Медійний образ «приватних терористів» Кремля

Владислав Білозеров

Опубліковано: 15-03-2023

Розділи: Огляди, аналітика.

0

Назва «ПВК Вагнер» сьогодні часто звучить  у різних новинах про війну в Україні. Найбільше  назва цього терористичного угруповання почала з’являтись у медіа в другій половині 2022 року, під час активних бойових дій на Сході України, особливо довкола міста Бахмут. Різноманітні російські новинні ресурси акцентували увагу на тому, що саме «Вагнер» відіграє ключову роль у цих боях.

 Коротка історія «приватних терористів» Кремля

  • Створена у 2013 році «ПВК Вагнера» мала виконувати ключову роль у гібридних війнах РФ, коли введення регулярної армії не є можливим з ряду причин. Командувачем терористів було призначено колишнього командира ГРУ МО Росії Дмітрія Уткіна з позивним «Вагнер».
  • «ПВК» брало участь у багатьох конфліктах, зокрема у Російсько-українській війні (бої за Луганський аеропорт, битва за Дебальцеве), російській інтервенції в Сирію (бій під Хішамом), громадянському конфлікті в Судані, бойових діях у Лівії.
  • Фактичним головою терористів є Євгєній Пригожин, якого називають «шеф-кухарем» Путіна. Саме Пригожин є хазяїном «кремлеботів» з штабом у Ольгіно. До 2022 року він відмовчувався щодо своєї ролі в цих структурах (навіть позивався проти «Еха Москви», які назвали його хазяїном «ПВК»), але згодом підтвердив своє шефство над ними.
  • Медійно «ПВК Вагнера» не є найактивнішою групою, що і не дивно, зважаючи на кількість підтверджених фактів воєнних злочинів та злочинів проти людяності. Попри це існує кілька пов’язаних із ними телеграм-каналів, таких як «GREY ZONE» та «WAGNER GROUP». Вони займаються розповсюдженням пропагандистських матеріалів про групу та вербуванням найманців.

«Вагнери» в російській пропаганді

Попри таку скромну медійну активність, російська пропаганда активно поширює образ цих терористів у своїх ЗМІ. До 2022 року російські офіційні канали майже не згадували цю організацію, окрім як у цитуваннях російських дипломатів.

Проте вже в серпні 2022 року кремлівська пропаганда (з різницею в кілька днів) починає активно брати інтерв’ю у «вагнерівців» та робити про них публікації: 12 серпня «RT» випускає матеріал із заголовком «Уже сама назва вселяла у ворогів жах»: як «група Вагнера» звільнює ДНР». Звісно, весь матеріал просякнутий щирою любов’ю та захопленням терористами (хоч посилання на центри вербування не додали). 21 серпня «РИА Новости» починає брати регулярні коментарі у «бійців групи «Вагнер», які розповідають про ситуацію на фронті. До них приєднуються й інші російські ЗМІ, які саме з кінця серпня починають поширювати матеріали з «вагнерівцями», відзначаючи їхню важливу роль у вторгненні.

Очевидно, що кремлівські медіа намагаються розбудувати позитивний образ «ПВК». Саме тому у жодному матеріалі про них немає згадок про злочини чи бодай поразки так званих «музикантів». Ба більше, навіть коли «Вагнер» почав набирати у свої ряди  російських ув’язнених, потужні російські медіа (такі як «РИА Новости») робили сюжети про цей факт лише  у позитивному контексті. Так, у одному з таких відеороликів «колишні ув’язнені, бійці групи «Вагнер», що стали добровольцями в спецоперації, вдячні за можливість змінити своє життя». Отже, навіть кампанія з ув’язненими активно рекламується у державних російських ЗМІ.

Що про «Вагнера» каже світ

Найбільші світові медіа, серед яких «Al Jazeera», «BBC», «CNN» та  «New York Times» також робили матеріали про «ПВК Вагнера». Проте, вони давали своїм читачам картину в рази детальнішу та правдоподібнішу, аніж це робила російська пропаганда.

Так «Al Jazeera» 10 серпня 2022 року випустила велике інтерв’ю з колишніми найманцями організації «Вагнер». У ньому йдеться про створення та подальшу участь формування у конфліктах, описано вербування бійців. У матеріалі наголошують, що саме це угрупування найманців (офіційно «Вагнер» було визнано терористичною організацією пізніше), воює, насамперед, за  гроші. Також у тексті розповідається про воєнні злочини «вагнерівців». У своїх попередніх публікаціях про російських найманців в Африці, «Al Jazeera» назвала їх цілі: «сприяння глобальним амбіціям Владіміра Путіна та підрив демократії».

«BBC» у матеріалах про ПВК також наголошує на тому, що вагнерівці  є найманцями (що, до речі, офіційно заборонено в РФ), їх організація  пов’язана з російським керівництвом, а також активно скоює воєнні злочини. У 2021році медіа присвятило ціле розслідування злочинам росіян у Лівії.

«СNN» у своїх матеріалах про організацію «Вагнер» (в більшості вони пов’язані з їхньою діяльністю в Африці) розповідають про участь Пригожина у керівництві організацією та про його зв’язки з Путіним. Видання звертає увагу читача на те, що ця організація –це найманці, які активно порушують права людини.

Видання «New York Times» у своєму матеріалі-поясненні також подало досить повну картину про «ПВК Вагнера». Там розповідають, що найманці- «вагнерівці»  скоювали різноманітні воєнні злочини та злочини проти людяності, що вони пов’язані з Пригожиним та російською верхівкою. Також (у контексті того, що цей матеріал був створений після початку повномасштабного російського вторгнення в Україну) наголошується, що формування було задіяне в захопленні Криму в 2014 році.

З цих матеріалів можна зробити певні висновки та прослідкувати спільні риси. Так, російські державні ЗМІ активно вибудовують образ «героїчних бійців», які борються заради «перемоги над нацизмом». Жодних згадок ані про те, що це – найманці, ані про скоєні злочини, ані про зв’язок із Кремлем. У той самий час міжнародні видання акцентують  на природі угруповання, на різноманітних злочинах, які скоювало формування, та на тісному зв’язку з Путіним.

Владислав Білозеров, магістрант факультету журналістики ЛНУ ім. І.Франка

Comments are closed.