Динамічна візуалізація: інтерактивні тайм-лайни в нових медіях

Опубліковано: 03-12-2015

Розділи: Нові технології медіа.

0

Нове життя хроніки в медіях

В еру цифрових технологій читачам зовсім нецікаво занурюватись у перипетії, описані в хроніках. Під яким ж соусом подавати в медіях таку непросту справу, як архівні дані та як найкраще згодувати її реципієнтам?

Вихід є – це візуалізація хронології подій, бажано також зробити її максимально динамічною та інтерактивною. І це не так важко, як здається, бо існує така річ, як тайм-лайни (з англ. дослівно – стрічки часу). Про них на майстер-класі «Динамічна візуалізація. Сервіси для створення інтерактивних тайм-лайнів» розповіла кандидат наук із соціальних комунікацій Марина Женченко*.

Інтерактивний тайм-лайн – це інструмент, який допомагає проілюструвати розвиток певної події у часі та просторі. Що ви можете візуалізувати за його допомогою? Це можуть бути біографічні довідки, хронологія подій, історія певних заходів чи процесів. У тайм-лайн ви можете вбудовувати зображення, фотоматеріали, аудіо- та відеофайли, місце на карті (через GoogleMaps). Фототайм-лайни активно використовують західні медіа (LeMonde,NewYorkTimes та ін.) Також користуються стрічками часу російські і білоруські медіа, в Україні подібна практика, нажаль, не є поширеною.

Принцип простий: ви визначаєте, як у вас відбувались події – погодинно, щоденно, помісячно і т.д. Визначивши цей крок, вибудовуєте свою стрічку часу.

Створюючи тайм-лайн, потрібно пам’ятати, що це не тільки красива картинка, яка буде на сайті для приваблення потенційних читачів, а один із ефективних інструментів передачі інформації. Створити якісний тайм-лайн не так просто, потрібно серйозно продумати контент перед його компонуванням у програмі та логічно його структурувати.

На Заході тайм-лайни використовують не лише в журналістиці, а й у навчальному процесі (історики, географи) для кращого сприйняття учнями матеріалу.

Загалом є багато програмних засобів для створення стрічок часу. Вони відрізняються між собою за кількома параметрами: фінансовою моделлю (безкоштовні, платні та комбіновані ресурси), зовнішнім виглядом тайм-лайну, можливістю завантажувати медіафайли.

Коли ви закінчуєте робити тайм-лайн, програма видає код, який ви можете поставити на свій сайт для поширення інформації.

Подаємо короткий перелік та опис найпопулярніших програм для створенняцього типу візуалізації інформації: Timeline.JS, Timetoast, DIPITY, Whenintime, timeglider, TIKI-TOKI, Timerime(тільки платна), BEEDOCSTimeline.

Timeline.JS – найбільш використовувана в медіа. Дуже проста в користуванні, абсолютно безкоштовна. Цікава тим, що є єдиним програмним засобом, який дозволяє створювати україномовні тайм-лайни. В ній можна змінювати шрифти підписів до матеріалів, обирати порядок показу слайдів. Також має покрокову англомовну інструкцію для користувачів-новачків. Однією з особливостей ресурсу є те, що файли для створення матеріалу потрібно спершу завантажити в мережу, а вже потім розміщувати їх на стрічці часу. Також на сайті програми можна переглянути приклади використання тайм-лайнів в західних медіях. Зберігається в GoogleDocs.

Timetoast – також безкоштовний ресурс. Тайм-лайн зберігається на сайті програмного засобу, де і решта матеріалів інших користувачів. Це спрощує пошук інформації, можна знайти і використати чужу стрічку часу у вашому матеріалі. Сервіс має 3 цінових категорії – безкоштовна (розрахована лише на 1 користувача, не для командної роботи), базова – 5 користувачів, професійна – 35 користувачів. Можна реєструватись через Facebook. Недолік – можна створювати тільки англомовну стрічку часу та лишефототайм-лайни (відео і аудіоне йдуть).Стрічки часу сортуються на сайті по категоріях.

DIPITY – безкоштовна версія цієї програми дозволяє створити тільки 3 тайм-лайни. Потім потрібно переходити на платну платформу. Грішить програмними збоями, але активно співпрацює з соцмережами. Пропонує на вибір три варіанти зовнішнього вигляду стрічки.

Whenintime – ресурс пропонує менш професійний вибір інструментів для роботи над тайм-лайнами. Більше використовується у навчальній практиці, аніж в медіях. Абсолютно безкоштовний. Цікавий тим, що ви можете змінювати макет вашої стрічки – пропонується близько 20 варіантів різних макетів. Можна змінювати фон – як обрати певний колір, так і ставити конкретну картинку,а ще вставляти посилання з інших сайтів, описуючи подію. Тому щодо дизайну та варіацій вигляду вашого тайм-лайну цей ресурс є одним із найцікавіших.

Timeglider – одна із найпростішихі безкоштовна у використанні програма, нічим особливим не вирізняється.

TIKI-TOKI – ресурс має один мінус, а саме: у безкоштовній версії не надається код для розміщення тайм-лайну на сайті. Є різноманітні варіанти вибору бекграунду, можна обрати і змінювати зображення. Цікавим є те, що в цій програмі можна створювати тайм-лайни з ефектом ЗD. Безкоштовна версія надає змогу навчитись працювати та зберегти свій тайм-лайн на сайті, однак аж ніяк не розміщувати на зовнішніх ресурсах. Проте ви можете у форматіPDF видрукувати листівку на основі тайм-лайну.

Timerime – не має безкоштовної версії. Не має також підписної версії, оплата проводиться за 1 тайм-лайн.

BEEDOCSTimeline – функціонує тільки на Maсintosh,, ІОS. Також має функцію ЗDтаймлайнів.

Одним із основних завдань журналіста є достовірне відображення дійсності через призму своєї професійної діяльності. Однак важко інтерпретувати перебіг подій без аналізу факторів, які, власне, стали першопричиною для тих чи інших дій або вчинків. І саме стрічки часу стануть тим елементом, який не лише стисло і цікаво допоможе подати інформацію, а й увиразнить матеріал якісною візуалізацією.

*Майстер-клас відбувся в рамках проекту «До універсального журналіста через університетську освіту» за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні

Підготувала Тетяна Павліченко

Comments are closed.