Як популярні українські медіа висвітлюють тему екології під час війни

Олександра Литвин

Опубліковано: 08-02-2023

Розділи: Огляди, аналітика.

0

Після 24 лютого безліч тем в інформаційному просторі українців стали не на часі. Доволі швидко за звітами про дії військових на фронті та потребами української армії, за новинами про кількість знищеної російської техніки чи про кількість переданої нам зброї ховаються інші важливі теми, які не варто ігнорувати.

Існують питання, висвітлення яких справді може трохи почекати. Проте, відкладання у скриньку із написом “колись там глянемо та щось напишемо” важливих глобальних питань свідчить не про пріоритетність, а про недалекоглядність. Зокрема, коли йдеться про екологію.

Чому це важливо?

Повномасштабне вторгнення росії позначилось також значним впливом на навколишнє середовище. Адже які б емоції у нас не викликали цифри з кількістю російських втрат, нашій екосистемі завдано значної шкоди. Це і шкідливі викиди від зброї та техніки, і захоплення армією країни-агресора атомних електростанцій, і руйнування лісів та екосистем унаслідок бойових дій тощо.

Українські журналісти називають такі дії армії країни-агресора екоцидом, прирівнюючи їх до знищення значної кількості території Кувейту після підриву іракськими військовими нафтової свердловини країни в 1991 році. Після цього почалися наймасштабніші в історії пожежі, які не могли загасити повністю протягом 8 місяців.

Літаки США, що пролітають над нафтовими свердловинами Кувейту, які були підпалені  іракськими солдатами під час війни в Перській затоці, 1991 рік

Тому говорити про екоцид, який на рівні з усіма іншими злочинами активно здійснює росія, нагадувати українцям, що екосвідомість не має відходити на задній план (звісно, якщо ви перебуваєте у безпеці та маєте все необхідне), одне з багатьох завдань медіа у цей час.

Розгляньмо декілька прикладів, як українські медіа загальної тематики висвітлюють ці питання. Оскільки тема екології не є пріорітетною для більшості українських ЗМІ, то й окремої рубрики для неї у неспеціалізованих медіа зазвичай немає. Однак, ця тема все одно з’являється у провідних ЗМІ країни. Питання лише у тому наскільки якісно і регулярно.

Зокрема на “Суспільному” те, що стосується екології можна віднайти в розділі “Природа”. Перейшовши за посиланням, ви можете здогадатися, чому “Природа”, а не “Екологія”.

Перелік розділів на сайті мовника “Суспільне” (скірншот з сайту)

Цей розділ працює за стилем подачі довідника з майже щоденним оновленням інформації, де є новини та пояснення щодо всього, що стосується природи. Так, у цьому розділі є теми про захист навколишнього середовища. Зокрема, “Киян запрошують обговорити захист річок та озер столиці” чи “Навесні почнуть відновлювати ліс довкола Києва, пошкоджений через бойові дії”. Проте, більшість з них стосуються саме теми природи, а не екології. У матеріалах цього розділу можна побачити й матеріали на тему прогнозу погоди (буде мокрий сніг) чи про поповнення у зоопарку.

Однак розділ “Природа” на “Суспільному” має дві цікаві особливості. Перша з них –  більшість новин стосується саме міста Києва та його мешканців. А друга – тут є інформація про наслідки бойових дій для навколишнього середовища, зокрема повідомлення про заміновану місцевіть та розмінування. Також у розділі “Природа” публікують матеріали майже щодня.

Приклади новин на “Суспільному” в розділі “Природа”(скріншот з сайту)

Наступним мовником, що користується популярністю серед читачів, у нас буде Бабель. Найлегший спосіб знайти тут теми про екологію – ввести це слово в пошук, адже матеріали журналісти медіа ділять не за темами, а за жанрами («новини» та «тексти») й напрямками («користь», «подкасти» та «пекельце»). Та помітити, що новин на екологічну тематику в цьому медіа дуже мало. За 2022 рік їх було 2, а за 2021 — 4. І деякі з них були не повністю присвячені екології чи проблемам довкілля, а лише дотичні до неї. Наприклад, у матеріалі «Найближчі два тижні стануть вирішальними для вступу України в ЄС — іншого шансу може й не бути. Чи отримає Україна статус кандидата, що він дає і чому деякі країни проти? Відповіді на головні запитання” про екологію згадується лише раз. Як про одну з 30 сфер, де потрібні реформи та закони, аби доєднатися до ЄС.

Скріншот з рубриками на сайті “Бабелю”

Але пошук працює не досконало, тому якщо ввести інші теги, то можна зібрати більшу кількість матеріалів на цю тематику. Наприклад, після вводу слова “екологічний” вам висвітиться ще 5 матеріалів за 2022 рік та аж 17 за 2021. Помітна тенденція, що тема екології за торік у рази зменшилась, поступившись тематиці війни та політики загалом. А першою новиною на «тему екології» торік стала звістка про те, що чоловік жбурнув шматок торта в картину Мона Лізи, називаючи це екопротестом. Але жодного матеріалу про вплив повномасштабної війни  на екологію немає.

Наступним обраним ЗМІ став “The Village”, екологічна тематика в якому представлена помітно. У розділі “Люди та місто” доволі швидко можна знайти матеріал, у назві якого є слово “екологічно”. Зокрема інтерв’ю “Як святкувати Новий рік екологічно: розповідають люди з досвідом”, де респонденти поділилися порадами на доволі корисну тематику.

Як подають новини про екологію на “The Village” (скріншот з сайту)

Прослідкувати матеріали на екологічну тематику за рік за тегами доволі важко, адже система, за якою видаються матеріали дотичні до пошукового слова, розташовані не в хронологічному порядку, а змішано. Однак сама екотематика під час війни представлена доволі добре. Тут є матеріали про екозвички, які варто формувати вже нині, про те, скільки збитків зазнало українське довкілля за час повномасштабного вторгнення, та навіть про дельфінів, що гинуть біля берегів України через російські кораблі.

Також у “The Village” присутня екотематика, яка не має стосунку до війни в Україні. Є навіть окрема рубрика “Еко”, яка не поєднана з усіма матеріалами на цю тематику. Зокрема, про грінвошинг (про те, як деякі бренди вдають, що вони «еко») або як жити за принципом zero waste (без відходів).

Щодо “24 каналу”, то окремого розділу, присвяченого екологічній тематиці тут немає. Натомість екологічна тематика представлена тут доволі широко. Наприклад, тільки за місяць цього року ми маємо 39 матеріалів на тему екології чи дотичних до неї питань, з яких майже половина стосується тематики висвітлення екології під час повномасштабної війни.

Як поділені матеріали за рубриками на “24 каналі” (скріншот з сайту)

Зокрема, новина про те, що в росії після повномасштабного вторгнення захотіли зробити електромобіль під назвою “Буханка” або про те, чи потрібно мати офіційний дозвіл на використання генератора, де згадується й екологічний аспект придбання цього пристрою.

Останнім розглянемо ресурс «Українська правда». У цьому ЗМІ дуже зручний пошук за тегами, адже вам їх можна навіть і не вводити, тому що слова впорядковані за алфавітом. Також, відкривши весь перелік тем, які висвітлюють журналісти, можна помітити за розміром слів, які теми найбільш популярні. Серед них були «війна», «Верховна Рада», «Донбас», «росія» та інші. А от тег “екологія” був одним з найменших.

Приклади тем, які пропонує “Українська правда” (скріншот з сайту)

Серед усіх наведених вище ЗМІ УП найбільш активно пише про шкоду екоциду, який чине армія країни-агресора. Лише за початок цього року серед 10 новин на екологічну тематику 6 були присвячені саме цій темі. Це, наприклад, матеріали “Через обстріл Херсонського порту нафтопродукти витекли у Дніпро” або “Мільйон диких орхідей та вирій для птахів. Що війна робить із Кінбурнською косою”. Також висвітлюється світова екологічна тематика, наприклад, матеріали про озоновий шар та головні глобальні ризики.

Загалом, тема екології не є надто поширеною у популярних українських медіа. Це, звісно, не повноцінне дослідження, а радше побіжний огляд та узагальнення. Адже в Україні є також спеціалізовані видання, які за своєю специфікою приділяють значну увагу екології. Ми оглянули саме популярні медіа і, як бачимо, є серед них і такі, що мають окрему рубрику та значну кількість публікацій на екологічну тему в контексті війни.

Олександра Литвин, студентка факультету журналістики ЛНУ ім. І. Франка

Comments are closed.