Мобільна журналістика: заміна традиційній чи тимчасовий тренд

Аліна Черник

Опубліковано: 30-01-2024

Розділи: Нові технології медіа.

0

Серед сучасних інформаційних тенденцій – прагнення отримувати новини швидше ніж вони з’являються. Коли відбувається щось резонансне, небезпечне чи шокове, читачі оновлюють стрічку ледь не щосекунди в очікуванні нових деталей. Споживчі апетити авдиторії ростуть, а журналістам залишається шукати найвдаліші інструменти для закриття цих потреб. Один із таких способів – MoJo журналістика. Та яке її реальне місце у гонитві за читацькою увагою?

Джерело: Pexels

Смартфон – основа цього виду журналістської діяльності. У поєднанні з доступом до інтернету, запасним блоком живлення, рядом цифрових навичок та інструментів можна створити повноцінний матеріал. Без важких камер, оператора та довгої обробки опісля. Головна перевага мобільної журналістики – швидкість. Людина, що освоїла професію «моджо», має змогу швидше реагувати на події чи навіть опублікувати сюжет, поки її колеги будуть налаштовувати техніку або лише прямувати на місце подій.

«Нещодавно, перебуваючи в Данії, я сидів у кав’ярні й пив каву, коли почув, що повз проїжджає машина з мигалкою. Я рушив за нею, і з’ясував, що неподалік сталося вбивство… Коли на місце події приїхали тележурналісти й почали вивантажувати з машини камери і штативи, я вже завершував монтаж відеосюжету…», – розповідає журналіст Іво Борум.

До списку вагомих переваг варто додати й нестандартні кути зйомки, компактність, можливість працювати у важкодоступних місцях та в сучасних реаліях навіть більшу безпеку (легше залишитися непомітним).

Мобільна журналістика і війна

Поширення MoJo в Україні припало на революційний час 2013-2014 років, що несе в собі логічне пояснення. Події на Майдані, на Донбасі та в Криму породили підвищений попит на швидке та правдиве донесення інформації. Зокрема, особливою популярністю користувався один із різновидів мобільної журналістики – онлайн-стріми. Це можливість навіть для пересічних громадян розповісти про реальний стан подій попри телецензуру чи інші обмеження. Тут варто згадати Арабську весну 2011 року, коли аматорська зйомка використовувалась в професійних репортажах CNN, BBC та інших новинних компаній. У Єгипті все зародилося з руху «Всі ми – Халед Саїд». Того, що розпочався на підтримку 28-річного єгипетського блогера та підприємця, якого поліцейські забили до смерті за викладене викривальне відео.

Його загибель у 2010 році стала поштовхом до згуртування єгиптян в соцмережах, які стали платформою для громадянських журналістів. Тих, хто виборював жадану свободу та показував хто стоїть з ними пліч-о-пліч і яка у цього ціна. У них – одна сторінка у Фейсбуці, у нас – один пост «Хто сьогодні до півночі готовий вийти на Майдан? Зустрічаємося в 22.30 під монументом Незалежності». Ось початок здавалось би таких різних, але багато в чому схожих революцій, де мобільна журналістика відіграла чималу роль.

Так, але…

Безумовно, що потенціал мобільної журналістики чималий, а сучасний контекст подій сприятливий для нововведень та змін. Проте підводні камені є і з ними варто ознайомитись.

  • Технічні моменти. Кількість пам’яті та заряд батареї вичерпні, а сам смартфон може бути більш вразливим до низьких температур. На ці моменти варто зважати і дбати про їхнє вирішення заздалегідь, аби зйомка не обірвалась у найбільш невідповідний момент.
  • Якість контенту. Тут основний акцент навіть не на зйомці чи монтажі відеоматеріалів, враховуючи можливості сучасних мобільних телефонів. Темою для дискусій постає фактчекінг. Адже перевірка оперативної інформації особливо складна і часто вимагає жертв. Тож потрібно робити вибір: отримати пальму першості з усіма ризиками чи запевнитись у достовірності матеріалу та, ймовірно, втратити дорогоцінний час.

 Штучний інтелект всьому голова?

Мобільна журналістика постійно еволюціонує, а технологічний розвиток обіцяє нам ще більше інновацій. Можна очікувати значний стрибок і вдосконалення інструментів для передавання інформації через мобільні пристрої. То як міг би працювати мобільний журналіст майбутнього?

  • Розширена реальність (AR) та віртуальна реальність (VR)

Особливо цікавим було б використання AR та VR для створення зручних та захопливих історій. Глядачі змогли б взаємодіяти з новинами, використовуючи свої мобільні пристрої для перегляду в 360 градусів або навіть для поглиблення у віртуальне оточення подій.

  • Штучний інтелект (ШІ) та аналіз даних

Доцільним було б використання штучного інтелекту для швидкого аналізу та обробки великої кількості інформації. Значно спростили б та покращили процес алгоритми для автоматичного визначення важливих подій, розпізнавання тенденцій та надання персоналізованих новин з урахуванням інтересів кожного користувача.

  • Блокчейн

Технологія *блокчейн може забезпечити високий рівень достовірності інформації. Мобільні журналісти могли б використовувати її для створення безпечних та недоторканих записів новин, що підвищило б рівень довіри суспільства.

*Блокчейн, перш за все, позиціонують як базу даних, що є вагомою перевагою для медійних ресурсів з великою кількістю файлів.

А поки для полегшення та більш ефективної роботи мобільним журналістам стануть в нагоді такі додатки:

  • Inshot (IOS | ANDROID) – більшість функцій пов’язана з редагуванням відео, зокрема є можливість додавати музику. У додатку також можна використовувати фільтри для фото та створювати колажі.
  • VN (IOS | ANDROID) – ще один відеоредактор з більш різноманітним функціоналом: зміна порядку, тривалості та швидкості відеокліпів, наклейки та текст для фото чи відео, трендові ефекти та фільтри, музичні біти чи запис голосу за кадром. Окрім того, ви можете обрати з різних ефектів анімації та шаблонів для відео і тексту.
  • KineMaster (IOS | ANDROID) – серед основних функцій кольорокорекція, склеювання, уповільнення та обрізання відео, а також редагування звуку. Корисними будуть можливості додати текст, музику з використанням набору спецефектів та фільтрів.
  • Snapseed (IOS | ANDROID) – фото не менш важливі у порівнянні з відеороликами, тому цей додаток допоможе в обробці основних характеристик світлини. Ба більше, тут можна прибрати недоліки фону та обрати красивий текстовий шаблон.
  • Lightroom (IOS | ANDROID) – додаток, що допоможе у корекції кольору, регулюванні яскравості, контрасту, насиченості та інших важливих фотоаспектів. До того ж він зберігає світлини у чудовій якості.

Перспективи розвитку MoJo журналістики однозначно відповідають майбутнім потребам споживачів цифрового контенту, але поки що передумов для витіснення традиційних ЗМІ немає. Та чи потрібно це? Кожен з цих типів контенту може вигідно та ефективно розвиватись паралельно, бо задовольняє потреби різної аудиторії.

Аліна Черник, студентка факультету журналістики ЛНУ ім. Івана Франка

Comments are closed.