Past-Апокаліпсис: «кінець світу» в українських медіа
Надія Калачова,Надія Калачова
Опубліковано: 30-12-2012
Розділи: За що критикують медіа?, Фальсифікація, містифікація.
0
Журналісти скористались забобонністю українців, перетворивши очікування «кінця світу за календарем майя» на шоу.
Науковці скасовують, священники закликають до визволення «від гріха» і просять не поширювати чутки, «британські вчені» і чергові астрологи роблять нові прогнози, а журналісти про це пишуть. Сьогодні очікується кінець світу, вчені подарували нам ще два дні, «кінець світу» продовжено до неділі, кінець світу не настав – такими заголовками рясніли повідомлення українських ЗМІ 21 грудня. Інформаційним приводом у цей день, звичайно, не були коментарі архангела Гавриїла або ексклюзивне інтерв’ю з Господом Богом. «Героями» новин ставали вчитель географії, який скасував заняття, чи продавець меблів одного зі столичних супермаркетів, де 21 грудня співробітники мали незапланований скорочений робочий день. Під впливом медійного ажіотажу довкола «останнього дня» стареньке подружжя із Івано-Франківщини зачинилося в своєму помешканні, щоб врятуватися від апокаліпсису, та внаслідок цього ледь не загинуло.
Саме українські ЗМІ великою мірою долучилися до створення передапокаліптичного настрою – кінець світу для багатьох із них став трендом. В інтернет-виданнях почали з’являтися новини з заголовками на апокаліптичну тематику. «Сніговим апокаліпсисом» для газети «Сегодня» стали затори на трасі Київ-Чоп, львівська газета «Експрес» перенесла кінець світу на іншу дату «Апокаліпсис 12.12.12 співпаде з відкриттям сесії нової Верховної Ради», – анонсувалося в ній. Пік апокаліптичних ігор з читацькою аудиторією припав на 21 грудня. «Хулігани влаштували львів’янам «кінець світу», відрізавши їм телефонний кабель», – передавав УНІАН. Інформацію, взяту з газети «Сегодня» про святкування українськими чиновними Нового року за їх власний рахунок, журналісти ТСН передавали дещо видозміненим: «Через “кінець світу” чиновники скидаються по 100 гривень на новорічні корпоративи».
Сайт ТСН був одним із небагатьох, де «кінець світу» став спецтемою. Спершу вона мала назву «Армагеддон наближається: чи настане кінець світу 21 грудня 2012 року. 21 грудня журналісти назву змінили : «Кінець світу 2012: істерія навколо наближення Армагеддону не вщухає», хоча самі впродовж місяців підігрівали передапокаліптичний настрій.
Бажання знизити градус істеричності в українських ЗМІ спостерігалося нечасто. Коли окремі видання давали слово науковцям, священикам або психологам і ті пояснювали, що тема кінця світу є спекуляцією, це не ставило підставою для припинення подальшого поширення чуток у цих самих ЗМІ. ТСН, для прикладу, оприлюднила повідомлення, що Ватикан заперечує швидкий кінець світу, але при цьому зазначали, що головний астроном Католицької церкви вірить в інопланетян. Навряд це можна вважати хорошим заспокоєнням. «Кінця світу не буде», – переконаний мер Коломиї, саме такий «експертний» коментар з’явився на сайті «Лівого берега», де журналісти вирішили «допоки світ триває, спостерігати, як він сходить з розуму». Місію розвіювати паніку перед кінцем світу сайт «Кореспондент» поклав на канадського астролога Тіма Стівенса, який радив «не сприймати чутки всерйоз і налаштуватися на позитив».
Крім астрологів, які говорили про зірки небесні, коментарі стосовно своїх планів на кінець світу давали й зірочки шоу-бізнесові. Перед кінцем прогрішили жовтизною сайт ТСН, «Сегодня» та «Обозреватель». Останній, крім коментарів зірок шоу-бізнесу про плани на вечір 21-го, розпитав ще й футболістів та політиків. Михайло Чечетов, «диригент» Партії регіонів у попередньому скликанні ВР, виявився ще і медіакритиком, сказавши: «Хорошо, что засобы массовой информации подхватили эту волну про конец света, отвлекают от этой дурной политики людей». Вікторія Сюмар, керівник Інституту масової інформації в коментарі ВВС Україна, зазначила, що у ЗМІ зараз обговорюється багато проблем вигаданих, а інформації про глобальні виклики дуже мало: “Пожовтіння і скандалізація в українських ЗМІ заміняють здоровий глузд – раціональності тут значно менше, ніж скандалів. Реальних проблем ми не бачимо”.
Очікування 21 грудня і його тиражування в ЗМІ вплинуло на туристичний бізнес: люди масово ринули до місць, де підприємливі гватемальці влаштували пряму трансляцію «кінця світу». Наприклад, у Франції увагу медіа привернула гора Буґараш, популярна серед езотериків, де за легендою могли б урятуватися «обрані». В Україні таким місцем порятунку вважалися рукотворні печери, де колись був культовий комплекс стародавніх слов’ян. Там тернопільські пластуни пропонували всі охочим зустріти кінець світу. Попри нагнітання атмосфери в медіа, люди пішли не ховатися в печерах, а святкувати продовження світу до барів і кафе.
Проте далеко не в усіх спостерігалася така спокійна й оптимістична реакція – дехто панічно закуповував свічки, ліхтарики та запальнички. У зв’язку з такою реакцією світу NASA випустило ролик з запереченням апокаліпсису. Повідомлення про це поширила і більшість українських інтернет-ЗМІ. До речі, характерною особливістю висвітлення теми кінця світу 21 грудня можна вважати копіпейст. Майже ідентичні новинні повідомлення з’являлися на різних сайтах, власного контенту до цієї теми видання майже не виробляли.
«Всі сюжети, публікації і взагалі будь-який контент, пов’язаний з кінцем світу, окрім матеріалів, які покликані деміфологізувати цю тему, є шкідливими», – вважає медіаексперт Отар Довженко. В коментарі виданню «Телекритика» він зазначає, що українці є дуже забобонними і достатньо наляканими різними апокаліптичними прогнозами, щоб лякати їх ще й календарями майя.
Натомість, низка поважних аналітичних видань – «Український тиждень», «Дзеркало тижня», журнал «Кореспондент» – висвітлювала тему кінця світу в серйозному ключі. «Дзеркало тижня» описало фінансовий бік апокаліпсису – скільки коштує будівництво бункерів, УТ – спалахи очікувань кінця світу в християнській традиції, «Кореспондент» розповів історію племені майя, поставивши під сумнів їхній прогноз стосовно кінця світу в 2012 році.
Зрештою, кінець світу не відбувся, але журналісти вже встигли назвати нову дату кінця світу – це буде 2036 рік.