Вангуємо: мольфари, ворожки, тарологи та нумерологи у медіапросторі

Марина Тимченко

Опубліковано: 11-10-2023

Розділи: Огляди, аналітика.

0

Всі ми родом з дитинства, всі ми зростали на казках, легендах або на бабусиних дивовижних розповідях. Віра в фантастичне зберігається з нами все життя. Нам хочеться вірити, що наприклад кава може розповісти про майбутнє, що щаслива семірка допоможе в здобутті освіти, що павук у куточку  – то обов’язково до грошей.  

Раніше, щоб поворожити треба було ще знайти цих знавців всього, зараз вони самі вас знайдуть із допомогою медіапростору. Сучасні провидці мають власні сторінки Instagram, Facebook,  створюють канали на YouTubчику. Їх можна побачити у прямих етерах  на телебаченні  як  гостів та експертів. І все б це нічого, якби вони були присутні в інформаційному просторі  як розважальний контент, але ні, попит народжує пропозицію, а найактуальніше питання – “Коли закінчиться війна?” – відкрило двері різноманітним віщунам.

Із початком повномасштабного вторгнення магічні прогнози майбутнього для багатьох українців були своєрідним заспокійливим. І це зрозуміло, всі ми маємо різни психологічні особливості і комусь прогнози «війна закінчиться вже завтра» можуть дійсно допомогти на певний час.

То коли ж закінчиться війна?

На YouTube каналі «Мій Світ» війна закінчується з регулярною частотою. Це і “травень 2023”, і “від чотирьох тижнів до чотирьох років”, а то й взагалі “Путін готується до вічної війни”.

Сам канал можна сказати мрія «Святої Інквізиції», зібрав всіх кого завгодно, від звичайних астрологів до екзотичних шаманів, та й підписників має чимало – 597.000. Придивившись уважно до головної сторінки, все стає більш менш зрозуміло. Як то кажуть, бізнес і нічого особистого. Посилання на Instagram-сторінку, де можна придбати магічні кристали в ексклюзивних золотих виробах.

Або поглянемо на «8 канал» – колишній телеканал «PRO ВСЕ», який з листопада 2017 року перекочував на YouTube.

Чім відрізняється від попереднього? Та майже нічим: гості ті самі, з маленькою різницею, що магічний  “бомонд” розбавлений невеликою кількістю інформації з офіційних джерел.

Ще одне питання – “Коли помре Путін?”, яке обов’язково зверне на себе увагу.

«Факти» щоденна інформаційно-аналітична програма на телеканалі ICTV, яка має п’ять розширених випусків протягом доби. Вперше програма вийшла 18 вересня 2000 року й у вересні 2020 року відсвяткувала свій двадцятирічний ювілей. (Вікіпедія).

У сюжеті «Ранку у Великому місті» Макс Гордєєв розповів, що всесвіт чомусь хоче, щоб ця людина була жива. Можливо саме через таку відповідь відео за участю мольфара та таролога набрало якихось 10000 переглядів за п’ять місяців, у порівнянні з УНІАН де відповідь від екстрасенса Романа Шептицького на це питання налічує 190616 переглядів. Та й зрозуміло, адже пане Романе поховав «царя московії» і стверджує що його нема серед живих вже більше ніж вісім років. Також зі слів шановного екстрасенса нам показують двійників (чи трійників). Коли вони помруть Шептицький чомусь не знає.

Повертаючись до початку, підсумуємо: так, всі ми з дитинства, всі хочемо вірити в якесь диво, але коли наші бажання використовують задля просування власного бізнесу, для збільшення переглядів чи вважаючи, що саме це зараз потрібно суспільству, то диво стає перешкодою. Регулярний перегляд такого контенту може сприяти зростанню віри в теорію змов, в те, що хтось вже все вирішив, що від людини як одиниці суспільства нічого не залежить, і навіть що у країни така карма. Такий контент знецінює логічне мислення, критичні погляди. Адже навіщо думати коли чергова «Ванга» все повідала та підкріпила свої слова ретроградним Меркурієм чи картою Диявола.

Марина Тимченко, магістрантка факультету журналістики ЛНУ ім. І. Франка

Comments are closed.