Треш-стріми на YouTube: смерть в прямому ефірі як новий феномен медіанасильства

Тетяна Петрів

Опубліковано: 05-04-2021

Розділи: Агресія і тривога, За що критикують медіа?.

0

Тематика прямих ефірів на YouTube постійно розширюється, тож кожен може знайти собі контент відповідно до своїх вподобань. Величезну кількість тематичних стрімів можна умовно поділити на:

  • Новинні ефіри;
  • Спортивні трансляції;
  • Розважальні трансляції загальної тематики;
  • Онлайн проходження відеоігор;
  • Особисті трансляції блогерів;
  • Онлайн концерти;
  • Треш-стріми.

Останні з’явились не так давно, але швидко здобули популярність і виокремились у специфічний формат прямих ефірів.

Що таке треш-стріми

Це специфічний жанр на YouTube, де ведучий у прямій трансляції робить різні принизливі речі з собою або своїми гостями. Автори ефірів заробляють такими діями гроші, які їм надсилають глядачі під час перегляду. Разом із грошима (донатами) глядач може написати повідомлення або бажання, яке згодом виконує ведучий. Деякі автори таких стрімів самі встановлюють ціни та дії, які готові виконати за надіслану суму. Чим важче завдання, тим більше воно коштує. Воно може бути будь-якої специфіки: від розбиття яєць об голову до жорстокого побиття.

Найвідоміші треш-стрімери. Насилля як спосіб заробітку

Серед російськомовного сегменту YouTube нині є багато треш-стрімерів (переважно з Росії, а також з України та Білорусі), деякі з них є дуже популярними і мають велику аудиторію. Розповімо про декількох з них, але з етичних міркувань не даємо посилання на ці канали.

YouTube-канал «Мопс дядя Пес» (526 тис. підписників) – український блог колишнього в’язня Сергія Новіка (псевдонім Мопс) та Андрія Щадило. На стрімах Щадило знущався над Мопсом за гроші підписників. За певну суму він міг побити Новіка, дорожче коштував постріл в нього з травматичного пістолета. До того ж автори розповідали про своє життя у в’язниці та про свої злочини. У грудні 2019 року після смерті Сергія Новіка від двосторонньої пневмонії на каналі припинили проводити прямі трансляції.

YouTube-канал «GOBZAVR» – російський блог Андрія Гобзавра, який він веде зі своєю мамою. На прямих трансляціях він знущається з матері, обзиває, нищить її речі, щоб довести жінку до сліз, деколи доходить до побиття. В середньому стріми набирають до 30 тисяч глядачів.

YouTube канал «MELLSTROY» – білоруський блог Андрія Буріма. Колись хлопець починав свою кар’єру з онлайн проходження ігор, але популярність здобув після своїх стрімів з вечірок, куди запрошував дівчат легкої поведінки. Його YouTube-канал заблокували після жорстокого побиття на прямій трансляції однієї з запрошених дівчат. Блогер вдарив дівчину головою об стіл, внаслідок чого вона отримала закриту черепно-мозкову травму та струс мозку. Після цього випадку дівчина подала заяву в поліцію, і хоче притягти блогера до кримінальної відповідальності за цей вчинок.

Здавалось би, жорсткішого стріму й бути не може, але стався випадок, який призвів до трагічних наслідків.

З трансляції у в’язницю. Смерть в прямому ефірі

2 грудня 2020р. російський стрімер Reeflay, відомий також як Стас Паніні, (Станіслав Решетняк) проводив пряму трансляцію на YouTube, поки в кімнаті лежало мертве тіло його дівчини Валентини Грегор’євої «Геніальної» (так вона представлялась на стрімах). Перед тим він викинув ще живу дівчину в спідній білизні, яка була в алкогольному сп’янінні в коридор під’їзду «…щоб їй було холодно, щоб була температура для того щоб вона очухалась», – розповідає у трансляції хлопець глядачам. За десять хвилин він виходить в коридор, щоб перевірити, що там відбувається і бачить дівчину без жодних ознак життя. Решетняк починає плакати, а потім викликає поліцію та швидку. Трансляція закінчилася тільки тоді, коли приїхала поліція. Через 2 дні блогера арештували за «навмисне скоєння важких тілесних ушкоджень». Тепер йому загрожує 15 років ув’язнення, зараз він перебуває в СІЗО.

Треш-стріми це новий недосліджений формат медіанасильства. Нині тільки починають порушувати цю тему на законодавчому рівні і розробляти закони, які регулюватимуть контент такого характеру. Психологи досліджують, чому людям цікаво дивитися треш-контент в прямому ефірі, називаючи однією з причин популярності цього – бажання виплеснути агресію у безпечному форматі, переглядаючи, як це роблять інші. Російський сегмент YouTube ще не блокують за прямі трансляції з проявами насильства, фрагменти наведених вище прикладів можна у вільному доступі переглянути на ресурсі.

Треш-стріми стають новим феноменом медіанасильства, якому ще мають дати оцінку державні органи, дослідники та громадськість.

Тетяна Петрів, студентка факультету журналістики ЛНУ ім. І.Франка

Comments are closed.