Як Texty.org.ua показують війну (і не тільки) через відкриті дані

 Марина Кравчук

Опубліковано: 10-04-2024

Розділи: Нові технології медіа.

0

Ми вже писали про те, як журналісти й урядові структури використовують відкриті дані під час воєнного стану. А тепер пропонуємо добірку проєктів, створених на основі відкритих даних командою TEXTY.org.ua.

TEXTY.org.ua — це справжній апологет дата-журналістики в Україні. А оскільки Україна — країна, що в стані війни, то дата-журналісти, як і інші журналісти, роблять акцент насамперед на воєнній тематиці.

  1. Маршрути “шахедів” і ракет. ТЕКСТИ нанесли на карту приблизні траєкторії руху російських повітряних атак. Дані отримані з телеграм-каналу monitor, що спеціалізується на спостереженні за ворожою авіацією. Така карта дає змогу наочно побачити, як росіяни намагаються “обманути” сили ППО України. Окрім цього, ТЕКСТИ роблять такий висновок: чимало “шахедів” летять саме із Криму, тому “Україна не може почуватися в безпеці, поки не контролює Крим”. Ознайомитися з іншими маршрутами можна тут.

Джерело: TEXTY.org.ua

  1. Параноя Путіна. 10 тисяч проаналізованих стенограм із виступами президента РФ за 22 роки його правління. Які ж результати? Путін помер, а війну почав його двійник? Як ще пояснити кардинальну зміну його поглядів: “США: від партнерства до ненависті”; “Україна: від партнерства до війни”? Насправді ТЕКСТИ виявили зміну риторики в конкретний період — 2006-2007 рр. — і пояснили, що відбулась вона цілком закономірно. З одного боку — різке зростання цін на нафту, вбивство Шаміля Басаєва — символа чеченського спротиву, головування РФ на засіданні G-20 у Санкт-Петербурзі. З іншого — революції в Україні та Грузії. “Тож утворився ядучий коктейль: піднесення Росії, яка за короткий час свободи не намагалася позбутися зневажливого ставлення до колонізованих народів, поєдналося з особистими амбіціями Путіна. Авторитет США у світі після вторгнення в Ірак упав. І Путін вирішив, що це його шанс підлаштувати світ під себе”. У матеріалі також влучно підмітили, що “Путін намагається публічно не називати імен своїх головних противників чи ворогів”. Сьогодні для президента РФ тими-кого-не-можна-називати є Джо Байден і Володимир Зеленський. Повністю прочитати матеріал можна тут.
  1. Бактерії “русского мира”. В одному лонґріді ТЕКСТИ зібрали 1300 людей і майже 900 організацій, що підтримують Росію в 19 країнах Європи. Усіх “бактерій”-фігурантів поділили на такі категорії:
  • власне росіяни (“організації співвітчизників”, клуби за інтересами, навчальні заклади, “центри” й “кабінети” “русского мира”, “пушкінські” мережі тощо;
  • політики та лобісти;
  • експерти та медіа;
  • громадські організації;
  • церкви РПЦ.

На основі зібраних даних ТЕКСТИ створили інтерактивну інфографіку, з якої бачимо, що найбільше “бактерій русского мира” у Німеччині, а найменше — у Данії. Читайте повністю тут.

Джерело: TEXTY.org.ua

  1. Вгадайте, як зростають ціни (гра). Пам’ятаєте той період, коли ціни на курячі яйця стали космічно високими? Тоді ТЕКСТИ взяли дані від Укрстату та перенесли їх на графіки, що відображають зміну цін на продукти й послуги за останній рік (станом на 2022-й).

Джерело: TEXTY.org.ua

А також створили гру, аби читачі могли перевірити свої спостереження щодо зростання цін. Переглянути весь матеріал і зіграти в гру можна тут.

Джерело: TEXTY.org.ua

  1. Як індустрія краси сегментує наше тіло. Матеріал, який на перший погляд може видатися виключно розважальним, демонструє, як, насамперед на жінках, заробляє beauty-індустрія. ТЕКСТИ проаналізували товари на сайті com.ua і на основі цих даних з’ясували, яка кількість товарів припадає на певну частину тіла та обличчя (до прикладу, лише для вій існує аж 3300 різних найменувань товарів), а також розрахували вартість базового кошика (~1000 грн для найекономніших покупців).

Усе це ТЕКСТИ запакували у привабливе яскраве оформлення з елементами гейміфікації. Тут можна спробувати вгадати, що з перелічених слів є продуктом на ринку краси, а що — терміном зі сфери фортець або суднобудівництва. Наводите курсор на певне слово — і з’являється його значення.

Джерело: TEXTY.org.ua

 

 Марина Кравчук, студентка факультету журналістики ЛНУ ім. І. Франка

Comments are closed.