Відтінки вакцинації: як українські редакції «Deutsche Welle», «Радіо Свобода» та ВВС пишуть про вакцини
Ангеліна Лангазов
Опубліковано: 14-12-2021
Розділи: Огляди, аналітика, Стандарти якісної журналістики.
0
Віднедавна в Україні з’явилися ще одні важливі цифри щодо пандемії, окрім хворих на коронавірус. Це число вакцинованих від COVID-19.
Наразі дослідження громадської думки показують невтішні результати щодо ставлення населення до вакцинації. Зокрема загальнонаціональне опитування, проведене Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва спільно з Центром політичної соціології впродовж 14–24 серпня 2021 р., показало, що більше половини дорослих українців не планують вакцинуватися у найближчій перспективі.
Безперечно, така ситуація нерозривно пов’язана із висвітленням вакцинації у медіа. Якщо в соцмережах домінує політизована інформація, яка стосується не так принципів дії вакцини, як ставлення до виробників вакцин, то ЗМІ зазвичай будують матеріали про вакцинацію за принципом «питання-відповідь», надаючи ключове слово експертам з питань охорони здоров’я. Водночас, багато видань уникають інформації щодо побічних наслідків вакцини або негативних оцінок кампанії із вакцинації. На прикладі українських редакцій «Deutsche Welle», «Радіо Свобода» та ВВС розглянемо, як висвітлюють вакцинацію ресурси, що намагаються дотримуватися високих журналістських стандартів у цій непростій темі.
Розпочнемо зі статті української редакції «Deutsche Welle» «Добровільно чи примусом? Як країни ЄС стимулюють вакцинуватися від COVID-19».
Досить гучний заголовок із тригером «примусово», який одразу насторожує, адже слово «примус» негативно впливає на сприйняття та налаштовує проти.
Проте сам матеріал сповнений цікавих фактів та ґрунтовної інформації про вакцинацію в ЄС, а також ставлення до неї людей в різних країнах. Акценти тут розставляються на підставі фактів та даних, наприклад: «менше вакцинованих – вища смертність».
Ще один цікавий матеріал від DW «Примусове щеплення: без вакцинації не буде зарплати?». У статті досить ґрунтовно розглядають питання обмежень для невакцинованих, зокрема є посилання на відео, де наголошується, що вакцинація в обов’язковому порядку необхідна медичним працівникам, а не всім верствам населення.
Наступний ресурс – українська редакція «Радіо Свобода». Тут варто взяти для прикладу матеріал за 27 листопада 2020 року «Вакцини від COVID-19: хто врятує Україну і весь світ від пандемії?», в якому, незважаючи на гучний заголовок, журналісти досить доступно та грамотно розкрили тему вакцинації: розповіли про виробників вакцини та орієнтовні терміни поставки вакцини в Україну.
Українська редакція BBC також часто висвітлює тему вакцинацію. Переважно матеріали тут нейтральні та без гучних заголовків, але ми розберемо статтю “CoronaVac переноситься легше”. Питання та відповіді про щеплення від коронавірусу.
Автори дали відповідь на велику кількість поширених, але недостатньо розкритих в медіа запитань, як-от можливість народжувати після вакцинації.
Водночас, заголовок матеріалу дещо насторожує – може скластися враження, що видання пропагує саме «CoronaVac», хоча наразі немає підсумкових даних щодо впливу жодної вакцини.
Отже, кожне із згаданих видань досить таки нейтрально висвітлює тематику вакцинації. Подекуди із гучними суперечливими заголовками, але без нав’язування читачам обов’язкової вакцинації, і не налаштовуючи проти неї. Словом, як і має бути висвітлення цієї теми за журналістськими стандартами: проінформувати, розповісти про всі переваги та ризики, залишаючи висновки за читачем.
Ангеліна Лангазов, студентка факультету журналістики ЛНУ ім. І.Франка