його назвали користувачі (через найсекретніший рівень доступу “Q” до державної таємниці), говорить, що Національна гвардія активована і влада готує масові заворушення. Все це для того, щоб повернути Гілларі Клінтон (HRC – Hillary Rodham Clinton) з-за кордону, якщо вона захоче втекти.
У наступному пості Q заявляє, що президент Трамп хоче усунути кримінально-шахрайські елементи. А Гілларі Клінтон вже затримана, але поки не арештована. Він запитує, чому Трамп оточив себе генералами, ймовірно посилаючись на вечерю, перед якою президент згадував “шторм”. Окрім Клінтон, Q згадує екс-президента Барака Обаму та мільярдера Джорджа Сороса, навколо якого існують інші конспірології. Наприклад, в мережі активно розповсюджували фейк про те, що Сорос фінансує протести проти поліцейського насильства у США.
У наступних постах розвивається теорія Піцагейт і Q звинувачує демократів, відомих медіа-особистостей та бізнес-еліти в педофілії та торгівлі дітьми. Ще одна ідея конспірології: впливові люди використовують кров маленьких дітей, щоб добувати з нього наркотик, який одночасно є “еліксиром молодості”.
Але і це ще не все. Анонім Q повідомляв, що спецслужби скомпрометували себе і арештами займався особисто Трамп. Всі невдачі республіканців, несподівані відставки, ба навіть перемога демократа Джо Байдена на президентських виборах – частина великого плану Дональда Трампа. Q так і закликає своїх читачів – просто “довіряти плану”.
Як теорія змови стала настільки популярною
Анонім Q і далі розповсюджував різні передбачення, які ніколи не збувались. Але користувачам сподобався Q, і його пости почали розповсюджуватись на іншому іміджборді 8Chan, а далі й у мейнстрімних соцмережах – Reddit, Facebook, Instagram та Twitter. Q опублікував уже понад 4 тисяч постів.
QAnon проголосив Трампа рятівником світу і так привернув до себе увагу прихильників 45-го президента США. Але фанати цієї конспірологічної теорії з’являлись на мітингах по всьому світу, тримаючи плакати з написами “Q відправив мене сюди”.
Чому теорія набула такої популярності? Експерт з Лондонського інституту стратегічного діалогу Джейкоб Гуль зазначає: “Теорія QAnon – це такий собі сир тофу серед різних онлайн-рухів. Він може набувати різного смаку в залежності від того, з чим його змішують”. Ось так прихильники цієї конспірології з’являлись на мітингах прибічників Брекзіту в Лондоні та демонстраціях ковід-дисидентів у Берліні.
Прихильники теорії самі вигадують нові деталі історії. Гілларі Клінтон носить гіпс на нозі, адже приховує електронний браслет – вона вже арештована. Меблі в магазині Wayfair дуже дорогі, адже в них перебувають викрадені діти. Коронавірус – насправді спецоперація Дональда Трампа, щоб він міг безперешкодно проводити арешти.
Прихильники конспірології спілкуються один з одним, обговорюють дії Трампа та нові повідомлення від Q, прогнозують, коли нарешті прийде “шторм”. Послідовників об’єднує думка про те, що вони – патріоти, які борються із світовим злом. Дослідник конспірологій Майк Ротшильд зазначив, що “QAnon дає вам ціль, щоб спрямувати на неї свій гнів і він дає вам можливість щось зробити з ним. Це те, що може сподобатись кожному, хто чимось незадоволений”.
Під час пандемії коронавірусу ця теорія змови стала ще популярнішою. Експерти вважають, що у кризові часи люди більш схильні вірити в конспірологію. Томас Ніколс у книзі “Диванні експерти” називає конспірології “способом деяких людей вписати події, що їх лякають, у певний контекст і надати їм якогось значення”.
Врешті-решт, під час пандемії конспірологія стала настільки популярною, що про неї заговорили американські політики. Головний герой руху Дональд Трамп під час прес-конференції заявив: “Я багато чого не знаю про цей рух, але я чув, що я їм подобаюсь. І я ціную це”.
Деякі політики висловили відкриту підтримку цієї теорії. Представництво республіканської партії на Гаваях розкритикували за твіт, в якому вони заявили, що прихильників руху “мотивувала щира і глибока любов до Америки”. А республіканка Марджорі Тейлор Грін, яку нещодавно обрали до Палати представників США є відомою прихильницею цієї конспірологічної теорії.
Висловились не тільки політики. Консервативний канал Fox News неодноразово засуджував теорію змови. Але нещодавно ведучий Такер Карлсон захистив прихильників руху і сказав, що негативне ставлення до них – частина державного плану, щоб контролювати суспільну думку.
Чому ФБР вважає QAnon внутрішньою терористичною загрозою
ФБР заявило, що теорія змови QAnon несе загрозу внутрішнього тероризму. Ми вже побачили, як поводив себе “шаман QAnon” Джейк Анджелі під час штурму будівлі Конгресу. На цьому протесті було і багато інших прихильників цієї конспірології. І вони нашкодили не тільки державній власності, а і самим собі. Ешлі Беббіт, яку поліцейський застрелив під час штурму, виявилась послідовницею руху QAnon.
Facebook восени 2020-го заблокував всі сторінки, групи та Інстаграм-аккаунти, які “репрезентують” QAnon. Але послідовники не здалися і почали використовувати хештег #SaveTheChildren (врятуймо дітей). Між липнем та вереснем 2020-го кількість членів у групах, які позиціонують себе, як ті, що борються з торгівлею дітьми, збільшилась на 3000%. Через хештег #SaveTheChildren вони не тільки розповсюджували ідеї QAnon, але і поширювали недостовірну інформацію стосовно торгівлі дітьми.
За QAnon тягнеться довгий шлейф і відверто кримінальних дій. Так, прихильник руху Меттью Райт у 2018 році заблокував машиною, повною зброї, міст біля греблі Гувера, яка розташована на кордоні штатів Аризона та Невада. Зробив він це, адже був засмучений тим, що Трамп не провів масових арештів, які обіцяв Q – того самого “шторму”.
Ентоні Конелло у 2019-му вбив боса злочинної сім’ї Ґамбіно. За словами адвоката, він зробив це, щоб допомогти Дональду Трампу. Конелло вважав вбитого частиною так званого “Діп Стейту” (глибинної держави). Q в межах своєї теорії називає так сатаністів, які таємно правлять світом. Того ж року Тімоті Ларсон звершив акт вандалізму у Каплиці Святого Христа у Седоні. Вандал назвав це своєю “місією”, а поліція згодом знайшла багато постів з хештегом #QAnon на його сторінках у соцмережах.
Нілі Бланшард викрала двох своїх дочок у бабусі, яка ними офіційно опікується. Бланшард – прихильниця конспірологічних теорій QAnon та “суверенних громадян”. Нілі, як і інші фанати цих теорій, вважає, що уряд та служби захисту дітей знущаються з дітей, яких вони забирають з-під батьківської опіки.
Навіть після того як жодне з передбачень Q не справдилось, послідовники руху не здаються. Не відбулися масові арешти, Дональд Трамп не залишився президентом і не оголосив воєнний стан, щоб зупинити передачу влади Джо Байдену. Але деякі прихильники теорії не тільки продовжують “вірити плану”, а і намагаються допомогти йому. Так, фанати руху планували проникнути на інавгурацію Джо Байдена під виглядом нацгвардійців, щоб зірвати її.
Отже, QAnon – це не просто купка дивних ентузіастів з шапочками з фольги. Це – люди з усіх прошарків суспільства, серед яких є активісти й освічені люди, які вміють організовувати, планувати та готові боротись за свої переконання.
QAnon ставить під загрозу конкретних людей: фанати цієї теорії змови створили величезні списки осіб, які, на їхню думку, вживають наркотик з крові дітей. Теорії змов існували ще за середньовіччя, але в епоху соцмереж конспірологічні ідеї розповсюджуються надзвичайно швидко і не мають кордонів. А послідовники цих теорії заради своїх ідей виходять на мітинги, штурмують Капітолій та подекуди скоюють тяжкі злочини.
Отож, якщо ми лише кепкуватимемо з фанатів теорій змов, не сприймаючи конспірологію як новий вид пропаганди із розпалювання ворожнечі, то ризикуємо прогледіти великі проблеми.
Валерія Павленко, студентка факультету журналістики ЛНУ ім. І.Франка