Будемо пам’ятати завжди: добірка документальних фільмів про повномасштабне вторгнення

Софія Жданюк

Опубліковано: 04-03-2024

Розділи: Огляди, аналітика.

0

Минуло дворіччя з трагічного моменту вторгнення на українські землі, яке залишає глибокі рубці на долі нації. Протягом цих двох років кінематограф, так само, як журналісти, з непохитним завзяттям стежили за кожним кутком України, фіксуючи перебіг подій і розкриваючи правду про початок великої війни.

Документальні стрічки змальовують історії звичайних людей, які  стали жертвами війни. Ці картини є своєрідним меморіалом, який не дає нам забути про тих, хто втратив життя, тих, хто віддав своє майбутнє за віру в свободу та незалежність. Ми підготували добірку документальних фільмів про повномасштабне російське вторгнення в Україну.

  1. Далі

Фільм можна переглянути на Youtube каналі Слух

«Далі» – це фільм про жінок, які були змушенні покинути Україну після початку повномасштабного вторгнення, аби врятувати себе і сім’ю від війни. Перед кожною з них стоїть важкий вибір — їхати чи залишитися. Всі жінки-героїні — з різних міст України, різного віку та долі. Під час зйомок з українками спілкувалися в Австрії, Люксембурзі, Кіпрі, Нідерландах, Німеччині, Польщі, Словаччині та Чехії.

«Ми поставили перед собою задачу не просто знайти цікавих героїв, а зібрати такі історії, які будуть складатися у цілісний документальний фільм.»  розповідає продюсер фільму Максим Сердюк

  1. Залізні люди

Документальний фільм можна переглянути тут

Фільм не про супергероїв зі світу Marvel. Оповідь буде про працівників української залізниці, які до 24 лютого 2022 жили звичайне життя, виконували регулярну роботу, а вже наступного дня рятували і втішали мільйони життів. Захоплюючий фільм про реальних людей, які не зламалися, не злякалися, а рятували, везли, оберігали, ремонтували та обороняли.

  1. Відсіч 10/10: як українська культура перемагає російські ракети

Документальний фільм підготували Суспільне Культура

У фільмі такі кияни, як Юрій Марченко, заступниця директора Національного науково-природничого музею НАН Оксана Червоненко, директорка Музею Ханенків Юлія Ваганова, волонтер Сергій Притула, архітектор Слава Балбек діляться досвідом протистояння російській агресії, а саме, що вони пережили 10 жовтня 2022 під час масового обстрілу Києва.

Співавтор сценарію та режисер монтажу Суспільне Культура Сергій Дмитренко розповів про задум фільму і чому він називається саме Відсіч 10/10 : «Назва нашого фільму співзвучна з кінострічкою американського режисера Майкла Мура “Фаренгейт 9/11” про атаку на башти-близнюки у 2001 році. Обидва фільми — про дії звичайних терористів проти мирного населення. Через цей фільм ми розкриваємо справжнє єство так званої “загадкової російської душі” цивілізованому світу.

  1. Битва за Київ

Фільм підготовлений Сухопутними військами України

Як говорять самі військові, документальний фільм мав на меті розкрити хронологію подій від 24 лютого 2022 і до самого дня де окупації столиці. Також там обіцяють висвітлити раніше нікому невідомі факти про те, що відбувалося у Києві і біля його меж.

Також рекомендуємо переглянути схожий фільм від ТСН про події у Харкові – «Битва за Харків». Армія.info вважають, що команді, що працювала над фільмом, вдалося перевершити успіх попередньої документалки. Вони зазначають, що значною у цьому є також заслуга спікерів, серед яких Головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський.

  1. Сьогодні і завтра уроків не буде

Короткометражний фільм можна переглянути на Youtube

Короткий документальний фільм “Сьогодні та завтра уроків не буде” не займе багато вашого часу. Стрічка-портрет юного покоління українців, які були в очікуванні світлої події свого життя – закінчення школи, але опинилися у розпалі великої війни. Учні чернігівської школи з початку навчального року готуються до омріяного випускного: шиють сукні та вчаться танцювати вальс, який станцюють на руїнах своєї школи.

«Після відступу російських військ – нарешті тиша. Місто оговтується від пережитого жаху. Випускники намагаються зрозуміти, чому росіяни зруйнували їхні життя та домівки. За час війни молодь змінюється: починає більше любити свою країну та місто, цінувати прості речі, для спілкування обирає українську мову, адже розуміє, що мова є маркером ідентичності, а з росіянами більше не хочеться мати нічого спільного. Випускники продовжують репетирувати та здійснюють свою мрію – танцюють вальс у рідному Чернігові», – так про своє творіння відгукується мистецька група «МИ».

  1. Блекаут. Різдво

Фільм можна переглянути тут

Блекаут. Різдво розповість історію про наслідки спроб знищення енергетичної системи України в найважчі часи – восени та взимку, коли холод неминучий. Протягом довгих місяців ворог намагався залишити українців без світла, води й тепла. Але завдяки професіоналізму і незламності наших енергетиків ми змогли пережити цей непростий час і показали всьому світу – ми здатні прожити у будь-яких умовах, тільки аби не з росією.

«‎Коли відключена електроенергія, у людей пропадає вайфай і майже відсутній мобільний зв’язок, а у когось також пропадає опалення та водопостачання. Але і в цих умовах люди продовжують виконувати свої обов’язки. Це стало ще одним проявом незламності України…»,   – розповіла продюсерка фільму «Блекаут. Різдво» Ілона Шнейдер.

Софія Жданюк, студентка факультету журналістики ЛНУ ім. Івана Франка

Comments are closed.