Живопис під прицілом: зарубіжні медіа про російські атаки проти українських музеїв
Дарина Чепель
Опубліковано: 28-11-2023
Розділи: Огляди, аналітика.
0
Після повномасштабного вторгнення росії в Україну багато зразків вітчизняного мистецтва зазнали пошкодження або повного знищення. Ворожі ракети не шкодують нікого і нічого, а росія продовжує дбати про історичну амнезію колонізованих країн.
Одним з найгучніших прикладів такого вандалізму стало влучання ворожого снаряду в музей, де зберігались роботи Марії Примаченко, відомої української художниці. На щастя, 14 картин вдалося врятувати, а саме завдяки охоронцю краєзнавчого музею – Анатолію Харитоненко.
Ця новина сколихнула і шокувала багатьох партнерів України, оскільки роботи Примаченко високо оцінювали відомі художники, такі як Пікассо й Шагал. Багато її картин зачаровували людей з різних куточків планети своєю наївністю, але разом з тим наявністю прихованого сенсу.
CNN у свої статті «Russian forces almost destroyed this Ukrainian artist’s work. Now it’s becoming a global symbol of peace» досить ґрунтовно описали випадок влучання російської ракети в музей, процитувавши слова Анастасії Гнатюк, внучки відомої художниці, яка доклала зусиль, щоб картини наразі перебували в безпеці, проте точне місце розташування вона не розголошує, додає CNN.
Також до матеріалу додали висловлювання Міжнародної ради музеїв, яка закликала цивільне населення за можливості захищати колекції та музеї, що викликало обурення в багатьох українців, адже найліпший захист від знищення — припинення війни шляхом перемоги України, до чого рада могла долучитися саме засудженням дій росії, а не банальними порадами для українців.
Одним з найжорстокіших злочинів з боку російської федерації став підрив Каховської ГЕС. Ранок 6 червня українці запам’ятають назавжди, оскільки катастрофа забрала десятки людських життів, зруйнувала сотні тисяч помешкань та завдала неабиякої шкоди екології.
До акту руйнування культурного надбання України можна зарахувати й затоплення будинку художниці Поліни Райко в Олешках, який і був головним витвором її мистецтва.
The Guardian у своїй статті “‘Masterpiece’ house is latest victim of Putin’s war on Ukrainian heritage” пише: “цей будинок прикрашений зображеннями, натхненними багатим природним життям”.
Разом з тим видання зауважує про умисне знищення музею Примаченко, оскільки роботи двох художниць мають однаковий жанр в мистецтві і постраждали від війни росії проти України. The Guardian в своїй роботі зробили ґрунтовне висвітлення проблеми та надали цілком правдиву інформацію стосовно історії створення українських витворів мистецтва.
Не так давно стався приліт поряд із Художнім музеєм в Одесі, внаслідок чого було пошкоджено сам музей та низку будівель поруч.
The New York Times у статті “Five Wounded as Russian Missiles Strike Odesa, Damaging an Art Museum” повідомляє, що атака російськими дронами була здійснена через день після того, як Україна пошкодила російський військово-морський корабель під час авіаудару по Криму. Це вже не перше твердження цього американського ЗМІ, де в контексті хронології подій розповідається про те, як Україна завдає удару по військовим цілям рф, а та натомість відповідає ударами по українських мирних містах.
Reuters також випустили статтю на тему влучання російської ракети у музей: “Russian air strikes wound eight in Odesa, damage museum, port, Ukrainian officials say”, де більш детально розповідають про перебіг подій та наслідки, зазначаючи, що музей налічував близько 10 000 творів мистецтва російських та українських художників.
Ця війна забирає сотні тисяч життів, руйнує будь-які плани на майбутнє та вдається до крайніх методів аби стерти з памʼяті нашу національну ідентичність та викреслити будь-які докази її існування. Авторитетні зарубіжні медіа, як от CNN, The Guardian, The New York Times, Reuters досить об’єктивно висвітлюють російські злочини проти українських музеїв, заразом знайомлячи свою аудиторію із українським мистецтвом.
Дарина Чепель, студентка факультету журналістики ЛНУ ім. І. Франка