ШІ у боротьбі з фейками: чи помічник він журналісту?

Вікторія Стень

Опубліковано: 01-02-2024

Розділи: Нові технології медіа.

0

За останні роки штучний інтелект досягнув значних успіхів у виявленні цифрових фейків, особливо відео та зображень. Різні моделі навчаються на величезних об’ємах даних, щоб визначити та ідентифікувати сфабрикований вміст. Так само для текстового контенту ШІ використовує лінгвістичні інструменти для виявлення фейкових новин.

Але зазвичай, коли ви бачите, що компанія використовує штучний інтелект, скоріш за все, вона використовує машинне навчання. Ці терміни часто використовують як синоніми.

  • Машинне навчання — це комп’ютерний процес, який за завченим алгоритмом дій запам’ятовує і надає потрібну користувачу інформацію. Насправді, ми використовуємо цей механізм протягом багатьох років. Саме машинне навчання використовується для створення рекомендацій у будь-якій іншій соцмережі для формування вподобань.

Точність цього методу полягає у великій кількості зображень і даних про потрібну вам інформацію. І звісно, одним із недоліків використання ШІ є те, що нещодавно оновленої інформації ще немає у базі даних програмного забезпечення. Тому поки ШІ не перейде з машинного навчання на новий рівень – він не становитиме загрози. Це до слова про поширені тривожні думки: чи  зможе робототехніка замінити журналістів найближчим часом.

В Україні питання розвитку ШІ обговорюють у більш позитивному ключі. Зокрема ЦЕДЕМ (Центр демократії та верховенства права) проводить щорічний форум на тему ШІ для обговорення актуальних питань його розвитку та особливостей світових тенденцій.

У вересні 2023 року українські розробники створили платформу Mantis Analytics, яка за допомогою штучного інтелекту може моніторити, аналізувати події та виявляти маніпуляції в інформаційному просторі, про це повідомив міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров.

“Mantis Analytics – це платформа на основі штучного інтелекту, яка здійснює прослуховування інформаційного простору в режимі реального часу. Наш фокус – управління фізичними та інформаційними ризиками”, – зазначив співзасновник Антон Тарасюк.

Mantis у режимі реального часу обробляє тисячі повідомлень та гігабайти даних зі ЗМІ, соцмереж, інформаційних платформ. Потім компонує все на інтерактивній карті. Ці дані допомагають ефективніше протидіяти дезінформації й ворожій пропаганді.

Розробники обіцяють нам виявлення пропаганди, виявлення фейків, обробку та аналіз даних, а також збір та зберігання даних з соціальних мереж, месенджерів та ЗМІ.

Створивши таку платформу, Антон Тарасюк уважав, що рано чи пізно, нам прийшлось би використати ШІ для боротьби з дезінформацією використання: «Альтернативи використання штучного інтелекту для захисту наразі немає. Тому що тільки штучний інтелект може впоратись зі штучним інтелектом».

Також вартий згадки інструмент Sentinel. Sentinel — це платформа захисту на основі штучного інтелекту, яка допомагає демократичним урядам, оборонним відомствам і підприємствам зупиняти загрозу діпфейків. Саме ця технологія використовується провідними організаціями Європи. Система працює, дозволяючи користувачам завантажувати цифрові медіафайли через їхні веб-сайти, які потім автоматично аналізуються на предмет штучного інтелекту.

Цікавим буде сервіс Wincourt, від команди проєкту “Суд на долоні”, який є аналізатором судових документів. За допомогою ШІ система прогнозує результати судових рішень, надає інформацію по схожим судовим рішенням, а також аналізує текст користувача. Якщо журналіст систематично працює зі судовим та іншими реєстрами, такий ресурс буде йому корисним.

Потрібним як журналістам, так і пересічним громадянам, буде онлайн-платформа Grammarly. Це платформа на основі штучного інтелекту для виправлення тексту англійською мовою. Вона була запущена ще у 2009 році! Grammarly підвищує якість письмового спілкування, пропонуючи рекомендації щодо правильності, стилістики та тону повідомлення.

Хоча штучний інтелект ще не скоро зможе повністю замінити журналістський ресурс у виявленні фейкових новин, він точно може доповнити та прискорити цей процес. Варто навчитися співіснувати з новими технологіями і тоді вони не будуть становити загрози.

Вікторія Стень, студентка факультету журналістики ЛНУ ім. І. Франка

Comments are closed.