ChatGPT: чи вкраде новий чат-бот роботу в журналістів?

Христина Березяк

Опубліковано: 07-02-2023

Розділи: Нові технології медіа.

0

Наприкінці 2022 року компанія OpenAi випустила прототип чат-бота зі штучним інтелектом – ChatGPT, що заснований на мовній моделі сімейства GPT-3.5.

Якщо коротко – це бот, який генерує відповіді на запитання максимально близько до людських. Головна відмінність між Google та ChatGPT у тому, що Google переглядає мільярди вебсторінок, індексує цей контент, а потім ранжує найбільш релевантні сторінки.

ChatGPT також аналізує мільярди вебсторінок, проте замість безлічі статей видає єдину структуровану відповідь на запитання. Окрім цього цей чат-бот здатний писати коди, статті, сценарії та навіть пісні за коротким описовим запитом.

Багатьох користувачів приголомшила багатофункціональність чат-боту GPT. Вже за два місяці про нього дізналися усі, хто бодай трохи цікавиться медіатехнологіями. Реакцію людей можна поділити на два типи: одна частина вражена сучасними здібностями ШІ та бачить у ньому великий потенціал, інша – непокоїться, що ChatGPT відбере в них роботу. Насамперед йдеться про журналістів, копірайтерів та розробників контенту.

Фото: indianyug.com

Чи справді ChatGPT здатний замінити журналіста? Розберемо факти

2020 року компанія OpenAi випустила алгоритм GPT-3. Він уміє генерувати тексти максимально схожі на ті, що написані рукою людини. GPT-3 навіть вів блог з аудиторією понад 26 000 підписників. Цей проєкт запустив користувач Ліам Порр, який хотів довести, що GPT-3 має неабиякий потенціал здійснити переворот у копірайтингу. Справді, з 60 постійних читачів лише одна людина помітила, що тексти писав GPT-3.

Також GPT-3 написав статтю на замовлення The Guardian про те чи варто людству боятися штучного інтелекту. Тексти були далеко не ідеальними. GPT-3  припускався помилок, спотворював інформацію, а іноді писав зовсім нелогічні речі.

Як сказав дослідник штучного інтелекту Джуліан Тогеліус у своєму твіті: «GPT-3 часто поводиться як розумний студент, який не вивчив матеріал, але намагається викрутитися на іспиті. Деякі факти добре відомі, деякі напівправдиві, а деякі – відверта брехня. Усе це зібрано разом у те, що на перший погляд виглядає як логічна відповідь».

У листопаді 2022 року компанія OpenAi випустила нову, більш просунуту версію GPT-3.5. Вони покращили роботу ШІ, у результаті чого тексти написані ChatGPT стали ще ближчими до людських. До прикладу, сайт CNET декілька місяців використовував чат-бот GPT  та опублікував 73 тексти його “авторства” на тему фінансів, поки цього не помітили самі читачі.

Нещодавно редакція українського журналу “Фокус” вирішила перевірити здібності чату GPT та попросила його написати статтю про Євромайдан. Нейромережа справилася з поставленим завданням доволі непогано, проте не вразила журналістів. Текст, написаний чатом GPT можна прочитати тут.

Отже, ChatGPT і справді здатен писати тексти подібні до людських за короткий відлік часу. Проте є декілька важливих моментів, які потрібно знати про цей чат-бот.

По-перше, ChatGPT не пише унікальних текстів. Він всього лише прогнозує наближену послідовність слів, яка повинна бути в реченні чи абзаці за конкретним запитом. ChatGPT не розуміє, що він пише, а отже не дає гарантій щодо правдивості інформації чи правильної побудови текстів. Це означає, що на цьому етапі розвитку ШІ не здатний замінити справжнього журналіста.

По-друге, ChatGPT володіє даними лише по четвертий квартал 2021 року. Він не знає поточних подій, то ж кількість актуальних тем, які він може покрити значно менша.

Судячи з вищенаведених фактів, робимо висновки, що ChatGPT не спроможний відібрати роботу журналіста. Але чи може він бути корисним для нього? З одного боку, цей бот не є цілком правдивим джерелом та навіть у покращеній версії ШІ користувачі часом натрапляють на відверту нісенітницю. ChatGPT у сьогоднішній його версії все ще не є досконалим і потребує чималого доопрацювання.

З іншого боку, СhatGPT може дати журналістам “фундамент” для їхнього тексту. Звичайно, інформація подана чатом GPT потребує перевірки та редагування, однак може зекономити час журналіста у процесі пошуку потрібної інформації. То ж, ChatGPT у сфері журналістики – річ, з якою потрібно експериментувати. Він точно не замінить справжніх спеціалістів, проте може зробити процес їхньої роботи більш зручним та швидшим.

Христина Березяк, студентка факультету журналістики ЛНУ ім. І. Франка

Comments are closed.