«Диво для схуднення»: що криється за яскравим медіаобразом популярного лікарського препарату Ozempic
Єлизавета Петрій
Опубліковано: 30-08-2023
Розділи: Огляди, аналітика.
0
Медіаобраз, побудований за принципом картинки «було – стало», здавна вважався одним із найпопулярніших у рекламі препаратів для схуднення. Останнім часом дедалі більше в інтернеті можна побачити фото американських зірок, які дивують фанатів своїм схудлим тілом, хоча до цього протягом декількох років мали надлишкову вагу. Деякі з них відверто кажуть, що вводили ін’єкцію Ozempic – засіб проти діабету другого типу – заради бажаного вигляду. Тож чи варто використовувати ліки, що мають такий привабливий медіаімідж? Пропонуємо огляд українських медіа, які писали про цей «чудо-препарат».
Спершу передісторія: американський комік та ведучий Джиммі Кіммел на церемонії вручення премії «Оскар» 2023 року пожартував про чудовий вигляд присутніх через приймання Ozempic. Голлівудські зірки неабияк вподобали ці ліки, бо від них зменшувалася вага за досить короткий період. Згодом препарат почали радити інфлюенсери та блогери в інтернеті, через що з’явився глобальний дефіцит в аптеках і різке підвищення цін.
Інформаційне агентство «Главком», посилаючись на матеріал видання The Cut, повідомили, що можливо саме цей засіб став причиною схуднення на сім кілограмів Кім Кардаш’ян, щоб одягнути сукню Мерилін Монро на Met Gala. А також це допомогло позбутися зайвої ваги засновнику Tesla та SpaceX Ілону Маску після критики його зовнішності. У своєму Twitter-акаунті він так і написав: «Голодування + Ozempic/Wegovy + немає смачної їжі біля мене».
Як зазначає медіа, деякі публічні особистості так само зізналися, що вони приймали цей препарат. Наприклад, Челсі Хендлер вживала один з аналогів, доки не дізналася про наслідки, а телеведуча Меган Маккейн розповіла як її намагалися змусити це використовувати задля худої форми: «Мені сказали, що всі так роблять. Навіть пропонували дістати ліки на чорному ринку, а хтось мав зайві дози вдома».
То що це за «чудодійний» засіб? Незалежний інформаційний ресурс Ліга.Life надали таке пояснення:
«Ozempic (Novo Nordisk) – рецептурний препарат у вигляді ін’єкції для лікування діабету другого типу дорослих, схвалений FDA (Управлінням з продовольства і медикаментів США)».
У тексті наголошують, що цей препарат не зареєстрований в країні, тому українські лікарі не можуть виписувати його. Проте, з огляду на значну популярність, однаково існують неофіційні шляхи отримання цих ліків, через що люди використовують його не за призначенням. Зазначається, що дієва речовина семаглутид в Ozempic впливає на центр голоду та насичення мозку, сповільняє перехід їжі зі шлунку в кишківник, а це зі свого боку покращує чутливість організму до інсуліну та подовжує відчуття насичення. Як результат – людина менше їсть за день і збільшує проміжки часу між прийомами їжі, що позитивно впливає на зниження рівня цукру в крові, а це безпосередньо сприяє втраті ваги.
Які можливі побічні ефекти? Журнал Vogue перелічує такі: нудота, закрепи, діарея, запалення підшлункової залози, діабетична ретинопатія, проблема з нирками, жовчним міхуром і алергічні реакції. Ozempic не рекомендують вагітним, жінкам, які годують груддю, а також тим, хто має особисту або сімейну історію медулярної карциноми щитоподібної залози або множинних ендокринних пухлин.
З якими наслідками може зіштовхнутися людина, яка приймає цей препарат виключно задля худої фігури? Науково-популярне українське медіа Куншт звернулися до ендокринолога Анастасії Галецької з цим запитанням. Лікар пояснила, що використовуючи Ozempic, здорова людина, скоріше за все, зіткнеться з побічними ефектами (сонливість, блювання, слабкість, порушення роботи шлунково-кишкового тракту), так і може з часом заробити гострий панкреатит, а в деяких випадках – рак щитоподібної залози. Ендокринолог наголошує, що такі побічні ефекти можуть виникати також у пацієнтів із цукровим діабетом другого типу, проте у їхньому випадку користь перевищує ризики. Саме тому варто звертатися до лікаря, адже тільки він може призначити ліки за потребами, зважаючи на всі переваги та недоліки.
Приємно бачити, що пишучи на таку серйозну тему, українські медіа зосереджені на різнобічному висвітленні новомодних препаратів, а не фокусуються лише на приголомшливих результатах схуднення зірок, що спонукало би пересічних людей скористатися таким методом. Прочитавши такі матеріали, українці б вже мали добре подумати, чи варто експериментувати з собою тільки задля омріяних кілограмів на вагах.
Єлизавета Петрій, студентка факультету журналістики ЛНУ ім. І. Франка