NFT на культурному фронті. Як віртуальне мистецтво допомагає Україні

Лілія Сокульська

Опубліковано: 30-01-2023

Розділи: Нові технології медіа.

0

Початок повномасштабного вторгнення рф в Україну змусило кожного українця на своєму рівні зробити внесок у перемогу над ворогом. Зокрема, українська IT-індустрія доклала чималих зусиль, щоб її наблизити. Тож на цій хвилі почали з’являтись різноманітні благодійні артпроєкти та колекції NFT, які під час війни суттєво допомагають збирати кошти в підтримку України, людей, котрі постраждали та допомогу для ЗСУ. Ба більше, привертають увагу світового загалу на ситуацію в Україні.

(фото: Kyiv Post)

Що таке NFT?

NFT – це абревіатура Non Fungible Token, яка перекладається як «незамінний токен».

Що означає «незамінний»?

Кожен запис у блокчейні називається токеном. Однією з характеристик через що їх почали масово використовувати є принцип взаємозамінності. Тобто коли один токен можна замінити таким самим токеном і від цього нічого не поміняється. Приміром, токени можна порівняти з валютою (зокрема криптовалютою): один долар або один біткоїн можна легко замінити одним доларом або одним біткоїном чи іншою валютою, що належить інтернет-користувачам.

Втім, не всі активи за своєю природою рівноцінні та взаємозамінні. Наприклад, картина періоду Відродження аж ніяк не може бути тотожною малюнкові учня з художньої школи. Саме для окреслення цієї унікальності предмета було створено формат незамінних токенів. Іншими словами, NFT – це цифровий сертифікат, який засвідчує, що віртуальний актив є неповторним та існує в єдиному екземплярі, його не можна розділити, а вся інформація про його автора, покупця і всі операції з ним зберігається у спеціальній базі, яка має назву блокчейн.

(фото: suspilne.media)

Сам токен надає право володіти оригіналом. Але оскільки NFT – це цифровий об’єкт, то він існуватиме ще у якійсь формі. Це може бути все що завгодно, зокрема: фото, відео і т.ін. Водночас завдяки інтернету їх можна отримати в необмеженій кількості.

Детальніше про історію цього цифрового мистецтва та його перетин з журналістикою ви можете прочитати у нашому попередньому матеріалі.

Закордоном NFT активно використовується розробниками не лише як один з інструментів заробітку, а й для благодійності. До прикладу, завдяки продажам віртуальних робіт вдається збирати чималі кошти на благодійні ініціативи. До того ж блокчейн-технологія, на якій працює NFT є однієї з найбільш безпечних майданчиків для таких зборів. Оскільки кожну транзакцію можна відстежити, аби впевнитися, що гроші дійсно пішли туди, куди треба.

Хоча в Україні ринок цифрового мистецтва є відносно новим, втім випадків залучення коштів на підтримку країни завдяки NFT зараз спостерігаємо дедалі більше й більше.

Тож ми зібрали підбірку успішних українських проєктів з NFT токенами:

Перший NFT-музей війни

Міністерство цифрової трансформації разом з українською блокчейн-спільнотою відкрили перший у світі NFT-музей війни. Його ціль за допомогою цифрових ілюстрацій з накладеними на них твітами у хронологічному порядку висвітлити кожну важливу подію у російсько-українській війні та поширити правдиву інформацію серед світової діджитал-спільноти. Також проєкт спрямований на збір коштів для української армії та цифрового кіберопору.

За перший день своєї роботи  MetaHistory, продаючи колекції NFT-артів під назвою Warline та Avatars for Ukraine, зібрав для української армії 600 тисяч доларів. Станом на сьогодні сума становить вже понад 1 мільйон доларів.

(фото: metahistory)

(фото: metahistory)

MintForUkraine

MintForUkraine —  це найбільша в історії колекція NFT-мистецтва, що складається з 1 мільйона творів. Авторами цифрового проєкту стали художник та візіонер Філ Босуа та алгоритми штучного інтелекту.

(фото: mintforukraine)

(фото: mintforukraine)

До колекції цифрового та медіамистецтва увійшли роботи, натхнені українськими письменниками, поетами, художниками, режисерами та усією багатою українською культурною спадщиною.

Кошти від продажу NFT з виставки підуть на допомогу Україні: 10% – на підтримку українських художників та закладів культури, а решта 90% – на гуманітарні потреби.

“Голос Шевченка”

(фото: shevchenkovoice)

(фото: shevchenkovoice)

Ідея мистецького проєкту належить TABASCO Agency — провідній маркетинговій агенції України, Wantent — платформі для аналізу контенту на основі штучного інтелекту та Національному музеєві імені Тараса Шевченка в Києві.

В основу роботи лягла розробка реконструйованого голосу Тараса Шевченка, який вдалося створити українському агентству TABASCO.

Загалом колекція налічує 650 NFT з фрагментами відомих віршів Тараса Шевченка, прочитаних голосом автора. Всі вони розміщені на унікальних анімаціях, кожна з яких відрізняється від інших кольором, тематичним значком, словами та часом.

Також за ініціативи організаторів виставки, власники ТОП 25 NFT матимуть змогу отримати фірмовий мерч проєкту — худі зі словами Тараса Шевченка та QR придбаного NFT.

Усі виручені гроші спрямують на підтримку українських волонтерських проєктів.

Save Azov

(фото: opensea.io)

Благодійна колекція NFT-зображень, присвячена Азову, охоплює 777 зображень українських захисників у стилістиці pixel-art. Головна мета цифрового проєкту полягала у тому, щоб привернути увагу світу до критичної ситуації в Маріуполі, навколо «Азовсталі» та її захисників.

Спочатку 40% від продажу NFT мали спрямувати безпосередньо полку «Азов».

(фото: opensea.io)

Проте, коли Захисників Маріуполя вивели з території заводу, то команда блокчейн-ентузіастів вирішила перерахувати їх до криптофонду Aid for Ukraine на підтримку української армії.

Решту коштів розробники планують інвестувати в освітній проєкт для підлітків, котрий має познайомити дітей з блокчейном та криптовалютами, та розробку NFT-гри, що буде присвячена пам’яті подій на заводі “Азовсталь”.

«Відродження»

Це спільна ініціатива META HISTORY і Міністерства культури та інформаційної політики України, метою якої є зібрати кошти для відбудування зруйнованих пам’яток архітектури, а також спроба нагадати рідний дім мільйонам людей, які змушені були покинути його через агресію рф.

На виставці представлено 38 унікальних благодійних NFT-творів, які створили сім українських митців. У кожного з авторів є власний особливий зв’язок з їхніми художніми роботами. Адже для створення цих концепцій їм довелося багато чого пропустити через себе, переосмислити, пригадати та навіть пофантазувати щодо зруйнованих об’єктів та їхнього відновлення в майбутньому.

На NFT-картинах – творчі концепції реконструкції Донецького академічного обласного драматичного театру в Маріуполі, облдержадміністрація в Миколаєві та Харкові, Обласна бібліотека для юнацтва у Чернігові (на фото) та багато інших.

Birds of hope

Об’єднана команда українських художників під назвою NFT-ua створила проєкт «Пташки надії», головним наміром якого є розвінчання стереотипу щодо криптовалюти та IT. Позаяк технології NFT можна застосовувати не лише для отримання прибутку, а й для благодійних цілей, як-от реалізовувати соціальні проєкти, й разом з тим популяризувати українське мистецтво.

Загалом вся колекція складається з 305 NFT токенів та розділена на 2 категорії. Перша називається «NFT standart» зі срібною рамкою, а інша – «NFT extra» із золотою. Ціна колекції в гривнях становить 1 млн. Відомо, що половина всіх зібраних коштів піде на благодійність у перевірені та надійні фонди.

(фото: nft-ua.com)

(фото: nft-ua.com)

Лілія Сокульська, студентка факультету журналістики ЛНУ ім. І. Франка

Comments are closed.