“Планова ротація” чи “особистий конфлікт”: як українські медіа подавали новину про відставку Валерія Залужного

Анна Проказюк

Опубліковано: 09-02-2024

Розділи: Огляди, аналітика.

0

Джерело: wikipediа

Валерій Залужний, тепер вже колишній Головнокомандувач Збройних Сил України, є ключовою фігурою в оборонній стратегії країни після повномасштабного російського вторгнення. 8 лютого Президент України Володимир Зеленський звільнив Залужного з посади, що може мати значний вплив не тільки на військову сферу, але й на політичну стабільність та міжнародні відносини України. У цьому контексті роль медіа у подачі таких новин стає критично важливою.

Перше, на що варто звернути увагу: 8 лютого інформація про звільнення Залужного з’являється з різних джерел, кожне з яких має власну мету. Державні медіа подають новину в контексті ротації кадрів або змін у військовій стратегії. До прикладу, на сайті державного інформаційного агентства  Укрінформ ми не бачимо «гучних» заголовків на кшталт «Зеленський звільнив Залужного», «Залужний у відставці» тощо. Натомість ЗМІ дуже обережно подає цю новину, ніби поступово, що ілюструє цей скрін:

Джерело: Укрінформ

Як бачимо, заголовки цих новин створені з пропагандою змін на краще, щоб не збурювати народ і не провокувати суспільну паніку. У першому матеріалі Укрінформ про звільнення Залужного 8 лютого о 18:10 не йдеться прямою мовою, що екс-Головнокомандувача звільнено, медіа робить наголос на дружню розмову між двома лідерами, говорячи, що є лише чутки, що звільнення таки відбулось. За нею виходить новина про вдячність Залужного Президенту, народу та усім, хто його підтримував, такий собі коментар після зустрічі. Однак і тут ми не бачимо факт звільнення. Далі читаємо про те, що ухвалили рішення змінити керівництво ЗСУ, але у самій новині лише наводиться цитата Умєрова, мовляв, це необхідно, оскільки війна не стоїть на місці, що війна 2022 року і сьогодні відрізняються. Втім, Укрінформ і далі не каже нам, чи звільнили Залужного, чи ні. І за декілька хвилин виходить матеріал, що Сирський призначений новим Головнокомандувачем ЗСУ. Таким лагідним чином Укрінформ розповідає нам про зміну керівництва нашої армії.

А ось незалежні медіа мали трохи інший підхід до висвітлення цієї теми. Багато з них акцентують увагу на політичних мотивах або внутрішніх конфліктах у військовому керівництві або між військовим та цивільним управлінням.

Читаючи перший матеріал Радіо Свобода на цю тему станом на 8 лютого, бачимо, що тут слова «відставка» не уникають. Там теж немає прямого факту звільнення, однак наголошується: «Зеленський і Залужний знову не повідомили прямо, чи йдеться про відставку головнокомандувача ЗСУ».  В наступному матеріалі видання подає новину про призначення Сирського Головнокомандувачем, однак додає «замість Залужного», що означає факт того, що Валерія Федоровича звільнено. Проте і в матеріалах Радіо Свобода ми не бачимо натяків про міжособистісні конфлікти.

За два роки війни в Україні стрімко розвинулась третя гілка ЗМІ – громадянська журналістика. І ось тут ми можемо прослідкувати вільні висловлення лідерів думок. Наприклад телеграм-канал «Львівич» ділиться точкою зору, що це було очікувано, і згадує про внутрішні стосунки влади із Залужним. Також додає трохи сатири в свою реакцію на такі зміни:

Чимало блогерів розглядають відставку Валерія Залужного як початок його політичної кар’єри. Зокрема Дмитро Корчинський, український політик та громадський діяч ще до звільнення Залужного, 5 лютого, висловлює таку думку:

Маючи на увазі, що це вкрай негативно сприйматиметься суспільством, через що може призвести навіть до державного перевороту в Україні. І як ми прослідкували, вже 8 лютого блогосфера починає ділитись на два основні типи реакцій: одні просять зберігати спокій, не забувати, що найважливішим є те, що війна ще не виграна. Інші ж обурені фактом відставки, висловлюючи максимальну повагу та довіру до пана Залужного, та незадоволені новою кандидатурою.

Джерело: Instagram

Звільнення високопосадовців у військовому секторі є надзвичайно важливою подією в умовах війни, а відтак значно зростає відповідальність медіа. Критично важливим тут є перевірка фактів та аналіз джерел інформації, оскільки пропаганда країни-ворога значно активізується саме в моменти гострих змін в Україні. Тож мусимо ретельно перевіряти всю інформацію і уникати поширення непідтверджених чуток або спекуляцій, які можуть спотворити реальну картину подій або навіть спричинити соціальну або політичну нестабільність.

Також медіа мають забезпечити баланс думок, представивши широкий спектр оцінок експертів, політиків, військових та громадських діячів. Це сприяє формуванню об’єктивної думки та забезпечує глибше розуміння причин та наслідків звільнення.

Анна Проказюк, студентка факультету журналістики ЛНУ ім. І. Франка

Comments are closed.