Загадкові тренди YouTube. Як допомогти, а не зашкодити українському сегменту

Діана Лапіна

Опубліковано: 01-02-2023

Розділи: Огляди, аналітика.

0

Усі ми знаємо, що більшість соціальних мереж, а також деякі стрімінгові музичні сервіси виконують свою роботу за допомогою інструменту під назвою «тренди». Це осібні списки відео чи музичних рядів, які згідно з алгоритмами тієї чи іншої платформи визначенні як найпопулярніші.

Сам YouTube визначає такі критерії добору:

Але це не завжди працює саме так. Й українськи контент-мейкери зіткнулися з такою проблемою від початку повномасштабного вторгнення.

Раніше тренди нашого YouTube були по вінця сповнені російськими відео, але зі збільшенням обізнаності громадян і на тлі стрімкої українізації самої платформи ми могли б очікувати змін у цих самих трендах. Проте цього не сталося, YouTube так само постійно видає нам той же ворожий контент.

Натомість українським авторам було важко пробитися в тренди, хоча всім вищезазначеним критеріям вони відповідали повністю.

Аналітики дуже швидко знайшли проблему. Вона полягала в тому, що споживачі, намагаючись підтримати українських ютуберів-початківців, почали масово підписуватися на їхні канали, але не переглядали їхні відео на постійній основі. Алгоритми платформи сприймали це як неприродній приріст, що давало змогу накласти на них обмеження і не пропустити у тренди.

Хвиля обмеження монетизації не оминула й канали-гіганти, але вже з інших причин. Річ у тім, що YouTube, показово намагаючись зберігати нейтральність, почав серйозніше фільтрувати й російський ринок. З’явилося багато прикладів блокування каналів через відкриту підтримку війни в Україні, зокрема російських блогерів-мільйонників. Проте ця мільйонна авдиторія, за підтримки та прямих закликів заблокованих авторів, влаштувала масовий наплив скарг на популярні українські канали, які не замовчували фактів російсько-української війни.

Наприклад, у Телеграм-каналі заблокованого російського блогера Станіслава Васільєва з каналу «Стас ай как просто» регулярно з’являються покликання на відео українських авторів, з детально прописаними коментарями та тайм-кодами, на які читачів закликають кидати скарги.

Фото: Телеграм канал «Стас Бомбит»

За даними журналістів сайту Маніфест, що спеціалізується на розвитку й популяризації українського сегменту YouTube, від новоспеченої армії живих «ботів» постраждали зокрема такі канали, як «Загін Кіноманів» та «Рагулівна».

Фото: Телеграм канал «Стас Бомбит»

Тож через такі атаки хвиля блокувань, обмежень та зняття монетизації торкнулася вже українських каналів.

Що ж може зробити звичайний глядач українського YouTube, щоб допомогти захистити це інформаційне поле.

Як зазначає В’ячеслав Поліновський — відомий експерт і продюсер YouTube-проєктів наші дії можуть бути простими та водночас дієвими, якщо їх виконувати на постійній основі.

Банальні позначки «Подобається» чи «Не подобається» алгоритми сприймають дуже серйозно. Краще за довгий перегляд відео, його коментування та уподобання, працює лише підписка.

Також алгоритм дуже серйозно ставиться до відео, які ви, як глядач, просите приховати. Цілий пласт плейлістів згідно з різними параметрами, зокрема, мовними, просто відсіюється. Тож у такий спосіб можна власноруч коригувати власну сітку відеоряду, що згодом відобразиться на трендах.

Діана Лапіна, студентка факультету журналістики ЛНУ ім. І. Франка

Comments are closed.