«Спецпроект з Наталею Влащенко»: емоції, суб’єктивність та брак аналітики

Ірина Ладика

Опубліковано: 31-03-2018

Розділи: Огляди, аналітика.

0

23 березня на телеканалі «ЗІК» стартував «Спецпроект з Наташею Влащенко». Ведуча поділилася на своїй сторінці у Фейсбуці новиною, що «прем’єрний показ продемонстрував високі рейтингові показники за чотирма ключовими ЦА серед інформканалів». Також Влащенко продовжує вести на «ЗІК» програму «Перші другі», про яку ми уже писали, а її ток-шоу «Народ проти» зараз готується до рестарту. То в чому ж особливість нової програми і чим вона буде відрізнятися від інших програм Наталі Влащенко?

«Спецпроект» почав виходити на заміну передачі «Народ проти», яка поки що стоїть на паузі, а стартуватиме 13 квітня. До цього часу Наталя Влащенко щоп’ятниці обговорюватиме актуальні події тижня у «Спецпроекті». Тема першого випуску – «Безпека і держава: чи знаходимося ми на порозі хаосу?». Він був поділений на дві частини – перша стосувалася справи Надії Савченко, а друга – безпеки і роботи спецслужб.

Гості першої частини програми – Ігор Смєшко, Олександр Дубинський та Ігор Лапін. Ведуча не розповіла, ким є кожен із запрошених, на екрані їх протитрували лише тоді, коли кожен з них узяв слово. Тобто непідготовленому глядачеві, який щойно увімкнув телевізор, складно зрозуміти, що ж за люди перебувають у студії, експертами з яких питань вони є.

Олександр Дубинський – креативний продюсер департаменту журналістських розслідувань «1+1», редактор програми «Гроші». Чи має він право говорити про Надію Савченко, аналізувати ситуацію? Як журналіст – так. Як експерт – ні. У нього немає достатньо компетенції. І це очевидно з його коментарів у програмі – власні думки, суб’єктивні судження, враження.

Ігор Лапін – народний депутат, був командиром роти в батальйоні «Айдар». Під час програми він сказав, що «я не фахівець в області стратегічних планувань, спецоперацій». Він розповів, що був у тому бою, у якому Надію Савченко взяли у полон. А далі міркував на тему створення бренду її імені. Чи Ігор Лапін є у цьому питанні експертом? Сумнівно.

Ігор Смєшко – політичний діяч, лідер партії «Сила і честь». У програмі його протитрували як голову СБУ у 2003-2005 рр. Чи може він зараз компетентно розповісти про те, що коїться у СБУ у 2018 році? Тим не менше, у програмі він оцінює роботу спецслужб і вживає фрази на зразок: «…особисто на мою думку».

Було видно, що програму підготовлено похапцем. Чомусь не запросили адвокатів, представників державного обвинувачення, сестри Надії. Не було сюжету з біографічною довідкою, який би поставив багато крапок над «і». Натомість показали відео з суду над Савченко. Бракувало фахового аналізу події, ця програма не прояснила ситуацію, а швидше заплутала глядачів.

Друга частина «Спецпроекту» стосувалася безпеки і роботи спецслужб. Окрім Ігоря Смєшко, експертом виступав також Михайло Добкін, Володимир Бойко і Сергій Децюк. Добір гостей, яким запропонували дискутувати на таку тему, вражає, зважаючи на те, що Михайло Добкін – нардеп, відомий своєю проросійською позицією, колишній голова Харківської ОДА, був позбавлений недоторканності через підозри у махінаціях землею.

Тема другого випуску спецпроекту – «Гаряча п’ятниця» (як його назвала сама Влащенко) – «Гуманітарна безпекова модель: європейські стандарти чи Північна Корея? Доступ суспільства до інформації чи назад в Радянський Союз?» Запрошеними гостями були Ольга Червакова (народна депутатка), Роман Безсмертний (політик), Ілля Ківа (радник міністра Авакова), Сергій Томіленко (голова НСЖУ). Як і в попередньому випуску, не надто зрозумілий добір експертів. Говорили, найперше, про блокаду «ЗІКу». Окрім гостей, до обговорення телефоном долучався директор департаменту комунікації МВС Артем Шевченко.

У другій частині програми до гостей долучився Ігор Луценко (журналіст), Ігор Мосійчук (нардеп) та Денис Безлюдько (журналіст). Телефоном дав коментар політичний аналітик Юрій Михальчишин. Говорили про так звані «правки Лозового» та обговорювали явище «медіатерору» (визначення самої Наталі Влащенко).

«Спецпроект з Наташею Влащенко» – це спроба зібрати разом та осмислити усі ключові події тижня. У цьому ведучій допомагають запрошені експерти. Проте не завжди вони мають достатньо компетенції для висловлювання на певну тему. Якщо порівнювати цю програму з «Народ проти», то у «Спецпроекті» помітний менш ретельний добір гостей і загалом слабша підготовка. Бракує аналітики і фактажу, переважають власні враження, суб’єктивізм, емоції, які ще не вщухли від подій, що відбулися нещодавно.

Ірина Ладика, студентка факультету журналістики ЛНУ ім. І. Франка

Comments are closed.