Як розповідати про історію: розбираємо на прикладі Ярослава Грицака
Марія Ковба
Опубліковано: 12-11-2023
Розділи: Огляди, аналітика.
0
З початком повномасштабного вторгнення тема історії України отримала свою пальму першості. Українці відчутно більше зацікавились не лише вивченням рідної мови, а й історії України. Ми почали розуміти, що історичні паралелі допомагають нам краще осмислити час, в якому ми живемо. Саме тому викладачі та історики почали відігравати важливу роль у формуванні нашої громадської думки щодо тих, чи інших історичних подій. Один із прикладів такого впливового лідера думок є історик Ярослав Грицак. Його діяльність ілюструє, як здавалось би не інфлюенсери у традиційному розумінні цього слова можуть спонукати до вивчення забутих закутків історії України.
Ярослав Грицак та “російський маятник”
Одним із ключових аспектів впливу Ярослава Грицака є його здатність переказувати історію в доступній формі, а також ставити громадськості неординарні питання, розпочинати поверхневі дискусії та проводити влучні паралелі. Одним із таких прикладів є теорія про “російський маятник”, яка полягає в тому, що Росія час до часу пробувала проводити реформи, але щоразу після короткого періоду реформ наставав довгий і жорсткий період контрреформ – із репресіями проти опозиції та воєнною агресією проти близьких і далеких сусідів. Таких коливань було нараховано 12. Цей концепт не був придуманий Ярославом Грицак, однак саме він виводить це поняття на широкий загал, ставлячи питання, хто зупинить цей маятник. Згодом сам дає відповідь на це питання та стверджує, що українцям, схоже, таки вдається зупинити цей маятник.
Де можна дізнатись більше про історію України від Ярослава Грицака?
Сьогодні пріоритетний не лише меседж, який лідер думок намагається донести, а й канал, через який проходить комунікація. Сучасний світ створив чималий арсенал інструментів, які можна використовувати для охоплення ширшої аудиторії. Розглянемо їх знову ж таки на прикладі Ярослава Грицака.
1. Подкасти Ярослава Грицака та The Ukrainians. Разом вони створили 19 подкастів під назвами “Музика з історіями” та “Відповідь про війну”. До повномасштабного вторгнення подкасти були здебільшого на тему Різдва та різдвяної музики. Сьогодні Ярослав Грицак говорить у контексті війни, дає відповіді на питання щодо війни та навіть розповідає про пісні війни та перемоги. Записування подкастів допомагає залучити більш різноманітну аудиторію. Видання Forbes Books повідомляє, що у 2022 році 50% опитаних слухачів віком 12-34 роки повідомили, що слухали подкасти протягом останніх 30 днів.
2. Особистий блог у Facebook. У цьому блозі Ярослав Грицак публікує анонси своїх книг чи інтервʼю або ж популяризує інформацію з подій, що вже відбулись. Варто зазначити, що на Facebook за Ярославом Грицаком стежать 10 тисяч людей, а також можемо спостерігати значну активність під дописами (кілька сотень, а той й тисяч вподобань під дописами).
3. Інтервʼю засобам масової комунікації. Сьогодні можна знайти десятки, якщо не сотні, інтервʼю з Ярославом Грицаком. Його здебільшого запитують складні та глибокі питання історичного характеру, уникаючи поверхневих. Нещодавнє інтервʼю Українській правді за місяць зібрало більше ніж 300 тисяч переглядів.
4. Онлайн-курс. Це чи не єдиний платний канал комунікації. Ярослав Грицак у період повномасштабного вторгнення створив крус під назвою “Україна і світ: (не)формальний погляд на історію. Курс Ярослава Грицака”. Курс відеолекцій можна пройти на платформі UCU Online.
5. Книги. Традиційний канал поширення інформації та формування громадської думки, однак не менш важливий. На початку березня Всеукраїнський рейтинг «Книжка року-2022» оголосив переможців конкурсу, у якому книга Ярослава Грицака «Подолати минуле: глобальна історія України» посіла друге місце в категорії «Минувшина». Саме це видання нерідко можна зустріти в рейтингах топ книжок з історії України, які має прочитати кожен українець.
Сьогодні існує чимало інструментів для вивчення як української мови, так і історії України. Платформи соціальних мереж, онлайн-курси, подкасти, книги, які можна читати не лише в паперовому форматі, а й в електронному, навіть аудіо-книги значно допомагають нам у цьому процесі.
Ярослав Грицак активно використовує новітні технології для навчання. Він регулярно бере участь в українському медійному просторі, що свідчить про значний вплив його поглядів.
Марія Ковба, магістрантка факультету журналістики ЛНУ ім. І.Франка