Патріотизм із присмаком мови ворожнечі: як в соцмережах реагують на заборону в’їзду в Україну російським «гастролерам»
Марія Примич
Опубліковано: 11-02-2022
Розділи: Агресія і тривога, За що критикують медіа?, Огляди, аналітика.
0
Вже восьмий рік триває війна Росії проти України. З того часу настрої українців щодо росіян кардинально змінилися, адже «дружній» народ в один день перетворився на ворога.
Боротьба триває не лише на фронті, але й в інформаційному просторі та в шоу-бізнесі. Десятки років українські та російські зірки штурмували медіапростір пліч-о-пліч, їздили один до одного з гастролями, щоб показати «єдність» двох народів. Проте Революція Гідності, окупація Криму та війна усе кардинально змінили.
З того часу російським гастролерам почали масово забороняти в’їзд в Україну. Причини різні, проте найпопулярніші – висловлювання, які шкодять безпеці нашої держави, та поїздки в Крим. Хоча, попри це, деякі російські артисти й досі виступають в Україні. А українські зірки, які з приходом війни успішно втекли до Росії, повертаються із концертами на Батьківщину, наприклад, Ані Лорак та Світлана Лобода.
За останні два місяці в засобах масової інформації все частіше можна побачити новини про те, що черговому російському артисту заборонили в’їзд до України. І настрої користувачів соцмереж щодо цього різні. На прикладі коментарів на Facebook-сторінках популярних новинних ресурсів ми з’ясовували, як звичайні користувачі в Україні реагують на ці заборони.
Заборона в’їзду та реакція у соцмережах
У грудні 2021 року прикордонники заборонили в’їзд до України російській співачці Марії Гусаровій, більш відомій як Mary Gu. Причина – незаконне відвідування тимчасово окупованого Росією Криму.
На Facebook-сторінці «ТСН» люди в коментарях під новиною здебільшого писали, що не знають, що це за співачка. Проте були й такі, що зраділи новині. Зокрема, можна знайти коментарі : «Що вони забули в Україні?! Хай в тундру з концертами літають…», «Та шо їм усім тут медом намазано!..», «Нехай розважають Путіна нам і без них весело». Під термін «мова ворожнечі» такі висловлювання не зовсім підходять. Хоча вони досить агресивні.
На Facebook-сторінках «24 каналу» та «Радіо Свобода» під ідентичною новиною люди активніше висловлюють свою позицію. Більшість коментарів – типу «що вони забули в Україні».
Проте під новиною «24 каналу» можна побачити й образливі коментарі та агресивні висловлювання, які можна трактувати як дискримінація за ознакою національності. Наприклад :
На початку 2022 року до України не пустили відомого російського блогера Даню Мілохіна. У мережі пишуть, що вітку він їздив до тимчасово окупованого Криму.
Варто зазначити, що новина про молоду зірку інтернету викликала бурхливе обговорення в мережі. Адже хлопець зараз дуже популярний серед молоді. Люди досить агресивно відреагували на Мілохіна і закидали гнівними коментарями не лише з приводу його приїзду в Україну (які і в попередній новині), але й щодо професії та особистості :
В коментарях під новинами про Мілохіна також можна побачити багато висловлювань, які дискредитують його за ознакою сексуальної орієнтації, а це вже яскравий приклад мови ворожнечі. Адже Україна поки не може похвалитися толерантністю до представників ЛГБТ. У мережі часто поширюють чутки, що хлопець – нетрадиційної орієнтації. Усе через його яскравий образ :
У грудні 2021 до України не пустили російську акторку Любов Рєзіну, дівоче прізвище – Баханкова, яка незаконно відвідувала тимчасово окупований Крим. Крім того, їй заборонили в’їзд на три роки.
Користувачі у мережі не так агресивно, як у попередніх двох випадках, відреагували на новину про цю актрису. Можливо, це пов’язано з тим, що вона не така популярна у нас. Коментарі загалом були про те, що зіркам, які відвідують Крим, не місце в Україні :
Проте було й досить багато коментарів від користувачів, які обурювалися, що не всім російським зіркам в Україну «зась». Мовляв, заборони діють вибірково :
Окрім вищезгаданих осіб, за останні два місяці в Україну не пустили : російського актора В’ячеслава Чепурченка, російського музиканта Олександра Ільчука, російську акторку Алісу Шитікову.
Проте реакція соцмереж на ці заборони була не такою активною. Здебільшого пишуть те саме, що й у попередніх прикладах. Можливо, люди менше висловлювали свою думку щодо цих заборон через те, що уже просто втомилися від новин про візити російських зірок, яких завертають назад, або ж через їх низьку популярність в Україні. Адже коментарів «хто це» під новинами багато.
Проаналізувавши реакцію людей на Facebook-сторінках таких новинних ресурсів, як «ТСН» «УНІАН» «24 каналу» «LIGA.net», «НВ» та української редакції «Радіо Свобода» щодо заборони в’їзду до України російським зіркам можна зробити висновок, що вона переважно схвальна. Водночас подекуди агресивна (інколи занадто), а деякі коментарі однозначно є проявом мови ворожнечі. Зрозуміло, що головна причина цьому – війна, яка триває вже восьмий рік. І коли хтось з російських зірок після незаконних відвідин Криму або негативних висловлювань про Україну опиняється під забороною – це у людей викликає більше радість, аніж сум.
Звичайно, стригти всіх російських митців під одну гребінку не варто. Адже поки одні демонструють недружнє ставлення до України, інші всіляко підтримують незалежність нашої країни. Так, на тлі повідомлень про загрозу можливого вторгнення Росії на території України, відомі російські діячі культури та мистецтва збирають підписи та закликають владу припинити війну. Зокрема, заяву підписали такі відомі люди, як актриса Лія Ахеджакова, музикант Андрій Макаревич, письменник Віктор Шендерович, режисер Володимир Мірзоєв та інші.
Що каже Міністерство культури України
Варто зазначити, що дії прикордонників в наведених прикладах цілком законні. Ще у 2015 році Міністерство культури створило «чорний список», який постійно оновлюється. Туди входять особи, які створюють загрозу нацбезпеці. Тому для них в’їзд до України – під забороною.
Український аналітичний портал «Слово і діло» створив інфографіку, де можна ознайомитися, кому та за що можуть заборонити в’їжджати в Україну :
Марія Примич, студентка факультету журналістики ЛНУ ім. І.Франка