Світ кіно в об’єктиві: подорож українськими кінокритичними ресурсами
Роксолана Вовк
Опубліковано: 17-11-2023
Розділи: Огляди, аналітика.
0
Мистецтво невід’ємна частина нашого світу, яке супроводжує нас як у спокійних, так і в складних періодах життя. Воно сприяє кращому розумінню себе, навколишнього середовища та надає можливість хоча б на мить відволіктися від проблем, що нас оточують.
Кіно завжди було важливим аспектом сучасної культури. Цей мистецький жанр є джерелом розваги, навчання, роздумів та розвитку. А кінокритика – важливим компонентом кінематографічного світу, оскільки вона допомагає глядачам зрозуміти, оцінити та відчути фільми на новому рівні.
Безсумнівно, кожен глядач, після перегляду стрічки, може помітити, що він відчуває бажання розгорнути глибокий сенс, який намагалися втілити автори, або перевірити, наскільки успішно вдалося розкрити задум режисера. Іноді, коли фільм спричиняє потужне захоплення, виникає бажання подовжити магію, провести ще трохи часу з його героями, не чекаючи довгих років на продовження. Чи, можливо, задовольнити свою цікавість, розглянувши більше інформації про процес створення нової кінорозробки.
Тож пропонуємо добірку кінокритичних ресурсів, на які варто звернути увагу.
MovieGram
Це професійне спеціалізоване інтернет-видання з авторськими дослідженнями візуального мистецтва: кіно, серіалів, відеоарту.
На сайті можна знайти рубрики з рецензіями на фільми, огляд різних кіноперсон, інтерв’ю, дайджест підбірки, тематичні підбірки, історію створення старого українського кіно і окремою рубрикою нове українське. Загалом сайт охоплює величезну сітку тем, де кожен кінолюбитель може знайти щось своє.
Рубрика з іронічною назвою “як це дивитися” пояснить нам фільм і що закладав режисер у незрозумілу на перший погляд стрічку. Часто це щось авангардне, що варто сприймати як картину, яка відображає погляд режисера на світ.
У своїй сторінці в інстаграм висвітлюють новини у світі фільмів і цікаві факти наприклад Неочікувані згадки пов’язані з Україною у фільмах Берлінале-2023
Нерідко можна зустріти і досить специфічну кінокритику, як от: українські фільми, які б краще ніколи не висували на “Оскар”
А ще медіа активно веде телеграм канал, де публікує новини у сфері кіно та цікаві підбірки з тим, що можна подивитися.
Суспільне культура
Це медіа активно підтримує сферу культури України в різні способи.
Саме про кіно Суспільне має окрему рубрику в новинному форматі.
Пропонуємо також до перегляду два ютуб-канали з кінокритикою
Загін кіноманів
Канал Загін Кіноманів має рубрики в стилі топ 5, топ 10. Особлива увага виділена рубриці: Україна в кіно, де можна дізнайтесь як показують Україну та українців у різних культурах та сферах діяльності.
Також у нашому культурному контексті, з початком війни, виділяється очевидна тенденція, яка залишається актуальною і досі: спроби зробити наших видатних особистостей більш привабливими та захоплюючими. І незалежно від шляху, обраного для досягнення цієї мети, завжди виникає потреба в протистоянні старим непривабливим і нудним образам. Чим і займається автор каналу.
Віталій Гордієнко, автор YouTube каналу, створив велике відео не тільки про те, чому варто подивитись цей шедевр Параджанова, але й про те, чому українське кіно має глибокі корені, самобутню серйозну історію і чому його варто дивитись, вивчати, пам’ятати. І, звісно, що і як показав режисер та його команда в межах цієї картини.
Канал простими словами для особливих людей має на меті залучити більше українців до пізнання нашої багатогранної культури.
Geek Journal
Geek Journal це огляди українських та світових фільмів, актуальні новини зі всього світу
Якихось 4 роки тому хлопець Олексій із Запоріжжя разом з дівчиною Юліаною “по приколу” зняли відео. У них тоді не було мети ставати популярними YouTube-блогерами, фінансової мети також не переслідували. Хлопцю та дівчині просто було цікаво, що з цього вийде. Так і народився популярний тепер український YouTube-канал “Geek Journal” (в перекладі – “записки задрота”) з оглядами світових та українських фільмів у смішній та водночас нестандартній подачі. Олексій, відомий на YouTube як Тайлер Андерсон, є обличчям каналу, а Юліана монтує, оформлює та іноді виконує роль режисера. На відміну від більшості блогерів, Тайлер Андерсон не слідкує за трендами і не задається питанням, хто його аудиторія – він просто робить свою роботу, а глядачам це подобається.
Звучить як чудова можливість для кінолюбителів! Канал може бути відмінним ресурсом для пошуку цікавого кіно для вечірнього перегляду. Тут ви знайдете огляди різних фільмів, рекомендації щодо жанрів, років випуску та відгуки щодо якості фільмів. На каналі є списки найкращих фільмів певного жанру, тематики або рекомендації для тих, хто шукає щось нове та цікаве для перегляду.
Щотижневик Vertigo
У тижневому огляді від медіа Vertigo, яке спеціалізується на кіно та коміксах, ви знайдете найсвіжіші новини зі світу кінематографу. Якщо вас цікавлять найголовніші події у світі кіно, то цей подкаст надасть вам усю необхідну інформацію. У понад десятках випусків ведучі регулярно обговорюють також українські кіноновинки.
Якщо ви бажаєте краще зрозуміти українську кіноіндустрію, то варто звернути увагу на другий сезон подкасту Vertigo Filmspotting: про кіно та процес його виробництва від Radio Podal та Vertigo, який був запущений ще в 2020 році. Ця програма допоможе вам розібратися в особливостях української кінематографії.
Варто зазначити, що Vertigo продовжує розширювати свій асортимент подкастів для кіноманів, і якщо вам сподобалися попередні два проєкти, то варто звернути увагу на їхні інші програми, такі як “Опівнічний сеанс” та “Рекапери.”
Стоп! Знято!
Цей подкаст присвячений кінематографу та іншим аспектам мистецтва, пов’язаного з кіно. Ведучі глибоко розкривають процес створення фільмів, розмірковуючи над тим, як і чому все працює у кіно. Важливо відзначити, що вони не забувають про українську кіноіндустрію, і розглядають українські стрічки. Якщо ви є справжнім кіноманом і любите глибокий кінематограф, то цей подкаст саме для вас. Деякі з епізодів подкасту можуть тривати більше години, що дозволяє вам заглибитися у світ кіно ще більше.
До того ж, студія “Стоп! Знято!” нещодавно розпочала ще три цікавих проєкти, присвячені світовому кіно: “Татова касета”, “Подкаст ім. Джей Джона Джеймсона” та “А книга краще”.
Роксолана Вовк, студентка факультету журналістики ЛНУ ім. І. Франка