Кризи жанру не буде

Катерина Сирота, студентка

Опубліковано: 04-01-2013

Розділи: Огляди, аналітика.

0

Студенти та викладачі факультету журналістики ЛНУ ім. Івана Франка та їх  нові друзі  з Таврійського національного університету ім. Вернадського знову зустрілися на теренах Львова.  Напередодні дня Святого Миколая відбулась фінальна зустріч учасників проекту « Майстерні громадської критики», що стало логічним завершенням  цікавих зустрічей та майстер-класів для початківців з такими журналістами як Андрій Шевченко, Отар Довженко, Діана Дуцик, Вахтанг Кіпіані. Організатори дійства – Юлія Голоднікова та Наталя Габор – запросили  відомих журналістів та працівників ЗМК – Андрія Куликова, Отара Довженка, Діану Дуцик, Олесю Новосад.

Це був своєрідний звіт студентів факультету журналістики ЛНУ ім. Івана Франка та вихованців факультету слов’янської філології Таврійського національного університету. Свої роботи представляли львівські першокурсники Глушко Марія, Марта Крапивницька та Ірина Роговик, з кримської групи активістами виступили третьокурсники Руслан Мостіпака, Марія Педоренко, які створили надзвичайно цікавий, широкомасштабний інформаційний студентський портал Studinfo. Неординарний проект «Люди» презентували Анастасія Івашина та Аліна Куюн, метою якого є відкрити справжні цінності та культуру молодих людей віком 18-25 років. Дівчата запропонували охочим взяти участь в інтерв’юванні  та відтворити свій погляд здавалося на буденні речі, результат бесіди можна буде переглянути на сторінках цього сайту вже на початку нового 2013 року!  Друга частина заходу відбувалась у невимушеній атмосфері чудової музики та ближчого знайомства одне з одним.

Наступного дня, у чарівне свято Святого Миколая,  кримські та львівські студенти мали нагоду стати учасниками підсумкового круглого столу, присвяченого гострій темі риторичного питання:  «Чи дійсно журналістика – криза жанру?»  Дискутували над цією проблемою фахівці та незмінні взірці журналістики з багатолітнім досвідом, це Андрій Куликов (журналіст, редактор, радіоведучий, медіа-експерт, телеведучий політичної програми  «Свобода слова» на ISTV), Отар Довженко (журналіст та письменник, викладач Школи журналістики  УКУ), Діана Дуцик (заступниця директора Могилянської школи журналістики, кандидат філологічних наук),  Олег Романчук  (письменник, журналіст, член Світової організації періодичної преси,  засновник i видавець ТзОВ «Унiверсум»), Юрій Залізняк (кандидат філологічних наук, викладач та асистент кафедри української преси ЛНУ ім. Івана Франка, випусковий редактор новин на радіостанції «FM Галичина»), Борис Потятиник (доктор філологічних наук, професор кафедри нових медій факультету журналістики ЛНУ), ну і звичайно організатори проекту «Майстерні громадської критики», що здійснювався за підтримки програми Фонду розвитку українських ЗМІ посольства США в Україні – Юлія Голоднікова  (медіакритик, дослідник і викладач ТНУ) та Наталія Габор (доцент кафедри нових медій  факультету журналістики ЛНУ).

Обговорювались питання про зміну форми подачі матеріалів, що спричинено технічною сучасною революцією, адже довгі форми потребують великих матеріальних затрат; про те, як  розділяють журналісти поняття свободи слова від вседозволеності, де  існують  меж і відповідальності за свої слова і вчинки – про це говорила Діана Дуцик.

Цілком слушно казав Отар Довженко: «Треба зауважити, що українські медіа знаходяться на макрорівні, ми не встигаємо за світом, плентаємось ззаду, наслідуємо не найкращі зразки. Треба переходити на новий рівень, проте якщо перекреслити те що є, це означає перекреслити професійних журналістів, того ж Андрія Куликова.  Наша проблема не в грошах, а в людській ініціативі, що знаходиться ніби в гетто». Він переконує, що не треба чекати зсувів в суспільстві та сподівається на нову візію від молодих людей, не тільки на рівні творчості, а й підприємництва.

Вступила в дискусію і журналіст та викладач Юлія Голоднікова, зауваживши, що не треба забувати  про тему етики, адже ми не маємо досвіду конкуренції в Україні.

Борис Потятиник запропонував свіжий позитивний погляд  на ситуацію та захистив сучасні медіа. На цій хвилі продовжив і Андрій Куликов, він вважає що все таки в Україну прийдуть зміни, умови покращаться, і нам треба бути готовими до цього.  «Працюйте за стандартами вищих рівнів, не підривайте цю корисну справу нехтуванням стандартів»,  – порадив телеведучий.  Також експерт висловився проти закликів не дивитись телебачення, тому що робота журналіста марна, коли вона без зворотної реакції. Крім того, вартий уваги, на думку Андрія Куликова,  освітній          досвід інших країн з впровадження  вже у старших класах середніх шкіл  курсу медіа грамотності, де б вчили як розуміти і сприймати медіа продукцію.

Засновник журналу «Універсум» Олег Романчук вважає наше суспільство частково хворим, і яке, до того ж, не хоче лікуватись, тому підтвердив той факт, що писати більше нічого, адже причиною всіх наших бід є «аморальний парламент».

На завершення  гості-журналісти висловили  побажання студентам. Отар Довженко порадив не сподіватись на законодавчі органи, а покеровуватись лиш любов’ю до професії і знайти свою особисту галузь у журналістиці,  що додаватиме впевненості та сприятиме розвитку.  Діана Дуцик закликала  ніколи не зупинятись, мати критичне ставлення до дійсності та займатися самоосвітою!

За підсумками цьогорічного проекту «Майстерні громадської критики» співорганізатори готують друкований часопис «Медіакритика».  До нього увійдуть матеріали викладачів, експертів та студентів.  Автори проекту наступного року планують продовжити свою діяльність, дещо в іншому форматі.

Comments are closed.