Інформаційна гігієна: як відрізнити медика від афериста в Instagram
Єлизавета Петрій
Опубліковано: 10-08-2023
Розділи: Огляди, аналітика.
0
Раніше наші бабусі зберігали вирізки народних рецептів з газет, пізніше ми стали шукати інформацію в Google, а зараз самі лікарі пишуть дописи про кожне захворювання в Instagram. Проте не все так добре, як здається. Люди схильні довіряти неперевіреній інформації, якщо це пише медик. Власне тому з’явилося чимало шахраїв, які наживаються на проблемах своєї аудиторії, видаючи себе за спеціалістів у галузі здоров’я. То як не потрапити на гачок?
По-перше, варто навчитися відрізняти доказову медицину від недоказової. Зокрема Медичний центр «Турбота про вас» окреслює відмінності так: «Висновки, до яких приходять в рамках доказової медицини, засновані на наукових доказах, тому вони є більш вірогідними і прозорими. У недоказовій медицині висновки здебільшого формуються на основі особистого досвіду, віри, традицій, або неперевірених заяв». Також у доказовій медицині процедури та лікування проходять широке дослідження й тестування для визначення їхньої безпеки, чого не скажеш про недоказову. Щодо ефективності лікування, то доказова медицина знову має значну перевагу через вищу ймовірність успіху, аніж недоказова, яка не завжди ґрунтується на науково перевірених методах.
По-друге, знаючи попередню інформацію, ми можемо починати шукати лікарів у Instagram за ключовими словами «доказовий лікар» або «доказова медицина». Щоправда, цю фішку також використовують деякі аферисти задля приваблення читачів, але їх легко перевірити за їхніми ж дописами, порівнюючи з дописами доказових лікарів. Насамперед, у лікарів доказової медицини буде схожа за рівнем обґрунтування інформація, адже вони спираються на загальновизнані досліди та протоколи.
Також непогано, якщо у дописі чи закріпленій історії ми зможемо побачити диплом про вищу медичну освіту. Навіть якщо немає, варто не соромитись спитати напряму, адже від цього залежить ваше здоров’я.
До того ж в Instagram є спільноти доказових лікарів, які безплатно займаються просвітницькою діяльністю людей, тому найкращий спосіб уникнути пройдисвіта – зайнятися своєю самоосвітою.
По-третє, якщо нічого із цього у профілі «медичного експерта» ви не бачите, то до такої експертності варто ставитись зі скепсисом. Але для впевненості варто звернути увагу на такі речі.
“Експерти недоказової медицини” відрізняються від лікарів тим, що:
– показують тільки свої сертифікати з пройдених курсів, а на запитання про вищу медичну освіту блокують чи агресивно відповідають;
– продають сумнівні послуги для інших людей (наприклад лікування голками, курс кето-дієти);
– радять пити ліки чи БАДи без діагнозів та консультацій з лікарем;
– надають спотворену інформацію (щодо захворювань, ефективності лікування тощо);
– призначають непотрібні аналізи (наприклад ті, результат яких є й так очевидним при наявних скаргах);
- Інформація від доказового лікаря-ендокринолога.
– наголошують, що важливо пройти дослідження у конкретній приватній клініці/здати аналізи у конкретній лабораторії/купити ліки у конкретній аптеці (є вірогідність, що грошовий відсоток отримає аферист);
– виписують «фуфломіцини» (лікарські засоби, що не мають доведеної ефективності та безпечності), ліки-плацебо.
- Інформація від доказового лікаря-психіатра.
Варто наголосити, що наявність диплому про вищу медичну освіту ще не гарантує, що лікар дотримується доказової медицини, він може робити всі ті вище зазначені дії задля свого збагачення.
Отже, гортаючи дописи на медичну тему в Instagram, варто насамперед розуміти різницю між доказовим/недоказовим лікуванням пацієнтів, а також звертати увагу на типові ознаки псевдоекспертів з медицини. Ну і звісно ж, не забувати очевидну істину, що самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я, тож читати для загального розвитку дописи в Instagram корисно, а от звертатися щодо конкретних захворювань варто виключно до лікарів.
Єлизавета Петрій, студентка факультету журналістики ЛНУ ім. І. Франка