Безкоштовне харчування для дітей 1-4 класів: як одна новина отримує кардинально протилежні медійні інтерпретації

Уляна Зуб

Опубліковано: 19-11-2024

Розділи: Огляди, аналітика.

0

Від жовтня 2024 року уряд забезпечить безоплатним одноразовим харчуванням учнів 1–4 класів. Для цього за ініціативою Президента України на 2024 рік з бюджету виділено 2 мільярди гривень, які будуть передані місцевим громадам у формі субвенції. Така інформація з’явилась в урядових новинах та активно обговорюється службовцями місцевих рівнів та батьками, котрі мають маленьких школярів. Здавалось би, ініціатива хороша, але є багато «але». Свідчення цьому – протилежні інтерпретації на різних веб-сайтах та соціальних мережах.

Так, на веб-порталі органів виконавчої влади України та на сайті Міністерства освіти і науки України розміщено повідомлення, що з жовтня Уряд України забезпечує усіх дітей 1-4 класів безкоштовним гарячим харчуванням, адже до цього часу безоплатно харчувались тільки пільгові категорії дітей. Міністерство освіти дуже детально описує, як діятиме ця програма, як надаватиметься ця субвенція місцевим органам з головним підсумком : «Шкільний обід є важливим елементом турботи про добробут дітей в умовах російської агресії, він закладає основу для їхнього здорового майбутнього, а також є елементом захисту кожного учня / учениці незалежно від того, чи він / вона живе у великому місті, чи в малій громаді». І тут не посперечаєшся.

Різні інформаційні агентства подали цю інформацію зі своїми інтерпретаціями, які подекуди збурили користувачів. Наприклад, УНІАН подало вельми цікавий заголовок : «В Україні запровадили безоплатне харчування для школярів, але не всіх», що стало ідеальною темою для хейтерів, адже контекст новини суттєво змінився.

Сайтами різних територіальних громад, де з’явилася ця новина, ширяться багато коментарів, з яких зрозуміло, що отримати цю субвенцію усім громадам не так просто, адже цьому має передувати багато бюрократичних процедур. Різноманітні перепони масово обговорюють в різних чатах місцевих громад. Дехто навіть закликає батьків допомогти в освоєнні державної субвенції, тобто швидко організувати сесії для прийняття необхідних рішень. Цей заклик шириться у багатьох батьківських чатах. Наприклад :

На сайті «Новини Волинські» розміщена інформація, що у Луцьку зірвалися тендери на безоплатне харчування учнів молодших класів, оскільки жодна компанія міста не подала заявки на участь, що означає можливе затримання або перегляд умов програми. Зокрема, головна бухгалтерка Луцького комбінату шкільного і студентського харчування Людмила Козак заявила: «…у 50 гривень за порцію важко вкластися, враховуючи якісні продукти та необхідні поживні елементи для здорового раціону школярів».

І, найважливіше, мабуть, – це думки батьків маленьких учнів, які дуже різняться. Особливу увагу заслуговує відома всеукраїнська батьківська група у соціальній мережі Facebook «Батьки SOS».

Батьки українських школярів неоднозначно сприйняли новину про те, що до кінця 2024 року учні молодших класів будуть забезпечені безкоштовним харчуванням в школах. Їх непокоїть, що воно може бути гіршої якості, ніж те, що діти можуть купити у їдальні.

Зокрема про це написала співголова ГО «Батьки SOS» Олена Парфьонова : «Харчування дітей — справа хороша, ми обома руками «за». Але важливо, як її реалізовуватимуть. Здається, це вже стало державним трендом — анонсувати зміни «заднім числом», без жодних натяків на те, як їх можливо реалізувати. Ідея є сирою й недостатньо продуманою. Ідею ухвалено раптово, без достатніх консультацій із місцевою владою та обговорень з батьками».

В результаті батьки б’ють на сполох, адже брак фінансування відіб’ється на якості харчування школярів, а це вже зовсім не про піклування про дітей.

Ось так, одну, на перший погляд, однозначно добру новину, по різному трактують та сприймають на різних сайтах, порталах та соцмережах. Тож завдання медійника – врахувати різні думки, вивчити всю інформацію та висвітлити збалансовану і повну інформацію.

За матеріалами ресурсів:

  •  Telegram-канал OBOZ.UA
  • Група ГО «Батьки SOS» у Facebook
  • Сайт Пустомитівської територіальної громади
  • Дзеркало Тижня ZN .UA
  • Сайт Міністерства науки та освіти України
  • Веб-портал органів виконавчої влади України
  • Інформаційне агентство УНІАН

Уляна Зуб, студентка факультету журналістики ЛНУ ім. Івана Франка

Comments are closed.