0
Екологічні руки могли би стати союзниками України у цій війні. Могли би, бо це виглядає логічно, але ще не стали. Тому, на мій погляд, є сенс до них апелювати і пояснювати, що РФ, окрім всього іншого, є також найбільшою екологічною небезпекою.
Інструкція на карикатурі рекомендує: не їжте, не пийте, не дихайте. А поза тим — все чудово. Дотепна ілюстрація, як на мене, глухого кута, в який заходять екологічні рухи в час великої війни. Коли летять шкереберть усі мирні напрацювання: боротьба з парниковими газами, зелена енергія, сортування і переробка сміття …
Моніторячи соціальні мережі, зайшов на сторінки у Твіттері та Фейсбуці славної екоактивістки Ґрети Тунберґ. Зайшов в очікуванні безжалісної критики РФ за її повномасштабний кривавий напад на Україну. Бо ж навіть поверховий погляд виявляє як прямий, так і опосередкований вплив російської агресії на екологію. Горять ліси і поля, запалені її фосфорними боєприпасами, вибухають ракети, зруйновані нафтобази й хімічні підприємства, ведуться жорстокі бойові дії на сотнях кілометрів фронту. Ну і кульмінація — небезпека, що рашисти підірвуть Запорізьку атомну Чи впевнена Greta, що радіація не досягне її рідної Швеції, як це було після чорнобильської катастрофи?
Це — безпосередній вплив. Не менш фатальним є й опосередкований: підвищення ціни (в прямому і переносному значенні) нафти і газу, відволікання усього світу від довгострокових екологічних зусиль. Звісно максималістська мета щодо 100% чистої енергії — непогана річ, але коли євроазійська нафтова держава руйнує сусідню країну, тобто нас з вами, загрожуючи в найближчій перспективі усій Європі і світові, то боротьбу з потеплінням, волею-неволею доводиться відкласти до перемоги.
Ви вже зрозуміли з моєї тональності, що глянувши на її пости… Ні, не те щоб нічого. 25 лютого — знимка групи молодих людей біля амбасади РФ в Осло. У кожного в руках — табличка в кольорах українського прапора і написом Stand with Ukraine. Ще через тиждень — вже сама Ґрета з двома постерами: одним — українським, а на другому — стандартний для неї заклик до шкільного страйку. Я, було, подумав, що це якось пов’язано одне з одним. Але ні. Наступні дописи цього не підтверджують.
Але що взяти з юнки? Хотів написати — дитини. Але глянув на дату народження — через кілька місяців виповниться двадцять. Зріла особистість, яку приймав у своїй оонівській штаб-квартирі Антоніо Гутерреш, з якою так любить фотографуватися Джастін Трюдо та ціла юрба інших політиків. Словом, вже не 16-річна школярка, яка свого часу, замість нуднуватих уроків, започаткувала #FridaysForFuture і фактично закликала школярів світу перейти на чотириденне навчання, присвятивши п’ятниці екологічним протестам. І їй це вдалося.
Отож, пора дорослішати і в розумінні світу. І того, що сьогодні є найбільшою небезпекою.