(Не) плагіат: програми й поради для перевірки текстів

Анна Мурашева

Опубліковано: 29-01-2024

Розділи: Огляди, аналітика.

0

В умовах сучасності плагіат став невіддільним товаришем інтелектуальної власності. Завдяки масивному технічному розвитку у нас значно спростився доступ до різного рівня інформації та інтелектуальної діяльності, що й породило зріст копіювання та фальсифікації робіт. Часто журналісти нехтують законами, запозичуючи чужі матеріали та ігноруючи авторське право.

Плагіат — одна з найактуальніших проблем журналістики. Сьогодні для вдалого просування своїх робіт та отримання в майбутньому доброго відгуку, потрібні цікаві, добре досліджені, і найголовніше, унікальні матеріали.

Коли виникає потреба впевнитися в оригінальності текстів, є можливість використовувати спеціальні онлайн-платформи або програми. Вони можуть бути як платними, так і безкоштовними, та дозволяють перевіряти документи в різних форматах, написані різними мовами. У цьому матеріали запропоновано найзручніші антиплагіатні сервіси, які стануть корисними для перевірки текстів українською мовою.

Веб-браузер

У разі виникнення потреби перевірити оригінальність великої за обсягом праці, краще використовувати спеціальні онлайн-платформи або програми. Проте, коли потрібно визначити оригінальність речення чи абзацу, або ж дізнатися, звідки маленький за обсягом матеріал було запозичено, зручною стане перевірка за допомогою веб-браузера.

Для цього способу достатньо лише ввести обраний текст в рядок уведення, після чого браузер запропонує кілька посилань, де цей текст міг бути вживаний. Якщо ж матеріал оригінальний, то побачимо, що не знайдено жодного результату зі схожим вмістом.

Check plagiarism

Це безплатний онлайн-сервіс для перевірки плагіату, який дає змогу дізнатись кількість відсотків унікальності будь-якого тексту, або ж дізнатися джерела, де буде виявлений плагіат.

Для цього потрібно скопіювати та вставити потрібний текст у поле для нього, і за лічені хвилини отримати у відсотковому співвідношенні кількість запозиченого матеріалу з ресурсів, які є ймовірними джерелами. Перевагами є також можливість завантажити кілька файлів на паралельну перевірку, або ж скористатися автоматичним перерахунком відсотків у реальному часі при коригуванні матеріалу.

 

Grammarly

Ця онлайн-платформа була заснована в Україні на основі штучного інтелекту, яка співпрацює з всесвітньо відомими університетами та розробляє алгоритми для якісної перевірки. Особливістю є те, що перевірка показує кількість плагіату та помилки, проте не вказує джерел. Є можливість придбати собі платну версію, у якій можна побачити виділені уривки тексту, що потребують додаткового опрацювання та цитування.

Edu-Bird

Ще одна безкоштовна платформа для перевірки текстів на наявність плагіату. Для перевірки потрібно також скопіювати перевірюваний текст, вставити у відповідне вікно, натиснути кнопку “перевірити” та зачекати на звіт. У результаті отримуємо інформацію щодо відсотково відношення плагіату у тексті, а також ресурси, з яким помітна схожість та посилання на них.

Unicheck

Створений українськими розробниками, цей ресурс зручний тим, що він виділяє усі текстові збіги, цитати та посилання для того, щоб знаходження неоригінального тексту було якомога зручнішим. Сайт має низку корисних функцій, наприклад, при перевірці є можливість скористатися міні-картою для швидшої навігації, наявний також режим коментування, щоб ділитися своїми думками з іншими. Також сайт може інтегруватися з навчальними системами вищих навчальних закладів: до прикладу, серед них Moodle, Canva, Google Classroom та інші.

Plagiarisma

Безкоштовна платформа, яка має свою онлайн-версію, або ж, може бути завантажена на комп’ютер. Вона дозволяє перевіряти вставлені тексти і виявляти схожості в пошукових службах, до прикладу, у Google та Yahoo!

При завантаженні, бачимо відсоткову наявність плагіату та результати щодо окремих речень чи абзаців тексту.

На щастя, сьогодні зростає тенденція захисту та фіксування випадків нехтування авторським правом у медіа. Важливо помічати цю проблему та пробувати вирішувати її комплексно на усіх рівнях! А такі та схожі ресурси для перевірки текстів є добрими для початку, особливо, щоб впевнитися, чи, навпаки спростувати випадки плагіату у ЗМІ та інших сферах передачі інформації.

Анна Мурашева, студентка факультету журналістики ЛНУ імені Івана Франка

Comments are closed.