Telegram-канали: користь vs шкода

Анна Проказюк

Опубліковано: 02-02-2023

Розділи: Огляди, аналітика.

0

«Ти бачив як сьогодні прилетіло по Києву? Там «Труха» щойно виклала відео». І ось ви вже дивитесь і вірите побаченому, хоча прильотів по Києву сьогодні не було. Чому не всій інформації в Telegram потрібно довіряти та де читати правдиві новини?

Чим корисний Telegram під час війни

Telegram став для нас спасінням та відкриттям 24 лютого 2022 року, в той день, коли вихід новин був щосекундним. Чому ж саме ця платформа стала основним джерелом інформації для українців? Якщо коротко: швидко та зручно.

Там існує безліч каналів з новинами з кожного міста,  і все, що нам треба – бути підписаним та гортати стрічку. Не потрібно заходити на сайт якогось ЗМІ, шукати потрібну новину… Клікаєш на канал і коротенькими повідомленнями читаєш про все найголовніше.

Це тенденція сучасності породжена нашою потребою в оперативній та короткій інформації. І Telegram чудово закриває нам цю потребу, тим паче під час війни, коли кожний новий день несе в собі невідомість. Там і сповіщення про ракетну небезпеку, і спілкування з близькими, інформація з будь-якого куточку країни, і з кожного Telegram-каналу можна дізнатись абсолютно різну інформацію.

Не все те правда, що схоже на неї

Великим мінусом такого способу отримання інформації стало розповсюдження фейкових новин. Коли людина у паніці, аналітичне мислення зазвичай вимикається, отже під «соусом» війни можна нав’язати неправду, використовуючи тривожні повідомлення, і таким самим зібрати собі охоплення та підписників.

Саме такий підхід використовує Telegram-канал «Труха.Украина», який налічує більше 2 мільйонів підписників. Часто їхня інформація має сумнівні джерела, як от безіменні «військові спеціалісти», «депутат Верховної Ради» тощо. Або й взагалі не має жодних згадок про джерела, не кажучи вже про підтвердження.

Окрім подання неправдивих новин, часто у ньому можна побачити місця прильотів, які, як ми знаємо, не можна фотографувати і тим паче викладати, щоб не коригувати удар ворога.

У «Трусі» є також рубрика «Нам пишуть»: це збірка неперевірених новин, де їхні підписники надсилають невідомо звідки взяту інформацію, яку вони охоче публікують.

Ще до повномасштабного вторгення «Труха» була відома скандалами та недобросовісною інформацією. Ось до прикладу заява колишнього чоловіка голови Харківської ОДА, що причетні до «Трухи» люди намагались купити у нього компромат на дружину. І таких скандалів було чимало. А якщо розбиратись  детальніше, то можна дізнатися, що власником «Трухи» є Володимир Литвин, який був раніше судимий за розкрадання держкоштів у досить відомій «справі рюкзаків». «Труха» також має свої філії у різних містах України, однією з яких володіє Костянтин Жеваго, бізнес-партнер Медведчука, що зараз відпочиває в Монако на яхті із символом «Z».

Скрін із журналістського розслідування “Української правди”

Отже, щоб довіряти Telegram-каналам, варто переконатись чи не працюють вони на окупантів, чи подають достовірну інформацію. Перед тим, як підписатись, читати такі новини та ділитись ними з іншими, варто перевірити їх на правдивість. Як мінімум, подивитися, чи про цю ж новину написали бодай 3 перевірених джерела.

Де ж ті правдиві новини?

З початком повномасштабної війни в Telegram стало значно більше каналів якісних ЗМІ, представників влади, державних служб, які поширюють підтверджену інформацію. І роблять це досить оперативно, розуміючи бажання користувачів отримувати інформацію швидко та легко. До прикладу, Telegram-канал «Суспільного» має прапорець, що означає підтверджений статус каналу.

У «Суспільного» також існують філії у різних містах України і для кожної є окремий канал. У матеріалах медіа використовує власні фото/відео, а оскільки «Суспільне» є в білому списку українських ЗМІ, його можна позиціонувати як якісне, достовірне джерело інформації.

Зараз майже у кожного поважного ЗМІ є свій Telegram-канал, тому саме звідти ви можете черпати всю інформацію. Також є канали офіційних осіб України, як от Володимира Зеленського, Андрія Садового, Валерія Залужного тощо. Ну і звісно усіх державних служб: Національної поліції, ДСНС, Верховної Ради, Служби безпеки України і т.д.

Отже, перевіряймо прочитане, залишаймося свідомими українцями та мислимо аналітично – цим ми і відрізняємось від ворога.

Анна Проказюк, студентка факультету журналістики ЛНУ ім. І. Франка

Comments are closed.