Розвінчування міфів: добірка проєктів, що підривають російську історичну пропаганду
Вікторія Пилипюк
Опубліковано: 21-03-2024
Розділи: Огляди, аналітика.
0
Минуло два роки з початку повномасштабного вторгнення в Україну, проте російська пропаганда не втрачає свою активність. Навпаки, вона зберігає свою потужність, наповнюючи інформаційний простір спотвореними реаліями та міфами. Правдивість подій та справжні розміри ситуації можуть ставати неясними через потік дезінформації, що перекриває їхню сутність. Тому важливо активно розкривати та розвінчувати російські міфи та фейки, оскільки вони не лише спотворюють історію, але і впливають на формування світогляду та образу ворога. Розглянемо кілька прикладів проєктів, які руйнують російські міфи та викривають фейки.
«Історія без міфів».Цей ютуб-канал є популярним серед глядачів за свою об’єктивність у поданні історичних фактів про минуле України та світу. Ведучим і співавтором проекту є доктор історичних наук Владлен Мараєв. Випуски каналу охоплюють політичну, військову, економічну історію, історію міжнародних відносин, історію культури, мистецтва і спорту, а також біографії видатних особистостей.
У студію “Історії без міфів” приходять визначні історики, професори, доценти, а також співробітники наукових інститутів і музеїв. Кожен є експертом у своїй галузі і готовий розкрити та спростувати будь-які міфи. За словами авторів каналу:
«Мета нашого проєкту – спростування антинаукових міфів, фейків і стереотипів про Україну та українців; поширення суспільного інтересу до історії, гордості за славетне минуле, перемоги й досягнення українського народу; сприяння консолідації українського суспільства; формування позитивного іміджу України й українців; сприяння усвідомленню місця й ролі України у світі та впливу загальносвітових процесів на нашу країну; поширення культури критичного мислення та навичок аналітичної роботи з джерелами інформації».
You-Tube канал імені Тараса Григоровича Шевченка. Це про історію без прикрас, реальну історію. Цей проєкт роз’яснює окремі історичні таємниці та фактами доводить, що вся історія, яку нам підносить Росія, перекручена і написана так, як вигідна їм.
Ведучими каналу є українські письменники, видавці, публіцисти, громадські діячі — брати Капранови. Глядачі оцінюють їхню роботу і часто дякую за неї в коментарях.
Наступним не менш важливим проєктом у боротьбі з російською дезінформацією є The Power of Reason. У статті «Проєкт Акіма Галімова, що розвінчує міфи роспропаганди, почав виходити на англомовній платформі The Gaze» від Детектор Медіа зазначено:
«Команда автора історичних проєктів на телеканалі «1+1» Акіма Галімова ще минулої осені почала робити англомовний проєкт для боротьби з російською дезінформацією під назвою The Power of Reason. Тоді ж до них доєднався відомий австрійський історик з українським корінням Грегор Розумовський. Він знаний не лише тим, що є нащадком останнього українського гетьмана Кирила Розумовського, а й чималим досвідом у сфері протидії пропаганді та дезінформації, а також високим рівнем експертності в галузі комунікацій та інформаційних потоків у німецькомовних країнах ЄС».
Перший сезон цього проєкту був випущений на ютуб-каналі, де європейській аудиторії було представлено огляд абсурдних фейків, які Росія вигадує та поширює через проросійські ЗМІ з метою посіяти сумніви серед європейців.
«Understanding the importance of delivering truthful information, I decided to run my own YouTube channel “The Power of Reason”. New episodes come up weekly. In each of them, I give 5 examples that demonstrate how Russia really acts. (перекл. Розуміючи важливість донесення правдивої інформації, я вирішив завести власний YouTube-канал «Сила розуму». Нові серії з’являються щотижня. У кожному з них я наводжу 5 прикладів, які демонструють, як насправді діє Росія)», — зазначила команда проєкту. Епізоди на ютубі показали хороші результати, загалом було зібрано понад 300 тис. переглядів і основна ціль — розказати правду європейцям була досягнута, адже під відео багато коментарів іноземних користувачів.
Другий сезон стартував на англомовній диджитал-платформі The Gaze, яку запустило Державне підприємство «Мультимедійна платформа іномовлення України». За словами керівника «1+1 Production.Originals», генерального продюсера проєкту Акіма Галімова:
«Ми продовжили виробництво вже для The Gaze і змінили тематичне спрямування проєкту. Зосередились на нестандартних темах, які, на нашу думку, є цікавими для європейців. Це аналіз глибоких речей, що впливають на майбутнє: гендерна рівність, урядові рішення, що допомагають долати політичні кризи, проблеми міграції, новітні технології, важливість міжкультурного діалогу. Одним словом все те, що є ціннісно важливим для розвинутих демократій, а відтак і для нас. І ми показуємо, що Україна є помітною частиною нового світу, а іноді і головним драйвером змін».
Тож дуже важливо розвінчувати міфи та російські фейки не тільки серед українців, а й серед іноземців, адже пропаганда ворога дуже добре працює на весь світ.
Український інститут національної пам’яті спільно з Медіацентром Україна мають проєкт просвітницьких відео на ютуб-каналі, які складаються з двох серій: «Розвінчуємо історичні міфи про Україну» та «Що таке рашизм».
У дописі на сторінці у фейсбук зазначено: «Проєкт складається з двох серій відеороликів, які допоможуть дізнатися більше про історію протистояння рф і України, зруйнують багаторічні міфи про Україну та розкриють природу російських злочинів».
Великою перевагою є те, що одне відео дублюється українськими та англійськими субтитрами, що популяризуватиме контент на іншомовну авдиторію.
У 18 років хлопець з Чернівців заснував власне медіа про історію. Мова йде про Олександра Прокопова, який створив проєкт «Ukraine History». Зараз він керує командою з 17 людей, які створюють дописи про маловідомі факти з історії України, розвінчують міфи російської пропаганди та пояснюють речі з міжнародної політики.
«Ми хочемо популяризувати історію серед усіх українців незалежно від їхнього віку, розвінчувати історичні міфи й російську пропаганду, яка, на жаль, досі посідає помітне місце в українській історіографії. Свою мету ми вбачаємо у допомозі в дерусифікації України, підйому патріотизму, освіченості й розвитку демократичних цінностей у громадян України, оскільки порушуємо й політичні питання», — зазначив автор проєкту та додав, що їхня місія — це розбудова медіа, яке зможе зробити історію та політику цікавою й захопливою.
У «Ukraine History» є дві сторінки в інстаграм — україно- та англомовна. Також їхні статті виходять на трьох платформах: Instagram, Telegram та Facebook, але за словами автора: «Акцент звісно робимо на Instagram, оскільки донедавна це була основна наша платформа і там зараз найбільше аудиторії. Проте наше медіа зараз розширилось на TikTok та YouTube, а в розробці ще сайт».
Основна перевага цього проєкту є те, що він залучає різну вікову категорію на різних площадках, що допомагає отримувати інформацію не тільки молоді, а й старшим людям, яких цікавить ця тема.
___
Це лише невелика частина добірки проєктів, які популяризують нашу історію та культуру, а також розвінчують російські міфи. Практично всі з них спрямовані не лише на нашу внутрішню аудиторію, але й на західну, з метою показати правду та розірвати російські наративи. Це справжня інформаційна війна, яка вимагає від нас надзвичайних зусиль та знань для забезпечення інформаційної безпеки та захисту нашої культурної спадщини.
Вікторія Пилипюк, студентка факультету журналістики ЛНУ ім. Івана Франка