У гонитві за ексклюзивом та оперативністю: як паблік «Труха.Украина» несвідомо підігрує російській пропаганді

Ярослав Погончук

Опубліковано: 07-03-2023

Розділи: За що критикують медіа?, Фальсифікація, містифікація.

0

Один із перших українських популярних телеграм-каналів, який розпочав автивно висвітлювати події в Україні – «Труха⚡️Украина». Пік популярності канал здобув саме після 24 лютого завдяки оперативному висвітленню воєнних подій, насамперед навколо Харкова. Завдяки тому, що підписники каналу надсилали власні відео та фото російського вторгнення, адміністратори отримали можливість інформувати про події швидше, ніж традиційні медіа та навіть інші телеграм-канали.

Завдяки масовому зворотному зв’язку із авдиторією, адміністратори каналу отримали можливість випереджати інші медіа щодо надання оперативної інформації. Це дало величезний приріст авдиторії, адже Харків виступав одним з ключових міст, яке хотіли захопити російські війська і був в центрі уваги.

Паблік налічує 2,7-мільйонну авдиторію, та неодноразово зазнавав критики через те, що публікував місця прильотів, де чітко видно місця влучення ракет.

Вочевидь, використовуючи фото та відеоматеріали з місць обстрілу «Труха⚡️Украина» намагався збільшити власну авдиторії, оскільки це найгостріший психоемоційний контент, який привертає увагу і викликає у людей негативні рефлексії.

Та водночас – все це пряма допомога ворогу, за яку канал критикують, а вони це називають «тупими правилами».

Проте це півбіди. Заглибившись у контекст інформаційної війни, бачимо, що телеграм-канал «Труха⚡️Украина» шляхом публікації неперевіреної інформації грає на руку російській пропаганді. Це ми виявили, зокрема дослідивши російський телеграм-канал «Война с фейками», що налічує понад 800 000 підписників, спеціалізується начебто на фактчекінгу щодо діяльності російської армії та всіляко намагається дискредитувати українське інформаційне поле. Саме тут знаходимо дописи, які розвіюють деякі з новин, що публікував «Труха⚡️Украина» у гонитві за унікальним контентом.

Приклад одної з новин, що зіграла на руку російській пропаганді –  публікація, яку було викладено 9.05.2022 «Ювелірна робота нашої артилерії по позиціям рашистів на Луганщині». Вже о 22:03, того ж дня в російському телеграм-каналі «Война с фейками» з’являється новина, яка спростовує те, що опубліковане відео із роботою української артилерії було зроблене після повномасштабного вторгнення. Після того як редакція «Труха⚡️Украина» зрозуміла, що опублікувала фейк, під описом до новини з’явилося доповнення, у якому ішлося про те, що відео було зроблене у 2014 році.

Інший приклад: новина за 18.04.2022 року «Кадри нічного прильоту під Харковом». Того ж дня новину було спростовано. Російським телеграм-канал виклав допис, у якому довів, що опубліковане відео було зроблене ще у 2016 році і на ньому аж ніяк не приліт під Харковом, а нічний бій на Донбасі.  Варто зазначити, що редакція «Труха⚡️Украина» жодним чином не відреагувала на те, що опублікувала фейк, тож новина залишилася в тому вигляді, в якому її опублікували без жодних редакційних правок.

Ще один приклад: новина за 20.05.2022 «Жорстокий розгін мітингу пожежників та медиків в Енергодарі». Як виявилося, ніякий це не мітинг в Енергодарі, а відео з протестів у Греції у 2021 році з накладеною звуковою доріжкою. Цим і скористався російський «Война с фейками», виклавши допис, у якому спростував цю новину та додав оригінал відео на YouTube, де ми бачимо, що відео справді було зроблене в Греції у 2021 році. Цього разу «Труха⚡️Украина» відредагувала новину й додала в описі інформацію, що це відео було знято в Греції і не має відношення до подій в Енергодарі.

Отже, бачимо, що телеграм-канал «Труха⚡️Украина» несвідомо допомагає російським медіа в інформаційній війні. Публікуючи відео без будь-якої перевірки, автори каналу дають добру поживу російським ресурсам, що спеціалізуються на дискредитації українського інформаційного поля.

Ярослав Погончук, студент факультету журналістики ЛНУ ім. І. Франка

Від редакції:

До нас звернулися із «Труха⚡️Украина», прокоментувавши публікацію таким чином:
“Загалом інформація у статті застаріла і давно не відповідає дійсності. На той момент ми не готові були до війни і не знали, як правильно вести стрічку. Наша команда працює над помилками, навчається і зараз, якщо ви читаєте “ТРУХУ”, можете спостерігати, що ситуація кардинально змінилася. До того ж ми організовуємо збори та активно допомагаємо ЗСУ від початку війни”.

Сергій Черпаков, PR-спеціаліст ТРУХА-Україна

На найбільш поширені звинувачення у бік ТРУХИ відповідає у великому інтерв’ю адміністратор «Трухи⚡️Украина» Максим Лавриненко, зокрема пояснюючи (з 1:00:10) хиби тг-каналу тим, що російські ботоферми свідомо надсилали їм багато фейкової інформації, яку часто було важко відрізнити від достовірної.

Comments are closed.