Сім смертних гріхів нових медіа від Сергія Рачинського

Володимир Молодій

Опубліковано: 06-03-2013

Розділи: Нові технології медіа.

0

Найтиповіші помилки, що заважають успішно й ефективно працювати з інтернет-медіа

Соціальні медіа відіграють дедалі вагомішу роль у нашому житті, а їхня аудиторія в Україні бурхливо зростає. Часи, коли соціальна мережа була середовищем лише найбільш просунутої аудиторії, минули, і сьогодні до неї вдаються значно ширша й різноманітніша публіка. Тому, на думку експерта з нових медіа, екс-шеф-редактора журналу InternetUA і сайту «Радіо Свобода» Сергія Рачинського, питання адекватної поведінки й дотримання певних стандартів у мережі стає дедалі актуальнішим. «Соціальні медіа відкривають доступ до особистості, – пояснює він. – Ми спілкуємось із реальними, живими людьми, і багато речей для нас виявляються абсолютно новими». Найтиповіші помилки, яких припускаються в соціальних медіа, Сергій Рачинський, виступаючи перед студентами Школи журналістики Українського католицького університету у Львові, порівняв із сімома смертними гріхами. Додавши чіткі рекомендації щодо того, як не грішити.

Гординя

Оскільки однією з найважливіших умов конкурентоспроможності в нових медіа є оперативність висвітлення події, доволі часто публікується «сира» інформація. Специфіка соціальних медіа часто не дозволяє чекати, поки інформація буде зібрана повністю й пройде всі рівні перевірки. Тож імовірність помилки досить велика. «Якщо ми повідомляємо щось, не перевіривши, маємо бути готовими визнати помилки», – каже Сергій Рачинський. Визнати й виправити помилку часто заважає гординя, що спонукає приховувати хиби, підтасовуючи факти. Але такі спроби швидко виявляються, помилку знаходять, і це може завдати серйозного удару по репутації. «Визнавати помилки й перепрошувати треба щиро, чітко і швидко», – радить експерт.

Обжерливість

«Формат інтернет-видання дозволяє публікувати інформацію без будь-яких обмежень обcягу, – констатує Сергій Рачинський. – Інколи через це продукт онлайн-медіа втрачає якість». Уникнути цього можна, лише маючи чітку стратегію, яка б не дозволяла забути, що, кому і як ви хочете сказати, та визначивши послідовні кроки для досягнення зрозумілої мети.

Щоб не впасти у гріх обжерливості, починати проект варто з того, що ви знаєте найкраще і в чому можете прогнозувати результат. Адже в соціальних медіа можна і треба проектувати свою аудиторію, визначати кількість контактів, залучень тощо. «Встановіть певний режим, регулярність і стабільність вашої активності в соціальній мережі. Простежте за якістю, і це дозволить вам отримати значно кращий результат, ніж намагання задавити кількістю», – каже пан Рачинський.

Лінощі

Доступ до інтернету 24 години на добу, крім переваг, несе й загрози. «Часом людина не здатна розрахувати свої сили для підтримання тієї активності, до якої звикає аудиторія», – коментує Сергій Рачинський. Із цього моменту, каже він, починаються компроміси, зменшується продуктивність роботи, людина перестає відповідати на коментарі. А закінчитись це може тим, що читач надасть перевагу іншим джерелам інформації, й повернути його увагу буде вкрай складно. Щоб цього уникнути, насамперед слід оцінити свою здатність весь час підтримувати певний рівень активності. «Ми відповідаємо за тих, кого приручили», – зауважує експерт. Причиною лінощів може бути ще й неефективне використання потенціалу працівників, не досить чітка структура команди, відсутність довіри до плодів чиєїсь праці, недостатня прозорість виробничого процесу.

Досить поширеним способом компенсувати брак зусиль є автоматизація. В інтернеті не бракує інструментів, які дозволяють автоматизувати практично все. Але це погано закінчується, попереджає Сергій Рачинський, адже з процесу комунікації усувається ключовий елемент – людина. Зловживання автоматизації призводить до того, що аудиторія втрачає до ресурсу інтерес. Якщо ж часу й зусиль, необхідних для підтримання проекту, немає, експерт радить його закрити.

Заздрість

Серед гравців ринку онлайн-медіа часто можна чути нарікання на несправедливість – мовляв, комусь незаслужено дістається слава, хтось публікує важливу інформацію першим, а посилаються всі на іншого, і так далі. Сергій Рачинський вважає заздрість особливо тяжким гріхом і вважає її наслідком того, що люди не готові до кінця прийняти цінності, на яких базується робота нових медіа. «Заздрість може спонукати до прохань про визнання: поставте лайк, поширте матеріал. Це показник того, що ми перебуваємо на початковому етапі розвитку нових медіа. Бо насправді така допомога вводить в оману. Нові медіа базуються на інтересі. Ви перші маєте виступити на захист принципу вільного вибору. Це та цінність, яка допоможе згодом змінити наш світ», – каже він. Якщо показники проекту не задовольняють його творців, варто звернути увагу на розбудову мережі споживачів. Адже створення контенту – лише перший етап. Далі продукту необхідно допомогти дійти до споживача.

Жадібність

Небезпека гонитви за результатами полягає в підміні цінностей – результат може стати важливішим за якість. Сучасні системи просування в нових медіа дуже орієнтовані на цифри, адже це те, що допомагає продавати. «Але треба розуміти, що нові медіа – це насамперед взаємодія з аудиторією», – пояснює Сергій Рачинський. Він радить не копіювати конкурентів, а уважно спостерігати за тим, як вони працюють, і шукати в їхніх успіхах і невдачах підказки для пошуку власного шляху.

Хтивість

Відоме правило «секс – продає», на думку Сергія Рачинського, в інтернеті не працює. Значно швидше можна підкорити аудиторію відвертістю, прозорістю та цікавим контентом. «Щирість і натуральність завжди ефективні», – зауважує експерт. Він також застерігає від зловживання мультимедіа, адже, на його думку, графіка, відео і аудіо – контент ефектний, але не ефективний. І взагалі, відчуття міри й тієї межі, за яку не можна переходити – це те, на що треба спиратися, працюючи з новими медіа.

Гнів

Тому, хто грішить гнівом, завжди важко тримати ситуацію під контролем. Сергій Рачинський рекомендує в жодному разі не переходити на особистості, спілкуючись із читачами. Також не варто знищувати критичні коментарі, які вам не до вподоби – в нових медіа це неприпустимо. Водночас експерт радить захищати себе і свою працю: «Бачите спам чи тролінг – видаляйте. Аудиторія буде вдячною, бо таким чином ви економите її час, а час і увага – головні валюти інтернету».

Корисно також дещо зволікати з відповіддю на закиди. «Деколи потрібно трохи часу. Візьміть паузу, подумайте. Бо якщо гнів вас захопить, це закінчиться ланцюговою реакцією. Видалення контенту може закінчитись погано. А на конструктивну критику потрібно відповідати та реагувати – це викликає повагу», – радить Сергій Рачинський.

Відеозапис майстер-класу можна переглянути тут.

Comments are closed.